reklama

Tento malý, roztomilý pejsek, přestože by to do něj málokdo řekl, je mimořádně odolný vůči klimatickým podmínkám, běžným nemocem a také velmi přizpůsobivý prostředí, kde žije. Vše je dáno jeho původem. Pochází z hornatých oblastí Tibetu, které jsou známé svými krátkými, leč horkými léty a dlouhými, drsnými zimami. Možná právě proto je to tak hrdý a sebevědomý pes.

Vzhled plemene

Svou velikostí se řadí mezi malá plemena. Dorůstá výšky v kohoutku kolem 26 cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 4,1 - 6,8kg. Tělo je celkově delší, než je kohoutková výška. Hlava je úměrně malá k tělu, dosti vysoko posazená, umocňující jeho hrdost s krátkým čumákem. Oči mají oválný tvar, jsou hnědé a daleko od sebe. Uši jsou vysoko posazené, sklopené směrem dolů a bohatě osrstěné. Ocas má bohatě osrstěný, vysoko posazený a stočený směrem na hřbet. Celé tělo je neseno krátkými nožkami se zaječími tlapkami. Srst má velmi jemnou až hedvábnou a její zbarvení není standardem předepsáno, tudíž se objevuje v nepřeberném množství barevných variant.
Toto plemeno se dožívá v průměru 13let.

Povaha

Je to skvělý společník do rodiny, jelikož jeho veselý výraz a neustálé dobré naladění působí na celou rodinu velmi pozitivně. Jeho pohyblivost a vytrvalost nezná meze. Není to samotář, ale spíše upřednostňuje stálý kontakt s rodinou. Ovšem ruku v ruce s jeho inteligencí jde také svéhlavost, kterou překypuje. Někteří jeho majitelé o něm říkají, že je dokonce "nezávislý". Přizpůsobí se jak životu venku, tak v městském bytě.

Tibetský španěl - charakteristické rysy

- odolný a přizpůsobivý prostředí
- společenský
- tvrdohlavý
- inteligentní, chápavý

Výchova a péče o psa

Vzhledem k jeho povaze je výchova větší oříšek, než u některých jiných plemen. Na druhou stranu, díky inteligenci, kterou oplývá, v kombinaci s pevnou výchovou můžete dosáhnout velmi dobrých výsledků. Důležité je jít na to vždy po dobrém a umět motivovat, neboť v opačném případě se projeví jeho svéhlavost, zasekne se a už s ním nic nezmůžete.
Díky jeho "samočistící" srsti je na péči nenáročný. Jeho dlouhá srst se nezacuchává a bláto a další nečistoty se na ní udrží jen krátkou chvíli a potom opadají. Jen je potřeba samozřejmě občas pročesat a vykoupat. A také zastřihovat drápky, ale to také záleží, v jakém prostředí se pohybuje.
Štěně bez PP pořídíte za cenu do 4000,-Kč nebo dohodou s PP potom od 7000,-Kč.

Chov

Klasifikace F.C.I. Skupina 9 Společenská plemena a toy psi. Sekce 5 Tibetská plemena. Informace ohledně chovu a chovatelských stanic Tibetských španělů naleznete na www.kchts.cz.

Historie plemene

Pochází, jak už název napovídá z Tibetu, kde byl původně chován v klášterech. Mnichové nedovolovali křížení těchto psů s jinými plemeny a právě díky tomu se pouze zde chovali čistokrevní tibetští španělé. První záznamy o těch pejscích nalezneme v 7. století. Do Evropy se dostali až na přelomu 19. a 20. století, kdy je angličtí kolonisté dovezli do Velké Británie. A do České republiky se první tibetský španěl dostal až v roce 1987.

Podobná plemena

- Grifonekbelický
- Grifonek bruselský
- Norwich teriér
- Holandský pinč

Související články

reklama
reklama
reklama