reklama

Nejdražší tenisky na světě? První model ze série Yeezy od Kanyeho Westa jde do aukce

Nejdražší tenisky v historii lidstva? Dost možná. Vůbec první model značky Yeezy rapera Kanyeho Westa, který se nikdy neobjevil na pultech obchodů, čeká dražba. Znalci z aukční síně Sotheby's ho ocenili na milion dolarů (bezmála 22 milionů korun).

Historicky první model tenisek Yeezy rapera Kanye Westa aukční síň Sotheby's ocenila na milion dolarů.
Historicky první model tenisek Yeezy rapera Kanye Westa aukční síň Sotheby's ocenila na milion dolarů. | Foto: Sotheby's

Psal se rok 2008, když se raper Kanye West na jubilejním 50. ročníku cen Grammy objevil ve vůbec prvním prototypu tenisek Yeezy, které navrhl ve spolupráci s firmou Nike. Jen málokdo tehdy asi tušil, že ty samé boty bude o 13 let později dražit aukční síň Sotheby's a ocení je na milion dolarů (bezmála 22 milionů korun). Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

V tiskové zprávě k soukromé aukci znalci uvádějí, že jde o jedny z nejžádanějších, a tedy i nejhodnotnějších tenisek na světě. Jaká bude jejich vyvolávací cena, zatím neprozradili. "Ze série Yeezy se během let stala jedna z nejdůležitějších značek v historii a tímto párem bot to všechno začalo," vysvětlil Brahm Wachter z aukční síně Sotheby's, kde se kultovní status tenisek vzal.

Existuje snad jen jeden veřejně známý případ, kdy se sportovní obuv prodala za podobně vysokou částku. Loni v květnu aukční síň Christie's dražila tenisky Nike Air Jordan 1, které v půlce 80. let nosil Michael Jordan. Za boty s basketbalistovým podpisem tehdy sběratel zaplatil 615 tisíc dolarů (přes 13 milionů korun).

Mezi fanoušky designových tenisek vyvolal Westův první model značný poprask, už když se v nich v době vydání úspěšné desky Graduation objevil poprvé. Dost možná za to mohl jejich syrový vzhled - černá kůže, tlumené logo Nike a pásek se suchým zipem přes tkaničky.

Černá verze tenisek Yeezy vznikala v roce 2007, ale nikdy se neobjevila na pultech obchodů. O dva roky později šly do prodeje různé barevné varianty, které byly tehdy k mání za cenu 215 dolarů (4650 korun). Dnes za ně přitom v internetové aukční síni eBay zájemci dají klidně i osm tisíc dolarů (173 tisíc korun).

Westova kreativní kolaborace s firmou Nike stoupá na ceně i proto, že raper v roce 2013 přešel k Adidasu a další kolekce ze série Yeezy už vznikaly u konkurence. Německý výrobce tehdy uzavření spolupráce v nadsázce označil za "nejvýznamnější partnerství mezi sportovní značkou a nesportovcem".

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama