reklama

Pažitka

Pažitka, pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum), je nejmenším druhem cibulovitých rostlin. Řadíme ji do čeledi amarylkovitých, rodu česnek.
Ve svých zahradních kultivarech i divoké podobě slouží pažitka jako zelené koření. Pro své pikantní aroma a osvěžující chuť je oblíbená po celém světě, také u nás patří k těm nejrozšířenějším druhům koření. Ve studené kuchyni může nahradit ostřejší cibuli, zvýrazňuje chuť slaných jídel. Užívá se jako ingredience salátů, různých pomazánek nebo bylinkových másel. Zpestří polévky, omáčky, masové, vaječné i zeleninové pokrmy. Ozdobí obložené chlebíčky a jiné chuťovky.
Pažitka je známá také pod názvy česnek pažitka, česnek pobřežní, česnek sibiřský. V Čechách se pažitce říká šnytlík, na Moravě zase šnytlich.

Popis rostliny

Pažitka je vytrvalou rostlinou, která vytváří trsy o výšce 20 – 40 cm.
Je charakteristická vzpřímenými, jednoduchými, úzkými dutými listy. Na koncích jsou zašpičatělé, v průřezu kulaté. Mají tmavě zelenou barvu a souběžnou žilnatinu.
Od druhého roku pažitka kvete. Oboupohlavné, pětičetné, růžové nebo jemně fialové květy se objevují od května do července. Na konci trubkovité lodyhy vytvářejí kulovité květenství, které podepírají dva vytrvalé listeny. Stejně jako listy nesou i květy pikantní aroma a dají se konzumovat.
Plodem rostliny je tobolka s drobnými leskle černými semeny.

Pěstování

Pažitka je nenáročnou rostlinou, které se daří od nížin po hory. Někdy se člení na nížinný (pažitka pobřežní pravá) a vysokohorský poddruh (pažitka pobřežní horská, pažitka pobřežní sibiřská). Rostlina je však natolik variabilní, že jindy se od tohoto členění upouští. Zplaňovat mohou i vyšlechtěné zahradní odrůdy pažitky.
Pažitce se daří na slunném stanovišti, v lehčí písečné půdě s dostatkem dusíku a draslíku. Svědčí jí pravidelná zálivka. Nesnáší se s košťálovou zeleninou a luštěninami, v jejich blízkosti neprospívá.
Je mrazuvzdorná, lze ji pěstovat na zahrádce, také v truhlíku na okenním parapetu či na balkoně. V zimě ji lze umístit dovnitř, díky teplu nabídne zelené listy i mimo sezónu. Nesvědčí jí však suchý vzduch a příliš tepla.
Pěstuje se ze semen, množí se i dělením trsů. Semena raší asi za 3 týdny, první listy se sklízejí asi 7 týdnů po výsevu. Pokud rostlinu pěstujeme kvůli kulinářskému využití, ořezáváme květy, listy jsou pak bohatší.
Listy se dají sklízet kdykoliv, seřezávají se asi 3 cm nad zemí. Zpracovávají se nejlépe čerstvé, dají se po několik dnů uchovávat v ledničce. Na sušení se nehodí, protože sušením ztrácejí své aroma. Konzervovat se dají mražením.

Léčivá pažitka

Pažitka obsahuje vysoký podíl vitamínu C, také betakaroten, vitamíny B1 a B2, kyselinu listovou, vitamín K, silici s chemicky vázanou sírou nebo minerální látky jako vápník, fosfor, draslík a železo. Je také zdrojem vlákniny. Pyšní se obsahem antioxidantů a flavonoidů, významný je také obsah látek, které se v těle mění na alicin s antibakteriálními, antivirovými a protiplísňovými účinky. Díky svému složení rostlina nabízí nejenom výhodné kulinářské, ale i léčivé vlastnosti.

- pažitka zlepšuje trávení
- zvyšuje chuť k jídlu
- podporuje vylučování trávicích šťáv
- ničí střevní parazity
- působí protizánětlivě
- má antiseptické vlastnosti
- posiluje imunitu
- snižuje krevní tlak
- je prospěšná pro zdravé kosti
- stimuluje činnost ledvin
- příznivě ovlivňuje mozkovou činnost
- je užitečná pro kardiovaskulární systém
- funguje jako prevence civilizačních chorob

Hermelínové kuličky s pažitkou – recept

Připravíme si plísňový sýr (Hermelín), 100 g másla, 2 stroužky prolisovaného česneku, svazek nasekané pažitky, lžíci nasekaných ořechů, lžičku mleté papriky a sůl.
Vyjma pažitky všechny ingredience promícháme do měkké hmoty, ze které po lžících ubíráme a vytváříme kuličky. Ty potom obalujeme v nasekané petrželce. Před podáváním je necháme ztuhnout v ledničce.
Podáváme s napíchnutým párátkem jako chuťovku.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama