reklama

Lvíček

Lvíček se velmi rád tulí, mazlí a usíná na klíně svého pána. Jedná se o nekonfliktní plemeno, které nemá problémy s lidskou autoritou a je schopno se přizpůsobit veškerým požadavkům svého pána.

Povaha plemene

Lvíček je ideální společník do města. I když se jedná o aktivního psa, se kterým můžete dělat mnoho sportů, nejedná se o plemeno, které by nutně potřebovalo dennodenní vytížení, vystačí si i s krátkými procházkami. Lvíček je výborný skokan a své pohyby dokáže neuvěřitelně zkoordinovat, díky tomu připomíná spíše kočku. Lvíček miluje děti a dalo by se říct, že jejich přítomnost doslova vyhledává. Děti si s ním užijí spousty zábavy při různých hrách. Je to perfektní společník na výletech a ani delší doba v autě mu nevadí. Toto plemeno se dokáže přizpůsobit naprosto všemu je vhodný jak pro osoby, které žijí sami a nevedou nijak rušný život, tak i pro rodiny, které jsou neustále v "pohybu".

Popis plemene

Je to robustní pes s krátkým tělem, u kterého jsou důležité určité rysy, jako například vysoko nasazena hlava či silueta podobná chrtovi. Typický lví sestřih je povinný pouze pro výstavní psy. Výška psa v kohoutku je 26 cm až 32 cm (tolerována je odchylka +/- 1 cm), hmotnost je podle standardu FCI okolo 6 kg. Lvíček se dožívá v průměru okolo 13 let.

U lvíčka jsou důležité následující proporce: délka těla je v poměru k výšce psa 1:1 a délka tlamy je dlouhá zhruba 2/3 lebky.

Hlava je krátká a poměrně široká, lebka je plochá a stop je mírně patrný. Čenich je černý (zcela pigmentovaný), výjimku mají pouze hnědí a podobně zbarvení psi (čenich je tmavě hnědý, zcela pigmentovaný). Čelisti má tento pes silné s úplným chrupem (tolerována je absence 1. třenových zubů). Skus je u tohoto plemene nůžkový (horní řezáky překrývají dolní řezáky a jsou do čelisti zasazeny kolmo). Oči jsou velké, tmavé a kulaté, umístěny poměrně daleko od sebe a docela vepředu. Víčka musejí být úplně pigmentovaná. Uši jsou nasazeny v úrovni očí, takže poměrně nízko a jsou středně dlouhé. Krk je mírně klenutý. Bedra jsou u lvíčka krátká a osvalená, hrudník je dobře vyvinutý a břicho vtažené. Ocas je nasazen pod hřbetní linií a je nesen v oblouku nad zády.

Srst je u lvíčka dlouhá, sametová, vlnitá, hustá a je bez podsady. Barva srsti je různá, povoleny jsou všechny barvy i jejich kombinace.

Charakteristické rysy

- citlivý
- inteligentní
- vnímavý
- aktivní
- společenský

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří lvíček do skupiny IX. Společenská plemena, sekce 1 - bišonci a příbuzná plemena, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka lvíčka LEO. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na www.lvicek.wbs.cz.

Výchova a péče o psa

Lvíček je nenáročný na chov, ale jeho srst vyžaduje pravidelnou a pečlivou úpravu. Prvním poznávacím znakem lvíčka je jeho typický sestřih, kdy se zadní polovina těla stříhá na 2 - 3 mm, kromě tlapek (na kterých se nechávají bambulky). Přední tlapy jsou sestříhané od loktu až po zápěstí. Na konci ocasu může být ponechána pouze bambule. Zbytek srsti, která se vůbec nestříhá, se nesmí nijak upravovat. Tento sestřih je velmi starý a používá se již od 16. století (pokud si na takovouto úpravu netroufnete, v psích salonech vám pejska upraví). Aby měl lvíček opravdu krásnou srst, je důležité ho pravidelně kartáčovat, minimálně 2x až 3x týdně. Proto je dobré zvykat psa na česání již od útlého věku, velmi praktické je naučit lehnout si psa na bok. Díky pravidelnému česání předejdete možnému zplstnatění srsti. Při koupání je dobré použít kvalitní šampony a další přípravky.

Toto plemeno není velký jedlík, zato naopak potřebuje kvalitní granule nebo jiné kvalitní "domácí jídlo" (vařené maso a přílohy).

Lvíček je také skvělý na výchovu, při které nebývají žádné problémy, co se mu přikáže, to splní.

Pokud zvažujete koupi lvíčka, cena štěněte bez průkazu původu je okolo 5 500 Kč až 8 000 Kč, cena za štěně s průkazem původu může být i několikanásobně vyšší.

Historie plemene

Ačkoliv u nás není toto plemeno velmi známé, jeho historie sahá až do 13. století. Lvíček byl velmi oblíbený ve vyšší společnosti, ale také jako umělecký motiv. Během druhé světové války toto plemeno téměř vyhynulo, ale díky štěstí i náhodě se chov podařil zachovat. V roce 1947 byl založen Francouzský klub chovatelů lvíčků. Lvíček byl ještě v nedávné době veden v Guinessově knize rekordů, jako nejvzácnější psí plemeno, v dnešní době se stále jedná o vzácného psa, který už však nestojí na pokraji vymření a jeho popularita mezi chovateli roste. V dřívějších dobách se lvíčkovi říkalo "bišon lvíček".

Podobná plemena

Havanský psík
Shih tzu
Lhasa apso

Související články

reklama
reklama
reklama