reklama

Nádory ledvin

Nádory ledvin se dělí na nezhoubné a zhoubné.

Mezi nezhoubné (benigní) nádory ledvin patří adenom (vzniká ze žlázového epitelu) a fibrom (vzniká z vaziva) či angiomyolipom (vzniká na podkladě cév, svalových buněk a tukové tkáně). Všechny tyto druhy bývají dobře operovatelné, neohrožují pacienta a netvoří metastázy, často se ani neprojevují obvyklými příznaky.

Zhoubné (maligní) formy nádorů ledvin tvoří metastázy, agresivně se rozrůstají do okolí, čímž utlačují ostatní orgány. Nejčastěji se vyskytuje tzv. Grawitzův nádor. Ten nejprve roste opouzdřený a je bez příznaků. V další fázi se rychle šíří do okolí a metastazuje do ostatních orgánů, kam jsou přemístěny jeho buňky krví, jelikož je protkán bohatou sítí cév (to znemožňuje v častých případech jeho odoperování). Vyskytuje se častěji u mužů a ve věkovém rozhraní 40 - 60 let.

Zhoubný nádor na ledvině může vzniknout také sekundárně jako metastáza jiného nádoru (např. z plic, prsu či žaludku). Mezi možné příznaky patří krev v moči, chudokrevnost (anemie), bolest zad či ledvinová kolika. Tyto příznaky mohou být i u benigních forem.

Nádory ledvin - příznaky

bledost, hubnutí, krev v moči, bolest v boku, snížení počtu červených krvinek, zvýšení hladiny vápniku v kri, patologická zlomenina, bolest beder

reklama
Doporučené recepty
    reklama