Syndrom toxického šoku
Syndrom toxického šoku je vzácné, ale život ohrožující onemocnění způsobené bakteriálními toxiny, zejména stafylokokovými.
Toxiny zvyšují tělesnou teplotu, poškozují některé funkce vnitřních orgánů a nevratně poškozují povrch ledvinných kanálků. U pacientů se TSS projevuje náhlým zvýšením teploty nad 39°C, vyrážkou, nízkým tlakem a často průjmem nebo zvracením. Po delší době se objevuje lámavost vlasů, olupování kůže na ploskách nohou, obličeji a trupu.
Syndrom toxického šoku se vyskytuje více u žen a je spojován s používáním menstruačních tampónů. Proto je velmi důležité při zavádění tampónů dodržovat základní hygienická pravidla a tampóny dostatečně často měnit. Onemocnění však může vzniknout na podkladě jakéhokoli stafylokokového, popřípadě streptokokového onemocnění, jako jsou záněty ledvin a močového měchýře, záněty kostní dřeně a různá vnější poranění, která jsou těmito bakteriemi infikována.
Jako prevence je doporučována desinfekce ran, mytí rukou a včasná léčba urogenitálních a jiných zánětů. Léčba je založena na podávání antibiotik.
Syndrom toxického šoku - příznaky
horečka (náhle vzniklá), nízký tlak, zvracení, průjem, vyrážka, zarudnutí kůže, olupování kůže, bolesti svalů