Zbraně a udělátka
Super-agent musí něčím střílet, v něčem se vozit, něčím volat, někam se koukat na čas (přinejmenším), případně vlastnit vždycky něco pro okamžik, kdy jde skutečně do tuhého.
Vývoj takzvaných udělátek či hraček (gadgets) provází celou bondovskou sérii a zatímco spisovatel Ian Fleming v knižním Goldfingerovi naznačuje několik automobilových vylepšení, fantazie filmových tvůrců dovádí potenciál Bondovy výbavy daleko za autorovy nejdivočejší představy.
Zatímco ve střelných zbraních je agent 007 poměrně konzervativní, nároky na hodinky se s pokračujícími díly filmové série zvyšuje, všemožná udělátka do nepohody přibývají a auta, ve kterých se Bond během divokých honiček vozí, nabízí mnohem (mnohem) víc než pohodlnou jízdu.
Služební zbraň a jiné střelné zbraně |
Začínal s berretou - tu mu pro jistotu vzali pár minut po začátku prvního filmového dobrodružství - ale nejlepší léta strávil s Waltherem PPK, který 007 vydržel s výjimkou Chobotničky (Walther P5) až do filmu Zítřek nikdy neumírá. Následující dvě brosnanovky už skrýval Bond pod paží modernější Walther P99, v čemž pokračoval i s tváří Daniela Craiga v Casinu Royale. Quantum of Solace se navzdory všem řečem o změnách vrací k osvědčenému Waltheru PPK.
Jiné střelné zbraně: Agent 007 je v tomto ohledu vysoce přizpůsobivý a k žádné zbrani nepotřebuje studovat návody k použití.
V jeho rukou se vystřídaly desítky pistolí, revolverů, pušek a samopalů od tradičních coltů a smith & wessonů přes skládací verzi pušky AR-7 v kufříku ze Srdečných pozdravů z Ruska až třeba k samopalům AK-47 ve Zlatém oku, Dnes neumírej nebo Casinu Royale. A aby mohli Bondovi závidět i držitelé zbrojního pasu, laserové pušky z Moonrakera ještě chvíli ve svých oblíbených krámech neseženou.
Hodinky |
Při jaké příležitosti James Bond využívá hodinky, aby zjistil, kolik je hodin? Ve většině případů ve chvíli, kdy potřebuje vědět, za jak dlouho vybouchne bomba.
V Žít a nechat zemřít se sice do kamery pochlubí technologickou novinkou v podobě digitálek Hamilton Pulsar, ale jinak mu hodinky slouží ke spoustě jiných a mnohem užitečnějších věcí, než je časomíra.
Q, vrchní vynálezce v MI6, má zkrátka pro hodinky slabost (snad proto, že málokomu připadají podezřelé) a zabudovává do nich neuvěřitelné věci: Geigerův počítač (Thunderball), cirkulárku a extrémně silný magnet (Žít a nechat zemřít), telegraf (Agent, který mě miloval), trhavinu (Moonraker), kameru i s televizí (Chobotnička), laser (Zlaté oko) nebo lanko s kotvičkou (Jeden svět nestačí).
Člověk si říká, že při podobných funkcích by ani nehleděl na značku, ale product placement je neúprosný, a tak se Bond dlouhá léta vybavoval rolexkami, později přešel na seiko a v éře po studené válce patří zápěstí agenta 007 omegám.
Do nepohody |
Pokud si v Dr. No Bond vystačil jen se značkovými hodinkami, v Srdečných pozdravech z Ruska už měl pro strýčka Příhodu kufřík s řadou vymožeností (slzný plyn, zasouvací nůž, peníze, skládací puška), zatímco padouch Grant musel vydržet jen s drátem v hodinkách.
Nepočítáme-li auta, užíval Bond namátkově sledovací přístroje (Goldfinger), kyslíkové bomby do kapsy a létající přístroje na záda (Thunderball), malé vrtulníky se smrtícím vybavením nebo střílející cigarety (Žiješ jenom dvakrát) - přičemž to jsme stále v prvním conneryovském období, kdy se fantazie tvůrců ještě výrazně krotila.
Pokud se za Lazenbyho musel Bond tahat s obrovským dekodérem kombinací na sejfech, s nástupem Moora už bylo vše skladné, vrcholně užitečné a rozhodně velmi obtížně realizovatelné v našem aktuálním světě.
Nejdřív se maximum umísťovalo právě do hodinek a automobilů, později se přidaly cigaretové čtečky mikrofilmů, různé rentgeny, laserové pušky, miniponorky (třeba v podobě krokodýla), miniletadla, minikamery a ,stojatá' lana. Za Daltona se objevily výbušné pasty na zuby nebo vybuchující budíky.
Zlatá éra udělátek přišla v devadesátých letech, kdy k superhodinkám a superautům přibyly supermobily (čtečky otisků, elektrické výboje), superlodě, multifunkční kreditky, brýle umožňující majiteli pohledem pronikat oblečením, vybuchující pera, prsteny rozbíjející skla nebo bizarní tréninkové brýle s virtuální realitou.
Naopak v Casinu Royale si Bond vystačí jen se sledovacími a resuscitačními zařízeními a v Quantum of Solace už má pouze o hodně lepší zoom u fotoaparátu v mobilním telefonu, než je obvyklé; ale zato přístroje v MI6 vypadají jako z Minority Report.
Auta |
A nejlepší nakonec, protože právě na výbavě aut lze poznat, v jakém období bondovské historie se který film odehrává. Už v tomto ohledu revolučním Goldfingerovi se Aston Martin DB5 může po zásahu oddělení Q pochlubit výměnnými SPZ, kouřovou clonou, olejovými tryskami, sledovacím zařízením, neprůstřelnými skly, kulomety a katapultem.
Navzdory luxusní japonské toyotě v Žiješ jenom dvakrát ale další auto-motorevoluce nastává až v Agentovi, který mě miloval, kde se objevuje Lotus Esprit, který disponuje torpédy, raketami a minami. Že to zní trochu námořně? Aby ne, dokáže se velmi rychle proměnit na ponorku.
K Astonu Martinovi se Bond vrací teprve v Dechu života, ale zase si na útěku před bratislavskou veřejnou bezpečností užívá laser, raketový pohon, ocelové hřeby v kolech, rakety za světly, lyže - a na závěr sebedestrukci (auta, samozřejmě). A když ztratí gumu na kole, umí Aston docela slušně rozřezávat led na zamrzlém jezeře.
Poměrně bizarní je premiéra automobilky BMW: její model Z3 se objevuje ve Zlatém oku, je dlouze představen a nakonec se do akce vůbec nedostane. Na to už si nemůže stěžovat model BMW 750i, který patří mezi nejúžasnější bondovská auta vůbec: dálkové ovládání mobilem, nerozbitná skla, samonafukování píchnutých pneumatik, hřebíky, cirkulárka na kov ve firemním znaku na kapotě, elektrická ochrana, rakety nebo zásoba hvězdicových hřebů pro gumy aut otravných pronásledovatelů.
Do modelu Z8 z filmu Jeden svět nestačí oddělení Q přidává k některému z výše zmíxněného ještě odposlouchávací zařízení, radarové navádění raket za blatníky a dálkové ovládání v klíči k zapalování.
Aston Martin se vrací až v Brosnanově posledním angažmá Dnes neumírej, zato s plnou výbavou. Model Vanquish ke všem už jmenovaným vychytávkám disponuje neviditelným modem, takže v případě potřeby může zmizet. Ve vývoji bondovského auto-moto průmyslu je to poměrně impozantní tečka, protože jakkoli Aston Martin DBS V12 z Casina Royale obsahuje praktický defibrilátor, trumfování neviditelnosti už asi čekat nelze.