reklama

Choroš šupinatý

Polyporus squamosus, Polyporus squamatus
Choroš šupinatý, také chorošovník šupinatý, je nebezpečnou dřevokaznou houbou z čeledi chorošovitých. Mladé plodnice choroše se dají konzumovat, ale pro tuhou dužinu, nevalnou chuť a těžkou stravitelnost se pro kulinářské využití spíše nedoporučují.
Lidově se houbě říká vazovka.

Popis houby

Choroš šupinatý má kruhovitý, oválný nebo vějířovitý klobouk o šířce asi 10 cm. V příznivých podmínkách však může být i mnohem širší. Ty největší plodnice mohou mít průměr přes půl metru. Klobouk choroše má ostrý okraj, ve středu bývá vtlačený. Masitý, pevný klobouk může mít krémovou, okrově žlutou, rezavou či světle hnědou barvu. Je plstnatý až šupinkatý. Široké, přitisklé, tmavohnědé šupinky jsou pro choroš šupinatý charakteristické. Vláknité šupinky bývají uspořádány soustředně.
Spodní část klobouku tvoří sbíhavé rourky s délkou do 1 cm. Mají žlutou barvu, ústí rourek je krémové či bílé. Póry jsou nepravidelně hranaté nebo oválné. Výtrusný prach je bílý.
Třeň choroše bývá v mládí centrální, plstnatý, v dospělosti většinou postranní a lysý. Má tmavohnědou barvu. S délkou od 3 – 8 cm je téměř neznatelný.
Dužina choroše je v mládí měkká a pružná, později se stává tuhou, kožovitou až dřevnatou. Má bělavou barvu. Mladé plodnice provází výrazné okurkově moučné aroma. Po okurkách dužina voní zejména při rozkrojení. Příjemná vůně se stářím kazí, může pak připomínat i žluklý tuk.

Možné záměny

Choroš šupinatý se téměř nedá zaměnit za některou nebezpečnou houbu. Podobný vzhled nese zejména choroš hlízovitý, který je menší. Od choroše hlízovitého se dá choroš šupinatý spolehlivě rozpoznat díky dužině s moučnou vůní, choroš hlízovitý toto aroma nemá.
Choroš šupinatý mohou připomínat i další příbuzné druhy jako choroš plástvový, choroš brvitý, choroš měnlivý aj.

Kdy choroš šupinatý roste?

Plodnice choroše šupinatého se objevují již od dubna a k vidění jsou až do října. Plodnice narůstají během celé sezóny, někdy se v daném vegetačním objeví i dvakrát.
Staré plodnice mohou na stromě přetrvávat i několik let, častěji je však v létě zničí hmyz.

Kde choroš šupinatý roste?

Choroš šupinatý se vyskytuje relativně hojně po celém území Česka, roste od nížin po horské pásmo.
Napadá mrtvé, častěji i živé stromy, o to je škodlivější. K nákaze dochází většinou přes poranění, pahýly po ulámaných nebo uřezaných větvích, v místě trhlin apod. Choroš způsobuje bílou hnilobu dřeva, zejména u ořešáků, javorů, buků, habrů, topolů, jasanů, lip, vrb aj. Upřednostňuje listnaté stromy, vzácně však napadá i jedle. Více než v lesích se vyskytuje v parcích, zahradách a ovocných sadech (na hrušních).
Plodnice choroše jsou k vidění na kmenech, větvích, pařezech, zřídka i na kořenech stromů. Rostou buď jednotlivě, kdy jsou jednotlivé plodnice umístěny střechovitě nad sebou, nebo častěji v trsech. Nákaza se projevuje usycháním a lámáním větví. Vede k hranolovitému rozpadu dřeva. Způsobuje úhyn celého stromu. Choroš přitom na stromě roste i několik let poté, co shnilý strom padne.

Kulinářské využití

Ke konzumaci se nehodí starší plodnice choroše, které jsou velmi tvrdé či přímo dřevnaté. Plodnice choroše šupinatého jsou označovány jako jedlé jen v mládí, i ty však mají tuhou dužinu. Někteří houbaři choroše sbírají, a to i přesto, že nepřináší zvláštní chuťový požitek. Uplatní se zejména v polévkách, dá se osmažit jako řízek nebo se z něho připravuje houbové koření. Tepelnou úpravu choroše provází nepříjemný pach, který se postupně ztrácí.
Výhodou choroše jako houbařského úlovku je to, že se objevuje jako jedna z časných hub. Převažují však nevýhody. Choroš šupinatý je těžko stravitelný, u citlivých jedinců navíc může vyvolat zažívací potíže až zvracení. Obecně se proto jeho sběr nedoporučuje.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama