reklama

Irský setr je energický, temperamentní, veselý pes s vynikajícími loveckými vlohami a ochotou k práci. Je oddaný svému majiteli a jeho rodině. Miluje pohyb. Povahu tohoto plemene ocení aktivní lidé nebo milovníci myslivosti.

Vzhled plemene

Irský setr je středně velké plemeno. Výška psů se pohybuje mezi 58 - 67 cm, u fen mezi 55 - 62 cm. Váha se pohybuje od 25 do 32 kg.
Tělo je atletické a harmonicky vyvážené. Hlava je dlouhá a štíhlá. Nos je tmavě hnědý nebo černý, s širokými nosními dírkami. Barva očí je oříškově nebo tmavě hnědá. Uši jsou nízko nasazené, středně velké, těsně přiléhající. Ocas je nízko nasazený, silný a ke špičce se zužující. Tlapy jsou malé, se silnými drápy. Srst je středně dlouhá a rovná, přiléhající. Barva srsti je sytě kaštanová.
Toto plemeno se dožívá 13 let.

Povaha

Irský setr je oddaný a přátelský společník. Potřebuje být v centru dění, obklopen lidmi kteří jej milují. Toto plemeno potřebuje dostatek pohybu. Irský setr je také lovecký pes s výborným čichem. S dětmi vychází bez problémů. Totéž platí o soužití s ostatními domácími mazlíčky.

Irský setr - charakteristické rysy

- energický
- inteligentní
- ochotný pracovat
- přátelský

Výchova a péče o psa

Výchova irského setra zahrnuje citlivé zacházení a povzbuzování. Hrubé zacházení se na povaze irského setra citelně podepíše. Pes velmi rychle chápe a naučené povely si dobře pamatuje. Přesto se občas vyskytne jeho povahový rys, kterým je tvrdohlavost. Pracovat majitel musí na správném vytvoření své autority. Na začátku se trénuje základní poslušnost psa. Po zvládnutí této disciplíny se můžete vrhnout na lovecký výcvik. Toto plemeno není vhodné chovat v kotci, bez kontaktu se svým majitelem.
Péče o srst zahrnuje pravidelné vyčesávání, trimování zhruba třikrát do roka. Srst se udržuje suchá. V zimním období je zvýšená péče o tlapky, které se natírají vazelínou. Dbá se také na čistotu zvukovodu, kdy se pravidelně zastřihuje srst v uších. Důraz je kladen na správnou skladbu stravy s ohledem na energetický výdej konkrétního psa.
Toto plemeno může trpět těmito dědičnými chorobami, dysplazie kloubů a granulocytopatii (porucha přilnavosti bílých krvinek).
Štěně si můžete pořídit s PP za cenu začínající na 8 000,-. Bez PP od 4 000,-.

Chov

FCI řadí irského setra do skupiny 7 - stavěcí psi, podskupina 2. britští a irští stavěcí psi s loveckou zkouškou. Informace o tomto plemeni naleznete na stránkách www.pointer-setter.cz.

Historie plemene

Irského setra vyšlechtili pro lovecké účely v Irsku. Své vlohy uplatnil při šlechtických honitbách. V roce 1882 vznikl ve Velké Británii první chovatelský klub. Díky své eleganci a pracovním schopnostem se stal irský setr velmi oblíbeným plemenem.

Podobná plemena

- Irský červenobílý setr
- Anglický setr
- Výmarský ohař - krátkosrstý

Související články

reklama
reklama
reklama