reklama

Hřib nachový

Boletus rhodoxanthus, Boletus purpureus
Hřib nachový je stopkovýtrusou houbou z čeledi hřibovitých. Přestože není jedlý, budí pozornost svým atraktivním vzhledem. Řada mykologů řadí hřib nachový mezi nejkrásnější tuzemské hřiby. Hřib nachový patří mezi našimi houbami také k těm nejvzácnějším. V Červeném seznamu je uvedený jako kriticky ohrožený druh.
Hřib nachový bývá označovaný také jako hřib purpurový, modrák krvavý nebo modrák červenožlutý.

Vzhled houby

Hřib nachový má masitý klobouk o šířce 5 – 20 cm. V mládí je polokulovitý, později rozložitě klenutý až poduškovitý. Dle stáří houby se liší i barva klobouku. Mladé plodnice mají klobouk krémový nebo šedivý. Za vlhka pod světlou pokožkou prosvítá červenavá vrstva. Klobouk časem dostává světle růžový až purpurový odstín. Načervenalý bývá zejména okraj klobouku. Povrch klobouku je lysý nebo jemně plstnatý.
Rourky houby jsou dlouhé až 2,5 cm. Nabývají různých odstínů žluté a žlutozelené. Ve stáří zelenají. Póry mladých plodnic bývají žluté, časem se barví až do karmínově červené. Poraněním mění barvu do modrozelena. Výtrusný prach je olivový.
Třeň hřibu nachového je charakteristický výraznou purpurově červenou síťkou. Hustá síťka zdobí sytě žlutý podklad. Na bázi bývá třeň nápadně karmínový. Dorůstá do výšky 6 – 15 cm a šířky 2 – 6 cm. V mládí je tlustý, břichatě vejčitý, posléze se stává válcovitý nebo kyjovitý. Na bázi může směrem dolů špičatět.
Dužina hřibu nachového je pevná. Má krémovou nebo jasně žlutou barvu, na bázi třeně je načervenalá nebo nahnědlá. Na řezu typicky intenzivně modrá. Má jemnou houbovou chuť a nenápadnou ovocnou vůni.

Kdy hřib nachový roste?

Plodnice hřibu nachového se objevují od července do září. Je houbou teplých letních dnů, kdy je dostatek vláhy.

Kde hřib nachový roste?

Hřib nachový je vzácným druhem, který je k vidění zejména v teplejších oblastech. U nás roste pouze v nížinách a pahorkatinách. Jeho výskyt byl zaznamenán například v Českém krase nebo na Pálavě.
Hřibu nachovému svědčí listnaté lesy, zásadité půdy, světlá a teplá stanoviště. Upřednostňuje suchá místa. Žije v mykorhizové symbióze s duby, méně často s buky nebo habry. Narazit se tak na něho dá v dubových, bukových nebo dubohabrových lesích.

Možné záměny

Hřib nachový má vzhled podobný dalším barevným modrajícím hřibům. Jde o hřib Le Galové, který byl dříve dokonce považován za varietu hřibu nachového. Hřib Le Galové je vysoce proměnlivý nejenom v barevnosti, ale i tvaru. Jeho starší plodnice mají specifické aroma připomínající maggi. Vyskytuje se především na hrázích rybníků, kde hřib nachový neroste.
Podobný hřib Moserův, dříve označovaný jako hřib satanovitý, zase roste ve vyšších polohách, převážně v jehličnatých porostech. Stejně tak i hřib kříšť (lidově žid nebo sviňák), který je charakteristický žlutými póry. Často bývá mylně identifikován jako hřib satan, vyskytuje se však na jiných stanovištích, zejména v jehličnatých lesích. Dužina hřibu kříště je chvíli po ochutnání nápadně hořká.
Hřib satan má stejné stanoviště jako hřib nachový, můžou se vyskytovat i společně. Oba hřiby jsou si podobné, hřib satan má větší plodnice, jeho dužina se barví do modré méně a pomaleji. Staré plodnice satana navíc provází nepříjemný pach. Hlavním odlišovacím znakem hřibu nachového je však především purpurově červená síťka na žlutém podkladu, hřib satan má síťku ve stejné barvě jako podklad, v různých odstínech červené.
Hřib Le Galové, hřib Moserův, hřib kříšť i hřib nachový představují velmi vzácné hřiby. Hřib satan se vyskytuje častěji. Všechny jsou však nejedlé, za syrova nebo po nedostatečné tepelné úpravě údajně i jedovaté. Hrozí zažívacími potížemi.
Hřib nachový může svým vzhledem připomínat i jedlé hřiby. Jde zejména o hřib kovář nebo hřib koloděj. Oba patří k barevným hřibům s modrající dužinou, oproti hřibu nachovému však mívají tmavší klobouk. Kovář, který se řadí k těm nejrozšířenějším barevným hřibům u nás, se dá odlišit díky chybějící síťce na třeni.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

reklama
Doporučené recepty
    reklama