reklama

Peruánský naháč

Peruánský naháč je pes, do kterého se zamilujete ne jen díky jeho neobvyklému vzezření, ale také kvůli jeho naprosto dokonalým a vtipným grimasám, které vás každý den rozesmějí.

Povaha plemene

Peruánský naháč je inteligentní, vnímavý a citlivý pes. Vůči cizím lidem je ostražitý a odtažitý ne však bojácný. Je velmi rychle učenlivý a proto nepotřebuje žádný speciální výcvik. Svého pána miluje nadevše a z tohoto důvodu je mu i zcela oddán. Tento neposeda zbožňuje mazlení a tulení. Vzhledem ke svému pohybovému nadání a své mrštnosti ho jistě budou bavit i různé psí sporty. Bezsrstý peruánský naháč je skvělá volba zvířecího mazlíčka, pokud jste alergik nebo doma máte alergické dítě. Pokud se vám doma někdy "ztratí z dohledu" a nepřijde ani na vaše povely, můžete si být více než 100% jistí, že se vyhřívá někde za sklem na sluníčku.

Popis plemene

Peruánský naháč je plemeno, které buď zcela bez srsti, nebo zcela osrstěné. Toto plemeno existuje ve třech velikostech. Malí psi by měli mít v kohoutku dle standardu FCI 25 cm až 40 cm, středně velcí psi by měli být v kohoutku vysocí od 41 cm do 50 cm a velcí psi by v kohoutku měli měřit od 51 cm do 65 cm. Těmto výškám také odpovídají váhy, malí psi by měli vážit od 4kg do 8kg, střední psi od 8kg do 12kg a velcí od 12kg a do 30kg. Peruánský naháč se dožívá vysokého věku, a to v průměru okolo 12 až 15let.

Důležité proporce u těchto psů je, aby kohoutková výška byla k délce těla v poměru 1:1, trup u fen může být delší.

Hlava má lupoidní formu. Lebka je shora široká, směrem k čenichu se zužuje. Očnicové oblouky jsou dobře vyvinuté. Nosní houba musí ladit k barvě kůže u bezsrstých jedinců a k barvě srsti u osrstěných psů. Zuby mají nůžkový skus, u bezsrsté variety je typické, že téměř všichni psi mají neúplný chrup. Osrstění psi musí mít chrup vždy kompletní. Oči mají lehce mandlový tvar a jsou středně velké, oči nesmí být zasazeny příliš hluboko a také nesmí být vystouplé. Barva očí může být černá, povoleny jsou také veškeré odstíny hnědé až po žlutou (liší se podle barvy kůže nebo srsti, ke které musí ladit). Oči musí mít stejnou barvu a barva víček může být od černé až po růžovou - u psů, kteří mají světlý obličej (světlá barva je u plemene přípustná, ale ne žádoucí). Uši jsou středně dlouhé, v klidu jsou složeny dozadu, naopak pokud je pes něčím zaujat, uši jsou vzpřímené. Krk je stejně dlouhý jako hlava a je dobře osvalený. Břicho je mírně vtažené. Ocas je nasazen nízko, u kořene je silný a ke špičce se zužuje. Kůže je po celém těle hladká, příjemná na dotyk a pružná. Barva kůže je u bezsrstých psů od černé, přes břidlicově černou, modročernou, veškeré odstíny šedé a modré, tmavě hnědou až po světle plavou. Psi mohou být jednobarevní nebo se jim na těle mohou vykytovat skvrny (bílé nebo růžové), které však nesmí pokrývat více než 1/3 těla. I bezsrstí psi mohou mít zbytky srsti na hlavě, končetinách nebo ocase, někdy se může objevit i pár chlupů i na hřbetě. A stejně jako u osrstěných psů je jejich srst krátká, přiléhavá a hladká, může mít jakoukoliv barvu či jejich kombinaci.

Charakteristické rysy

- bystrý
- živý
- nedůvěřivý vůči cizím
- ostražitý
- oddaný

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří peruánský naháč do skupiny V. Špicové a primitivní plemena, sekce 6 - psi tzv. primitivního typu, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka peruánských naháčů PEN. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na www.klubchovatelunahacu.cz nebo na stránkách chovatelských stanic www.peruanskynahac.cz.

Výchova a péče o psa

Peruánský naháč bez srsti potřebuje důkladnou péči o pokožku téměř denně. Speciální péči vyžaduje jeho pokožka pouze v období, kdy sluníčko hřeje a opaluje, díky tomu, že je zcela bez srsti nebo jí má velmi málo, je nutné jeho pokožku mazat opalovacími krémy s vysokým UV faktorem. Bezsrstí naháči se mohou koupat klidně denně (dbejte na výběr kvalitního mýdla nebo šamponu), i po jejich umytí je důležité, abyste jim pokožku ošetřili správným hydratačním krémem. Osrstěné peruánské naháče je dobré pár krát za měsíc vykartáčovat a zhruba 1x až 2x do měsíce vykoupat. Ačkoliv se může zdát, že jsou to choulostiví psi, obleček budou potřebovat pouze v zimě, aby je ochránil před mrazem.

Cena za štěně peruánského naháče se velmi liší. Štěně s průkazem původu stojí okolo 15 000Kč a s kvalitami rodičů cena roste. Také se dají pořídit štěňata již od 2 500 Kč až 5 000Kč, u těchto "levných" psů je dobré ověřit si, proč je cena tak nízká. Pes může být bez průkazu původu, nebo má nějakou zdravotní vadu, jako například nemá sestouplé varle a tudíž nebude uznán do chovu i když má rodiče s průkazem původu, anebo se jedná o štěně z tzv. "množírny". Pokud se bude jednat o poslední variantu, psa si nepořizujte, tato štěňata jsou obvykle zatížena mnoha nemocemi.

Historie plemene

Peruánský naháč je plemeno s velmi dlouhou historií. Názory na jeho původ se liší a je jich hned několik. Snad ta nejpravděpodobnější je, že tento pes vznikl jako místní druh nahého psa. Jiné teorie tvrdí, že toto plemeno bylo do Peru přivezeno čínskými přistěhovalci nebo že lze jeho původ hledat i v Africe. I když se uvádí, že peruánský naháč je pes Inků, lze tvrdit, že existoval v době před nimi a to z toho důvodů, že tento malý pes je vyobrazen na mnoha historických vykopávkách. Pro Inky byl tento pes velmi cenný a populární hlavně u vyšších vrstev. Chov peruánského naháče byl přerušen po dobytí Incké říše, avšak díky Indiánům na odlehlých místech plemeno nevyhynulo.

Podobná plemena

Mexický naháč
Čínský chocholatý pes

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama