Malý modrý gaskoňský honič má v sobě velmi hluboko zakořeněny své lovecké pudy, ale i přesto je při lovu výborně ovladatelný. Pokud vám to situace dovolí, absolvujte s ním lovecké zkoušky a objevte v něm veškeré kvality, které v sobě ukrývá.
Povaha plemene
Toto plemeno můžete chovat samostatně nebo také ve smečce. S domácími mazlíčky vychází výborně a stejně skvělý vztah má i k dětem a ostatním lidem. Je to klidný, laskavý pes, který je bezmezně oddán svému pánovi, ale zároveň je to i neuvěřitelně hravý mazel, který se rád přitulí. Malý modrý je velmi aktivní pes, který potřebuje pravidelný pohyb, fyzickou zátěž a kontakt se svým majitelem.
Jednou ze zajímavostí je, že pojmenování malý modrý gaskoňský honič nevypovídá nic o skutečné výšce psa, toto plemeno se řadí mezi středně velké až velké psy. Název "malý" vychází z toho, že se jedná o dokonalou zmenšeninu velkého modrého gaskoňského honiče.
Popis plemene
Výška psa v kohoutku by podle standardu plemene měla být od 52 cm do 58 cm, feny jsou nižší, v kohoutku by měly mít 50 cm až 56 cm. Hmotnost standard FCI neuvádí, jiné prameny však uvádějí, že by se váha měla pohybovat od 18kg do 22kg. Malý modrý gaskoňský honič se dožívá věku okolo 12 let.
Mozkovna je mírně střechovitá a ne příliš široká. Týlní hrbol není příliš patrný. Stop je málo výrazný. Čenich je černý, široký a nozdry otevřené. Malý modrý gaskoňský honič má nůžkový skus. Oči jsou oválného tvaru. Uši jsou dlouhé a stočené. Krk je přiměřeně dlouhý. Hřbet je pevný a bedra jsou s ním dobře spojená, nejsou příliš dlouhá. Ocas je nesený hrdě a je šavlovitě prohnutý. Kůže je u tohoto plemene černá nebo silně stříkaná. Nikdy ne zcela bílá. Srst je krátká a těsně přiléhavá, její zbarvení je černé a bílé s břidlicově modrým odstínem. Černé plotny se mohou, ale nemusí vyskytovat. Dvě černé plotny jsou na stranách hlavy (tvoří masku), jsou na uších, dále obklopují oči a končí až na tvářích. Na temeni hlavy jsou černé plotny, které jsou rozděleny bílým pruhem, ve kterém se často nachází typická černá skvrna. Dále má malý modrý gaskoňský honič dva znaky pálení nad očima, pálení se také nachází na lících, tlapkách a dalších místech.
Charakteristické rysy
- srdečný
- vřelý
- klidný
- krásný hlas
- citlivý čenich
Chov
Dle Mezinárodní kynologické federace patří malý modrý gaskoňský honič do skupiny VI. Honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1.2 - střední honiči, s pracovní zkouškou. V České republice je oficiální zkratka malých modrých gaskoňských honičů MMG. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na http://www.klubhonicu.com/ nebo na stránkách chovatelských stanic http://od-smutne-ricky.wz.cz/.
Výchova a péče o psa
Srst malého modrého gaskoňského honiče je krátká a nepotřebuje žádnou speciální péči. Na co byste však měli dávat pozor a věnovat zvýšenou pozornost jsou dlouhé uši.
Díky své inteligenci je to lehce vycvičitelný a výcvik pro něj bude zábava. Pokud chcete gaskoňce chovat jako domácího mazlíčka, není nutné s ním absolvovat zkoušky. Pokud se však tyto psy rozhodnete chovat, budete muset lovecké zkoušky složit, ale nemusíte se jich nijak bát, téměř všechny disciplíny jsou pro toto plemeno více než přirozené.
Cena za štěně malého gaskoňce je na dnešním trhu velmi rozdílná. Cena se pohybuje od 5 000Kč výše, u těchto psů navíc o ceně rozhoduje i kvalita jejich rodičů.
Historie plemene
Malý modrý gaskoňský honič je dokonalá zmenšenina velkého modrého gaskoňského honiče. První modří psi se objevili ve středověké Francii, avšak první zmínky o malém modrém honiči pocházejí až z 18. století, dřívější doba více přála velkým psů. Malý modrý se využíval při lovech zajíců a dalších druhů zvěře, toto využití mu zůstalo až dodnes, ale navíc se chová i jako rodinný společník. Mezi jeho údajné neznámější chovatele patřil francouzský král Jindřich IV. Ačkoliv tomuto plemeni ještě před nějakou dobou hrozilo vyhynutí, v současné době jeho obliba stále roste.
Podobná plemena
Ariégeois
Beagle
Artésko-normandský baset
Modrý gaskoňský baset