reklama

Welsh corgi cardigan

Welsh corgi cardigan je pes, který ke své lidské rodinně lne a vytváří si k ní velmi silné pouto. Je to skvělý psí společník, který je oddaný a věrný až do konce svého života. A i přes svůj menší vzrůst je to výborný hlídač, který může být i celý rok venku.

Povaha plemene

Cardigan je velmi inteligentní a učení je pro něj zábava (bude i pro vás). Navíc má talent pro psí sporty a někteří jedinci se dokonce osvědčili i jako lavinový psi (díky husté srsti jen tak lehce neprochladnou). V genech má silně zakódováno shánění dobytka, proto se nedivte, pokud vám za ním někdy na louce uteče (v případě že vám to situace dovolí, absolvujte se psem speciální pastevecký výcvik). Plemeno skvěle vychází s dětmi.

Popis plemene

Welsh corgi cardigan je malý, robustní, ale vytrvalý pes. Ideální výška psa i feny v kohoutku je 30 cm. Váhu standard FCI neuvádí, ale hmotnost by měla být odpovídající výšce. Jiné prameny uvádějí váhu okolo 18kg. Cardigan se dožívá vysokého věku, v průměru okolo 12 až 14 let.

Hlava cardigana se tvarem velmi podobá liščí hlavě. Délka tlamy je v poměru k délce lebky 3:5. Tlama se směrem k nosu zužuje. Čenich má černé zbarvení. Plemeno má silné zuby s nůžkovým skusem. Oči jsou středně velké, posazeno poměrně daleko od sebe. Barva by měla být nejlépe tmavá (souvisí s barvou srsti). Psi blue-merle mohou mít oči bledě modré, modré nebo skvrnité. Velké uši jsou vztyčené, jejich špičky jsou zaoblené a jsou nasazeny poměrně vzadu. Tlapy jsou dosti velké, kulaté a uzavřené. Ocas je u cardigana středně dlouhý a podobá se liščímu. Srst je krátká či středně dlouhá, nejlépe hladká a s podsadou. Barva srsti velmi rozmanitá, je povolená každá barva. Pes může mít i bílé znaky, avšak bílá nesmí převládat.

Charakteristické rysy

- aktivní
- inteligentní
- neagresivní
- vyrovnaný
- pozorný

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří welsh corgi cardigan do skupiny I. Ovčáčtí a pastevečtí psi (kromě švýcarských salašnických psů), sekce 1 - ovčáci, bez zkoušky z výkonu. V České republice je oficiální zkratka welsh corgi cardiganů WCC. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na www.corgiklub.cz/welsh-corgi-cardigan.

Výchova a péče o psa

Cardigan nepotřebuje žádnou speciální péči o srst. Jako u téměř každého plemene ji stačí pár krát do měsíce vykartáčovat.

Plemeno má sklony k tloustnutí, proto dbejte na vyváženost stravy, předejdete tím možným problémům s páteří (pozor na chůzi po schodech). Ačkoliv na to tito psi nevypadají, jsou velmi aktivní a milují pohyb, proto je důležité, abyste jim ho dopřáli v maximální míře.

Již od štěněčího věku, je důležité zajistit mu náležitý výcvik a také psa seznamovat i jinými psy, do budoucna tak předejdete možným komplikacím.

Pokud zvažujete koupi štěněte welsh corgi cardigana, počítejte s tím, že původní majitelé a chovatelé dávají přednost osobní domluvě. Cena za štěně cardigana se může pohybovat až v řádu několika desítek tisíc korun.

Historie plemene

Welsh corgi cardigan je staré anglické plemeno pocházející z Walesu. S welsh corgi pembroke je spojuje společný historický vývoj. V minulosti také často docházelo k vzájemnému křížení těchto dvou plemen. Obě plemena se původně používala jako pastevečtí psi na hnaní dobytka, v dnešní se jedná o milého společníka. Anglický klub Kennel v roce 1925 uznal plemeno welsh corgi, ale nerozlišoval mezi variantami cardigan a pembroke. Teprve až v roce 1934 se z cardigan stalo samostatné plemeno.

Podobná plemena

Welsh Corgi Pembroke
Västgötlandský špic / Švédský vallhund

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama