reklama

Zámek Třeboň

Státní zámek Třeboň se nachází v historickém centru lázeňského města Třeboně v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Se svými 100 obytnými místnostmi patří k největším zámeckým komplexům v České republice, z jedné strany tvoří jeho budovy západní část Masarykova náměstí, z druhé strany je obklopen anglickým parkem. Zámek Třeboň byl v roce 1958 vyhlášen národní kulturní památkou, spravuje ho Národní památkový ústav. V zámku sídlí také Státní archiv v Třeboni, v němž se odehrává příběh knihy Jiřího Hájíčka Selský baroko.

Historie

Na místě dnešního zámku stával kdysi panský dvorec, později přestavěný na hrádek. První zmínka o tvrzi pochází z roku 1374. V roce 1366 došlo k prodeji města Rožmberkům, kteří tu založili klášter. O sto let později si Vok z Rožmberka vybral Třeboň za své sídlo a nechal proto budovu rozšířit. Jeho následovník Jindřich Rožmberka přistavěl dvě křídla. Po dalších sto letech došlo k velké přestavbě na renesanční zámek podle italských vzorů. V zámeckém areálu vznikla také sladovna a zámecký pivovar. Tehdejším majitelem byl Vilém z Rožmberka.

Do Třeboně přesídlil poslední z Rožmberků Petr Vok a zámek byl rozšířen o vnější nádvoří. V té době byly vytvořeny společenské sály a interiéry vyzdobeny erby a jmény dvořanů. Budova zámku byla spojena s klášterem, byla přistavěna Budějovická brána. Po Rožmbercích se majiteli Třeboně stali Švamberkové, ale již v roce 1621, po bitvě na Bílé hoře bylo třeboňské panství zkonfiskováno. Novými majiteli se pak v roce 1660 stali Schwarzenberkové, kteří začali zámek přetvářet k obrazu svému v duchu baroka. Ve vnitřním zámku došlo k větším úpravám v letech 1859-60, kdy došlo k výstavbě tzv. Císařského křídla.

Během pozemkové reformy, ke které došlo po vzniku Československa, byla vyvlastněna větší část třeboňského panství, Schwarzenberkům zůstal pouze zámek, který se využíval jako hotel. Během druhé světové války zabralo zámek gestapo a byla zde škola nacistického letectva. Po válce byl zámek zestátněn. V dnešní době se v zámku nachází kromě klasických prohlídkových tras také přírodovědná expozice Dům přírody Třeboňska. Větší část zámku je využívána Státním oblastním archivem, v němž se nacházejí i rožmberský a schwarzenberský archiv. Zámek Třeboň patří k nejnavštěvovanějším památkám Jihočeského kraje.

Akce 2015

Po celý rok se konají na zámku nejrůznější kulturní akce – velikonoční, vánoční, výstavy tematicky zaměřené, koncerty, workshopy i konference.
16. 10. – 30. 12. 2014 Výstava 100 let od úmrtí Adolfa Josefa ze Schwarzenbergu

Otevírací doba a vstupné

Zámek dnes nabízí svým návštěvníkům 3 prohlídkové trasy a historické expozice: Rožmberské renesanční interiéry, Soukromá Schwarzenbergská apartmá, Konírna, psí kuchyně a kasematy
Zámek je v roce 2014 otevřen 29. března - 2. listopadu, denně kromě pondělí. Základní vstupné činí 100 Kč.

Kontakty

Státní zámek Třeboň
Zámek 115
379 01 Třeboň
Tel.: 384 721 193
Fax: 384 724 934
Email: [email protected]
[email protected]
www.zamek-trebon.eu

Svatby

O svatební obřady na zámku v Třeboni je velký zájem, pro tyto účely byl v roce 2005 vybrán a upraven Schwarzenberský sál. Také v zámeckém parku a zámeckém altánu se za krásného počasí odehrávají romantické svatby. Obřady se mohou konat i na jiných místech zámeckého areálu. Úřední formality vyřizuje matrika Městského úřadu v Třeboni, tel.: 384 342 128. Pronájem zámeckých prostor pak správa SZ Třeboň, tel. 384 721 193, email: [email protected].

Ubytování

V areálu zámku se nachází levný Zámecký hostel, který je v provozu od května do konce října (kontakt tel.: 384 721 193, email: [email protected]), a Stará katovna (tel.: 607 684 226, email: [email protected].

Projekt Svět české šlechty

Projekt Národního památkového ústavu má za cíl seznámit laickou veřejnost s dějinami šlechty na našem území. Jde o představení hlavních šlechtickým rodů (Rožmberkové, Pernštejnové, Lichtenštejnové atd.) a jejich hospodaření, podnikání, kultivace krajiny, politické působení nebo působení v oblasti kultury.

Tipy na výlety

Naučná stezka Cesta kolem Světa
Naučná stezka Rožmberk
Zámek Chlum u Třeboně
Jindřichův Hradec
Český Krumlov
Schwarzenberská hrobka, Domanín
Červená Lhota
Hluboká nad Vltavou

reklama
Doporučené recepty
    reklama