reklama

Knírač velký

Knírač velký je velmi hodný, veselý a přirozeně inteligentní pes, který se skvěle hodí jak do bytu, tak i na zahradu. Jedná se opravdu o perfektního společníka, který není vůbec rád, pokud musí trávit dlouhý čas bez své lidské rodiny. Knírač velký je aktivní pes, který potřebuje mnoho pohybu, a na tuto jeho potřebu by měli brát majitelé velký zřetel.

Vzhled plemene

Knírač velký je ohromný pes, který již na první pohled vzbudí v mnoha lidech respekt. Toto plemeno má v kohoutku okolo 60 cm až 70 cm, váha by se měla pohybovat v rozmezí mezi 30 kg až 47 kg. Knírač velký se dožívá vysokého věku, 11 až 13 let.

Stavba těla je kvadratická, kohoutková výška odpovídá téměř délce trupu. Hlava knírače velkého je silná a protažená. Charakteristickým rysem tohoto plemene je dlouhý hrubý vous. Oči jsou středně velké, oválné, tmavé, lemované hustým obočím. Nos je vždy černý a nosní dírky jsou velké. Skus je nůžkový. Uši jsou vysoko posazené, mírně sklopené dopředu, ve tvaru obráceného písmene V (dříve se uši často kupírovaly, dnes je kupírování uší zakázané). Krk je svalnatý a plynule přechází do kohoutku. Ocas se nechává dlouhý. Srst je u knírače velkého hustá, hrubá (dalo by se říci, že až drátovitá), s hustou podsadou a přilehajícími pestíky. Barva srsti je čistě černá nebo pepř a sůl.

Povaha

Knírač velký svou velikostí v mnoha lidech opravdu vzbudí respekt, ale ve skutečnosti se jedná o dobromyslného, vyrovnaného a přirozeně inteligentního psa, který má veselou povahu. Knírač velký je na rozdíl od knírače středního více temperamentní, klidnější a odvážnější. Má v sobě zakódovaného jakéhosi přirozeného obranáře a ochranáře.

Knírač velký je opravdu skvělý hlídač, který je ostražitý a nedůvěřivý k cizím lidem. Je to pohodář, který díky správné výchově nebývá agresivní vůči jiným psům a také ani vůči domácím zvířatům a mazlíčkům.

Charakteristické rysy

- temperamentní
- přirozeně inteligentní
- veselý
- náročný na pohyb
- dobromyslný
- vyrovnaný
- odvážný

Chov

Dle FCI patří knírač velký do skupiny II. - Pinčové a knírači, molosové, švýcarský salašnický pes a jiná plemena, sekce 1: pinčové a knírači. Je zařazen mezi pracovní plemena, která musí skládat pracovní zkoušku. V České republice je oficiální zkratka pro knírač velké KV. Další informace naleznete na www.kchk.cz.

Výchova a péče o psa

Péče o srst nevýstavního knírače velkého není příliš náročná, ale i přesto by se srst měla minimálně 2x do roka trimovat a běžně se může stříhat strojkem. Důležité je u tohoto plemene odstraňovat přebytečné chloupky v uších a mezi polštářky na tlapkách. Díky tomu, že má knírač delší vousy, je nutné je po každém jídle umýt a vyčesat, aby zbytečně nedocházelo k jejich plstnatění. Mezi obrovskou výhodu knírače velkého patří to, že pokud mu celoročně pravidelně upravujete srst, nelíná, což ocení majitelé, kteří by si tohoto psa chtěli pořídit i do bytu.
Knírač velký není náročný na ubytování, proto může být celoročně venku. Avšak i přesto, že se jedná o odolné plemeno, v zimě byste měli boudu dobře zateplit.
Jelikož se jedná o opravdu ohromného psa, je nutné s výchovou začít od štěněčího věku a vychovávat ho pevnou, laskavou, ale spravedlivou ruku.

Knírači velcí jsou rodilí sportovci, kteří netrpí na mnoho chorob. Nejčastějším problémem u knírače velkého je dysplazie kyčelního kloubu a genetická dispozice k hluchotě ve starším věku. Knírači jsou velmi sportovně založení, milují jakýkoliv druh pohybu a sportu (agility, frisbee, aportování - na vodě i na zemi, coursing, záchranářský výcvik, sportovní výcvik, dog-dancing, všestranný výcvik), proto by i budoucí majitel měl brát tuto jejich potřebu v úvahu. S kníračem je dobré chodit na cvičák a během dne ho vhodně zaměstnat. Tito psi jsou velmi inteligentní a učenliví.

Původní majitelé dávají nejčastěji přednost osobní domluvě na ceně při prodeji štěněte knírače velkého. Na současném trhu se dají pořídit jak štěňata s PP, která se prodávají již kolem 8 000Kč, tak i bez PP. Cena se také může lišit u psa a fenky.

Historie plemene

Knírač velký je poměrně staré plemeno, které bylo známé již ve středověku. Tyto psi byli vyšlechtěni na dobytčích farmách v Německu. Stejně jako knírač střední, tak i knírač velký patří do rodiny pinčů. Nejčastějším předpokladem je, že předkem knírače velkého byl velký drsnosrstý pinč. Svou současnou podobu získal knírač velký až křížením s drobnějšími knírači. V roce 1925 byl knírač velký zařazen do skupiny pracovních psů. Avšak v současné době se jedná o rodinného nebo také hlídacího psa.

Podobná plemena

Střední knírač
Rakouský krátkosrstý pinč
Černý teriér
Irish soft coated wheaten teriér

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama