Zánět dělohy
Děloha je vnitřní ženský pohlavní orgán složený ze tří částí, které všechny mohou být napadeny zánětem.
Zánět může být způsoben vlivem mikroorganismů, toto riziko se zvyšuje například po porodu nebo potratu, kdy jsou v těle zbytky odumřelých tkání. Mezi další a časté rizikové faktory však patří nedostatečná hygiena nebo časté střídání sexuálních partnerů. Zvýšené riziko infekce nastává také při menstruačním krvácení, kdy pochva ztrácí svou přirozenou kyselost a její prostředí se stává vhodnější pro výskyt bakterií.
Jako prevence se doporučuje používání vhodných hygienických prostředků, existují například speciální gynekologická mýdla. Při sexuálním styku je pak nezbytná pečlivá hygiena obou partnerů i případných pomůcek, je vhodné používat kondom, který zabrání přenosu mikroorganismů. Léčba zánětu dělohy a jiné gynekologické záněty jsou dlouhodobou a bolestivou záležitostí, je proto dobré snažit se jim předcházet a pravidelně navštěvovat gynekologa pro případnou včasnou diagnózu.
Zánět dělohy - příznaky
bolest v podbříšku, bolest při močení, zvýšená tělesná teplota, páchnoucí poševní výtok, hnisavý poševní výtok, krvácení mimo menstruační cyklus, schvácenost, zimnice, bolest beder, bolest při stolici, prodloužené menstruační krvácení