reklama

Zápas o dítě - žena vs. muž

Praha - Muži, kteří se po rozchodu s partnerkou snaží vymoci si právo na kontakt s dítětem, tvrdí, že je česká justice "diskriminuje nadruhou".

První zdlouhavé čekání je podle jejich slov čeká, chtějí-li po soudu, aby jim dítě svěřil do péče či alespoň určil pravidelné návštěvy. Druhá křivda se dostaví po rozsudku - neexistuje nikdo, kdo by verdikt vymáhal.

"Na naplňování práva by měla justice dohlížet, to se však neděje. Soudy umožňují manipulaci s právem, možnosti tu jsou, ale chybí ochota," říká Luboš Patera ze sdružení Spravedlnost dětem.

Už zasáhl i Ústavní soud

Ústavní soud už na začátku letošního roku kritizoval zavedenou praxi, kdy druhý rodič pečuje o dítě jen o víkendech nebo o prázdninách. Z tohoto důvodu zrušil rozsudek Městského soudu v Praze, který v konkrétním případě nedovolil otci vídat dítě už ve čtvrtek.

Do sporů se však na druhou stranu vložily rovněž organizace zastupující ženy.

Pět těchto sdružení upozornilo, že někteří z rozvedených otců neplatí výživné, nebo se v minulosti chovali doma násilně.

Fathers 4 Justice

Spory o práva rozvedených mužů nechat si svěřit do péče dítě nebo se s ním vídat, jsou běžné i v dalších evropských zemích.

Třeba ve Velké Británii existuje organizace Fathers 4 Justice. Její členové na sebe upozorňují především akcemi, kdy v převlečení za různé komiksové postavy pronikají na státní úřady. Dostali se tak třeba i na britské ministerstvo zahraničí.

Jeden z mužů převlečený za Batmana zase dokázal v září loňského roku proniknout až do prostoru ostře střeženého Buckinghamského paláce, kde má sídlo britská královna Alžběta II.

reklama
reklama
reklama