reklama

Italský chrtík je skvělý společník a to hlavně díky své veselé povaze. I přes svůj malý vzrůst vám na krátké dráze dokáže ukázat, že se v něm skrývá opravdový závodník.

Povaha plemene

Italský chrtík je velmi závislý na svém pánovi a bez jeho přítomnosti je smutný. Někdy se může stát, že vám zničí něco v domácnosti nebo provede něco jiného, jen aby vám ukázal, že opravdu velice trpěl. Toto plemeno doslova miluje přítomnost lidí, někdy se stane, že ze začátku je trochu nedůvěřivý, ale netrvá to dlouho a zvykne si na každého. Miluje mazlení, někdy se chová skoro až vtíravě, je dětsky hravý, citlivý a dobrosrdečný.

Toto plemeno se při setkání s ostatními psy chová velmi statečně, někdy až útočně, proto pozor na vycházkách a na setkání s velkými psy. Jestliže máte nějaké jiného domácího mazlíčka, seznamte ho s chrtíkem co nejdříve. Těchto pejsků si můžete pořídit i několik najednou.

Popis plemene

Italský chrtík připomíná zmenšeného greyhounda. Výška psa i feny v kohoutku je od 32 cm do 38 cm. Váhu dle standard FCI by měl mít nejvýše 5 kg. Italáček se dožívá vysokého věku a to 11 až 13 let.

U italského chrtíka jsou důležité následující proporce: délka trupu se rovná kohoutkové výšce (může být i o něco menší), délka mozkovny je polovina celé délky hlavy, délka hlavy dosahuje až 40% kohoutkové výšky.

Hlava má delší a užší tvar. Na lebce jsou nápadné nadočnicové oblouky. Nosní houba je tmavá, nejlépe černá. Tlama je úzká, čelisti jsou podlouhlé a skus je u chrtíka nůžkový. Oči jsou velké, výrazné a směřující dopředu. Uši jsou nasazené vysoko a jsou nesené dozadu. Krk je dobře osvalen a je mírně klenutý. Spodní linie krku je poněkud vypouklá. Hřbet je rovný a dobře osvalený. Hrudník je úzký a hrudní kost je výrazně klenutá a poměrně krátká. Ocas je nasazený nízko a je celý velmi tenký, ke špičce se však ještě zužuje. Italský chrtík má po celém těle velmi jemnou kůži. Srst je krátká, jemná a velice hladká. Zbarvení může být černé, šedé, břidlicové a žluté, ve všech odstínech. Bílá barva může být pouze na hrudi a tlapkách. Jinde tolerována není.

Charakteristické rysy

- živý
- poslušný
- něžný
- veselý
- velice hravý

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří italský chrtík do skupiny X. Chrti, sekce 3 - krátkosrstí chrti, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka italáčků IT. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na www.italsky-chrtik.utf.cz.

Výchova a péče o psa

Základní péče o srst je velmi snadná, protože nepotřebuje žádnou speciální péči. Během roku ho stačí párkrát vykoupat. I přes svůj drobný vzrůst miluje pohyb a nejvíce spokojený je venku při dlouhých procházkách. Toto plemeno je teplomilné (někdy se třese i v létě), ale zimu se správně teplým oblečkem zvládá velice dobře. Při zimních procházkách si dávejte pozor na prochladnutí, raději jděte ven víckrát, ale na kratší dobu. Jediné co opravdu nesnáší je déšť, takže se musíte smířit s tím, že venčení v dešti bude trochu boj.

Chrtík je sice malý, ale ve vztahu k člověku se chová nadřazeně, proto potřebuje důslednou výchovu. Pozor však na to, jak budete s chrtíkem zacházet. Výchova nikdy nesmí být necitlivá nebo tvrdá, stejně jako ostatní chrti, tak i tento miluje "školu hrou", proto ve výchově vždy zachovejte klid, mějte trpělivost a pochopení. Křik ani fyzické tresty vám nepomohou.

Pokud máte doma malé dítě, je dobré mu vysvětlit, jak se k chrtíkovi chovat. I když to nevypadá, je to velmi křehký pes, kterému dítě může velmi snadno nechtěně ublížit.

Pokud se rozhodnete koupit si štěně italského chrtíka, vyhněte se pejskům bez průkazu původu, tato štěňata jsou většinou zatížena různými genetickými vadami a nemocemi. Jestli Vám to situace dovolí, raději si pořiďte štěně i s průkazem původu, cena za takové štěňátko začíná okolo 10 000 Kč a roste podle kvality a původu rodičů.

Historie plemene

Původ italského chrtíka je velmi dlouhý, jeho kořeny sahají až do starého Egypta. Tento drobný pes byl velmi oblíbený mezi faraony a dokonce někteří jedinci byli i mumifikováni. Pravděpodobně vznikl křížením malých chrtů různých plemen, kteří nebyli vhodní pro lov. V pátém století před naším letopočtem se toto plemeno rozšířilo přes Řecko až do Itálie. Italští chrtíci byli oblíbení na dvorech králů a o první příčku soupeřili s maltézáčky i s king charles kavalír španěly. Mezi nejznámější majitele patřili Borgiové, královna Viktorie, královna Anna a mnoho dalších. Neustálé pokusy o zmenšení tohoto plemene vedly téměř až k jeho zániku. Další nepříjemnou ránou ve vývoji italáčka byl vzestup vipetů.

Podobná plemena

Greyhound
Vipet
Saluki
Sloughi

Související články

reklama
reklama
reklama