reklama

Z čeho je Gotovina viněn

Ante Gotovina se neblaze proslavil zejména během takzvané operace Bouře v srpnu 1995, která byla namířena proti chorvatským Srbům.

Při této akci, jíž Gotovina velel, dobyla chorvatská armáda zpět oblast Republiky srbská Krajina, kterou zde jednostranně vyhlásili Srbové po odtržení Chorvatska od Jugoslávie v roce 1991. Při ofenzívě a po ní bylo zabito nejméně 150 srbských civilistů a 150 000 až 200 000 jich bylo nuceno uprchnout. Stovky domů byly vypáleny.

Gotovinův brutální postup proti civilnímu obyvatelstvu vyústil v jeho obvinění z válečných zločinů před Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v roce 2001. Generál svoji vinu popřel, prohlásil, že si za svými vojenskými rozhodnutími stojí a odmítl uznat autoritu soudu, který označil za "politickou instituci".

Z oprávněných obav před zatčením (po bývalém veliteli bosenskosrbské armády Ratku Mladičovi a někdejším předákovi bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi byl třetím nejvýznamnějším podezřelým na seznamu ICTY) se však záhy začal skrývat.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama