reklama

Zásah v Minsku nebyl nenásilný

Minsk - Běloruská policie dnes ráno rychle ukončila protesty na Říjnovém náměstí v Minsku. Ještě za tmy vtrhla do stanového městečka, které v pondělí postavili příznivci opozice, pozatýkala demonstranty a vše, co po nich zbylo, nechala zlikvidovat.

"Zásah se dal očekávat. Bylo jasné, že se na něj policie připravuje," řekl ČTK český vyslanec v Minsku Vladimír Ruml. Pracovníci ambasády podle něj zjišťují, zda mezi zadrženými nejsou také Češi. Podle médií policie zatkla i několik Poláků, mezi nimi i bývalého polského velvyslance v Minsku Mariusze Maszkiewicze.

Policisté odvezli 200 lidí do věznice

Přes sto policistů v černých stejnokrojích, zásahových helmách a s obušky obklíčilo krátce před třetí hodinou v noci (ve dvě hodiny středoevropského času) asi 200 demonstrantů, kteří nereagovali na výzvu opustit náměstí.

Policie dovlekla do kamionů 50 demonstrantů, ostatní dvě až tři stovky se nechali odvést klidně, říká podle agentury AP jeden místní novinář. Viděl však, jak policisté zkopali jednoho demonstranta, který upadl na zem.

Policejní důstojník však podle agentury Reuters uděloval zasahujícím policistům pokyny, aby nepoužili nepřiměřené síly.

Běloruská milicija odvezla všechny zadržené do vazby v minské věznici v ulici Okrestina. Předtím policisté odvedli stranou všechny novináře.

Podle opozice byli aktivisté po naložení do aut zbiti a do nákladového prostoru byl údajně vpuštěn bílý plyn. Běloruská policie to popírá. To, co zbylo na Říjnovém náměstí po půlhodinové operaci policie, stany, svršky a podobně, bylo naházeno do odpadu.

Na sněhu v ponožkách

Do vězení byli zadržení demonstranti odvezeni většinou jen v ponožkách, protože, policie k nim vtrhla, když spali.

"Mnoho lidí muselo stát jen v ponožkách dvě hodiny na sněhu. Museli jsme stát u zdi s rukama nad hlavou a ti, kdo otočili hlavu nebo něco řekli, dostali rány do ledvin," řekl jednadvacetiletý student Iljin. On sám při tom ztratil vědomí a byl převezen do nemocnice. Z ní potom utekl.

"Policie zbila ty, kdo byli nejaktivnější, a ty, kdo kladli odpor. Dávala ale velký pozor, aby po jejích ranách nezbyly modřiny," řekl jiný student Aljaksandr Uško. Z vězení se dostal díky svému otci, který za něj intervenoval. Chystá se ale přijít i na další protest. "Přijdu v sobotu zase demonstrovat, protože věřím ve vítězství," řekl odhodlaně.

Zadržení i polská novinářka a bývalý velvyslanec

Mezi zadrženými je i redaktorka polského listu Gazeta Wyborcza a bývalý polský velvyslanec v Bělorusku Mariusz Maszkiewicz. Ten podle mluvčí polského velvyslanectví v Bělorusku Moniky Sadkowské byl v kamionu také spolu s ostatními surově zbit. Oba polské občany navštívil ve vězení konzul, podle něhož podmínky v káznici nejsou dobré. Zadrženým ale bude možné dodat hygienické potřeby a potraviny.

Zadrženi byli také dva gruzínští televizní reportéři, když mluvili s rodinnými příslušníky demonstrantů. Před vězením se shromáždili příbuzní zadržených a vykřikovali stejná hesla, jaká zněla v posledních dnech na Říjnovém náměstí: hanba a svobodu. Na chvíli zablokovali vozy, které zřejmě odvážely zadržené k soudu. Snažili se nahlédnout do okének, ale pořádková policie je zatlačila.

"Je to skutečné mučení, je to nelidské," vykřikovala Alena Lukaševičová, jejíž syn je mezi zadrženými, ale nemá o něm zprávy.

Demonstrace bude, možná mimo náměstí

Předák pozice Aljaksandar Milinkevič dále plánuje na sobotu velkou demonstraci na Říjnovém náměstí. Pokud by tam policie nechtěla lidi vpustit, přesunou se podle něho všichni na jiné místo.

Ministerstvo spravedlnosti dnes ale upozornilo, že každá demonstrace musí mít předem povolení vlády.

"Úřady ničí svobodu, pravdu a spravedlnost," řekl Milinkevič. "Lidé na náměstí byli velmi odvážní. Dokázali zvednout hlavy a s nimi povstalo celé Bělorusko," dodal. Bezprecedentní protesty veřejnosti, které byly ještě před měsícem nemyslitelné, podle něho zasely zrnko naděje na změnu. "Demonstranti ve stanovém městečku ukázali, že je možné se nebát. Lidé chtějí změnu," zdůraznil.

Pochopení pro demonstrace? Ne všichni

Mnozí ano, ale mnozí jiní jsou spokojeni, alespoň prozatím, s Lukašenkem, kterým jim zajistil bezpečnost a stabilitu. "Žijeme si dobře," soudí sedmapadesátiletá důchodkyně, která se netají spokojeností, že protesty uprostřed města skončily. "Neměli tady co dělat, bylo to hloupé shromáždění," řekla na adresu demonstrantů, které televize označovala za zvrhlíky.

Naděje demokratických sil v Bělorusku, že je možné zopakovat scénář z Ukrajiny a Gruzie, se nesplnily a nesplní se ani v blízké budoucnosti, řekl nezávislý analytik Oleg Manajev, který to označil za hlavní ponaučení z posledních pěti dní. "Jasné už dneska je, že politických změn nelze dosáhnout pouličními protesty," dodal.

reklama
reklama
reklama