reklama

Ambroň západní

Ambroň je nádherným stromem, který je charakteristický hvězdicově vykrajovanými listy. Ty mohou připomínat javor. Listy ambroně se na podzim vybarvují do celé palety barev, počínaje žlutou, přes zlatooranžovou, hnědou, purpurovou, rudou až po temně vínovou.
V období března až května ambroň zdobí žlutozelené květy. Stejně jako listy i plody ambroně mají neobvyklý tvar. Jde o drobné kuličky o velikosti cca 3 cm s pichlavými výčnělky.
Strom je typický také svoji vysoce zvrásněnou kůrou, která navíc tvoří nepravidelné vrstvy.
K ambroni nedílně patří aromatická pryskyřice, kterou najdeme v jejím dřevu, lýku i kůře. Odsud také pochází název stromu, arabské ,,ambar" se překládá právě jako ,,vonná pryskyřice".

Výskyt a pěstování

Ambroň západní je prastarou dřevinou, která před miliony lety přirozeně rostla i na území Evropy. Dnes je doma zejména v Severní a Střední Americe.
Pro svůj atraktivní vzhled se ambroň s oblibou pěstuje po celém světě. Dá se najít v zámeckých parcích, arboretech a botanických zahradách. Jako solitéra může ambroň ozdobit téměř jakoukoliv zahradu i v Česku.
Ambroni vyhovují slunná místa s dostatkem vláhy, daří se jí v teplejších polohách. Mladé stromy bývají ohroženy mrazem, vyplatí se je na zimu chránit krytem. Starší stromy jsou pak vůči mrazu odolnější.
V místě svého původu dorůstá ambroň až do výšky 50 m, u nás nebývá vyšší než 15 m. Lze ji pěstovat s větvemi již od země nebo jako klasický strom s korunou pyramidálního tvaru.

Léčitelství

Po naříznutí vytéká z kmene žlutavá šťáva, která postupně houstne. Tato aromatická pryskyřice s jemně balzamickou, nasládlou vůní obsahuje vonné silice (jsou složeny z resinalkoholů, kyseliny skořicové a jejích esterů, vanilinu aj.).
Právě pryskyřici, která je známá také jako ,,styrax amber" nebo ,,styrax balsam", jsou připisovány léčivé vlastnosti. V léčitelství se užívá čerstvá i ztuhlá pryskyřice, potažmo také kůra, lýko, kořeny nebo mladé listy stromu.
Pryskyřici užívali k léčení již staří američtí indiáni, hojili s její pomocí rány a tišili horečku. Mexičtí indiáni celý strom považovali za posvátný. Pryskyřice ambroně se v několika kulturách užívala i jako vykuřovadlo při náboženských obřadech.
Dnes se styrax (také ,,sweet gum") uplatňuje v moderním farmaceutickém průmyslu k výrobě léčiv, v parfumerii jako balzamická až květinová složka parfémů, v kosmetice, v potravinářství (výroba žvýkaček, dochucení cukrovinek, nápojů aj.) či k aromatizaci tabákových výrobků.

Léčivé účinky ambroně

- léčí kožní onemocnění
- působí proti kožním parazitům
- uplatňuje se při nemocech dýchacího systému
- ulevuje při kašli a bolestech v krku
- pomáhá při nachlazení
- tiší horečku
- zmírňuje trávící obtíže
- působí proti křečím a nadýmání
- prospívá při gynekologických potížích
- je močopudná, pomáhá při zánětu močových cest
- je prospěšná při psychických poruchách
- posiluje nervy

Podávání a užití

Pryskyřice ambroně se v běžné praxi uplatňuje především jako vykuřovadlo. Neslouží však pouze k duchovnímu rozvoji. Balzamická vůně s květinovými tóny, exotickou sladkostí a nádechem vanilky uvolňuje tělo a zklidňuje mysl. Styrax posiluje při nervových obtížích, odstraňuje psychické napětí a stres, pomáhá proti nespavosti.
Příznivě působí také na dýchací cesty, je užitečný při kašli a nachlazení.
Pryskyřici, která měkne působením tepla, lze užít i na kožní neduhy. Zevně se čistý styrax z ambroně západní uplatňuje jako prostředek proti kožním cizopasníkům, svrabu, plísním apod. K antiseptickým obkladům lze použít i mladé listy.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama