Kooikerhondje neboli holandský slídič je díky své inteligenci citlivý pes, který nemá rád křik nebo hrubé zacházení, pokud se necítí dobře, uzavírá se do sebe. Vůči cizím lidem je odtažitý a zdrženlivý, ale rodinné příslušníky či rodinné známé rád přivítá.
Povaha plemene
Kooikerhondje je skvělý hlídač, který štěká pouze v případě nutnosti. Ke svému pánovi si vytváří velmi silné pouto. Není příliš vhodným společníkem k malým dětem (hlavně dětem se musí vysvětlit, jak se k psovi chovat a jak se má se psem správně zacházet, jestli to zvládnete, vznikne mezi dětmi a psem úžasný přátelský vztah). Rozhodnete-li se pořídit si kooikerhondjeho a doma už máte nějaké jiné zvířátko, seznamte je co nejdříve.
I přestože v současné době i dřívějších dobách kachny pouze vábil, ukrývá v sobě i lovecké instinkty. Hubí myši, krysy a další drobné hlodavce. Pokud s ním chcete chodit volně do lesa, je důležité, aby pes zvládal základní povely.
Popis plemene
Výška psa v kohoutku je 40 cm a jeho váha se pohybuje okolo 10 kg až 11 kg. Fenky jsou oproti psům zhruba o 2 cm menší a průměrně až o 2kg lehčí. Holandský slídič se dožívá poměrně vysokého věku, v průměru okolo 12 až 13 let.
U kooikerhondje jsou důležité následující proporce těla: délka těla od vrcholu lopatky k sedacím hrbolům, může být o něco delší než je kohoutková výška, tlama a mozkovna jsou zhruba stejně dlouhé.
Hlava je přiměřeně dlouhá s čistými liniemi. Lebka dostatečně široká, z profilu je stop dobře patrný, ale ne výrazný. Nosní houba je černá. Kooikerhondje má nůžkový skus (může se vyskytnout i klešťový, který je přípustný, ale ne příliš žádoucí). Oči jsou mandlového tvaru a jsou tmavě hnědé. Uši má slídič středně velké a srst na nich tvoří praporce. Krk je dobře osvalený. Hřbet je silný, rovný a krátký. Břicho má mírně vtažené. Ocas je osrstěný bílým praporem.
Srst je jemná s podsadou, středně dlouhá, mírně zvlněná, může být také i rovná a těsně přiléhající. Delší srst má toto plemeno na spodní straně krku a předhrudí. Slídič má tzv. náušnice (jsou velmi žádoucí), což jsou dlouhé černé pramínky na špičkách uší. Na hlavě, na přední straně končetin a na tlapkách má být srst krátká. Dlouze osrstěné jsou zadní končetiny (mají tzv. kalhoty). U kooikerhondje převažují oranžovo-červené ohraničené skvrny na bílém podkladě.
Charakteristické rysy
- inteligentní
- odvážný
- živý
- sebevědomý
- učenlivý
- výborný hlídač
Chov
Dle Mezinárodní kynologické federace patří kooikerhondje do skupiny VIII. přinašeči zvěře, slídiči a vodní psi, sekce 2 - lovečtí slídiči, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka kooikerhondje KOO. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na www.kchls.cz/index.php/standardy-plemen/kooikerhondje.
Výchova a péče o psa
I přesto, že je srst kooikerhondje trochu delší, nepotřebuje mnoho péče. Srst stačí pravidelně kartáčovat, aby se nekudlila. U těchto psů je dobré prohlížet jim pravidelně uši a odstraňovat z nich nečistoty.
Stejně jako téměř všichni psi, tak i holandský slídič potřebuje důslednou a pevnou výchovu. Díky tomu, že se jedná o velice inteligentního psa, který citlivě reaguje na intonaci hlasu, není potřeba tvrdé výchovy, ale pozor na "benevolentnost", která u slídiče může vyvolat dominantní chování. Kooikerhondje jsou velmi aktivní, rádi běhají, plavou, aportují, milují dlouhé procházky a běh u kola. Plemeno je přímo jako stvořené pro různé psí sporty a soutěže (agility, fly-ball, soutěže poslušnosti či soutěže obratnosti).
Pokud se rozhodnete pořídit si štěně holandského slídiče, počítejte s tím, že se cena může pohybovat v rámci desetitisíců. Cena může být rozdílná i u psa a feny.
Historie plemene
Holandský slídič je nejstarší nizozemské plemeno, které vzniklo na konci 17. století. Mezi jeho předky patří malí španělé. Plemeno během druhé světové války téměř vyhynulo, přežilo pouze 25 jedinců, kteří položili základ nové generaci, avšak díky malému počtu jedinců (kteří se mezi sebou křížili) trpí kooikerhondje řadou genetických onemocnění. Holandští slídiči byli původně a jsou i nyní využívání k vábení kachen. Teprve až v roku 1971 byl oficiálně uznán plemenný standard a v roku 1990 bylo plemeno uznáno Mezinárodní kynologickou federací.
Podobná plemena
Kromfohrländer
Velššpringršpaněl