reklama

Hřib hnědý

Boletus badius, Boletus badiorufus, Ixocomus badius, Xerocomus badius
Hřib hnědý z čeledi hřibovitých, nazývaný také suchohřib hnědý, suchohřib hnědočervený nebo poddoubník hnědý, je jednou z nejrozšířenějších hub našich lesů. I přes svůj variabilní vzhled u nás patří také k nejznámějším jedlým houbám.
Hřib hnědý má celou řadu lidových názvů, mj. se mu říká modrák, čerňák, podborovák, podborováček, slaďák, sladkohříbek, půlhříbek, sameťáček, panský hřib nebo pančák.

Vzhled houby

Hřib hnědý má masitý, pravidelně polokulovitý, posléze klenutý až rozložený klobouk, o šířce od 4 do 15 cm. Charakterizuje ho hnědá barva klobouku, která nabývá odstínů rezavě hnědé, kaštanové, čokoládové až černohnědé. V mládí je jemně plstnatý. I v dospělosti bývá sametově hladký, za vlhka lepkavý.
Rourky jsou vysoké 1 – 2 cm, v mládí krémové, později žluté až olivově žluté. Při otlaku modrají. Otlakem modrají i drobné póry hřibu, mají také stejnou barvu jako rourky.
Třeň má výšku 4 – 12 cm a soudkovitý, později válcovitý nebo protáhle kyjovitý tvar. Dole bývá zúžený. Nese světle hnědé zbarvení. Hnědý podklad zdobí drobná plstnatá zrníčka. Na bázi třeně najdeme bělavou plsť.
Dužina hřibu hnědého je bělavá, ve třeni může být i nahnědá. Na řezu slabě modrá, zbarvení však brzy bledne. Má lahodnou chuť a slabé houbové aroma.
Výtrusný prach je olivově hnědý.

Možné záměny

Hřib hnědý má charakteristické znaky, které nenese mnoho jiných hub. Záměny jsou tak velmi ojedinělé. Svým vzhledem připomíná snad jen nejedlého hřiba žlučníka. Záměna hrozí hlavně u mladých plodnic. Hřib žlučník má oproti hřibu hnědému rourky s nádechem růžové barvy, třeň je navíc nápadná velkookou síťkou. Hřib žlučník nemodrá a má nepříjemně hořkou chuť.
Podobný vzhled jako hřib hnědý nese i jedlý hřib kaštanový. Ten má však vždy bělavé póry, dutý třeň a dužinu, která nemění barvu.

Kdy hřib hnědý roste?

Plodnice hřibu hnědého se objevují od června do listopadu, nejvíce zpravidla v září.

Kde hřib hnědý roste?

Suchohřib hnědý roste zejména v jehličnatých porostech, ale nevyhýbá se ani smíšeným a listnatým lesům. Svědčí mu především vysoké borové a smrkové lesy. Roste v mechu i jehličí. Upřednostňuje kyselé půdy. Roste jednotlivě, častěji ve skupinkách.
Hřib hnědý se vyskytuje takřka po celé Evropě a také v některých částech Severní Ameriky. Daří se mu zejména v pahorkatinách, v podhorských a horských oblastech.

Kulinářské využití

Hřib hnědý má všestranné kulinářské využití. Houbaři přitom oceňují nejenom jeho nezaměnitelný vzhled a příjemné chuťové vlastnosti, ale také snadné čištění a nízkou červivost. Přesto skýtá jednu nevýhodu – pokožka hřibu snadno absorbuje těžké kovy. Hřib hnědý se proto nesbírá ve znečištěném prostředí.
Suchohřib hnědý se hodí snad do všech houbařských pokrmů. Skvěle chutná ve smaženicích, se zeleninou, s vejci i pod masem. Uplatňuje se v receptech na omáčky a polévky. Poslouží pro přípravu smažených placek, jako ingredience bramboráků, nádivek, masových směsí apod. Dá se z něho připravit tvarohová pomazánka (recept níže).
Hřib hnědý se také nakládá do octového nálevu, oleje nebo do vína. Je ideální houbou pro sušení, proto se mu říká suchohřib.

Houbová pomazánka – recept

Na 250 g hnědých hřibů bude třeba 250 g měkkého tvarohu, 25 g másla, čtvereček taveného sýra, 100 g šunky, 1 okurka ze sladkokyselého nálevu, 1 drobná cibulka, bobkový list, sůl, pepř, lžička hořčice, zelená petrželka na ozdobu.
Houby očistíme, pokrájíme na kousky a povaříme do měkka v osolené vodě s bobkovým listem. Uvařené houby scedíme a necháme zchladnout. Poté je smícháme s tvarohem, máslem, taveným sýrem, nadrobno nakrájenou šunkou, najemno nakrájenou okurkou a cibulí. Dochutíme solí, pepřem a hořčicí.
Podáváme na čerstvém pečivu, ozdobíme zelenou petrželkou.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

reklama
Doporučené recepty
    reklama