reklama

Francouzský buldoček je podsaditý, svalnatý pes s citlivou duší. Rodinný společník, kterého nemusíte pobízet do jakékoliv hry. Je chytrý a bystrý, připravený plnit pánovi povely.

Vzhled plemene

Francouzský buldoček patří svým vzrůstem mezi malé psy. Pes dorůstá výšky v kohoutku mezi 30,5-31,5cm. Hmotnost psa 14kg. Trup francouzského buldočka je svalnatý a podsaditý s krátkým krkem. Hruď má širokou. Přední končetiny jsou daleko od sebe. Zadní končetiny jsou delší než přední. Hlava je široká, připomínající čtverec. Čenich je krátký, pysky visí přes čelisti. Netopýři uši jsou posazené vysoko na hranaté hlavě. Oči má tmavě zbarvené, kulaté a veliké. Má krátký silný ocásek.
Jeho krátká srst je lesklá, měkká a přiléhá k tělu. Barva srsti. se na palatě pohybuje bronzová, tygří i skvrnitá.

Povaha

Tento pes je veselý, chytrý, hravý. Pro svůj spokojený život potřebuje společnost lidí. Umí být také tvrdohlavý. S ostatními zvířaty se dobře snáší. Štěkat tohoto psa uslyšíte v případě, že se opravdu něco děje nebo se mu málo věnujete. Rozhodně nepřeslechnete jeho chrápání a prdění, které je pro něj typické. Je to veselý společník do každé rodiny

Francouzský buldoček - charakteristické rysy

- společenský a veselý
- chytrý
- hravý
- tvrdohlavý
- citlivý

Výchova a péče o psa

Francouzský buldoček je chytrý a učenlivý pes. Podcenit se ovšem nesmí důslednost. Povely musí plnit důsledně. Je velmi citlivý na tón hlasu a nesnese tvrdé zacházení. Proto potřebuje jemný avšak pevný přístup. Vzhledem k tělesné konstrukci ocení pejsek krátké procházky. Není to společník na dlouhé túry. Zvláště v létě hrozí přehřátí organismu buldočka. Proto s sebou noste vždy vodu k pokropení a uhašení žízně psa. Péče o srst není nijak náročná. Jednou za týden vykartáčujte srst. V zimním období psa po koupání dobře osušte a již nepouštějte ten den ven. Zabráníte tak jeho prochladnutí.
Odchov štěňat nepatří mezi nejsnadnější. Feny často rodí štěňata císařským řezem vzhledem k velké hlava štěňat a úzké pánvi feny. Štěňata bez papíru můžete pořídit okolo 8 000,- Kč, za papírového psa si připlatíte dalších pár tisíc.
Psi jsou náchylní k obezitě, proto musíte dbát na dávkování krmiva. Nejčastěji trpí kožními onemocněními.

Chov

FCI řadí tyto psi do skupiny 9. Společenská plemena a do sekce 11. Malí molossoidní psi.

Historie plemene

Francouzský buldoček pochází z Francie. Jeho psí předkové byli dogovití psi, kteří se používali pro psí zápasy, hlídání majetku a svého majitele. V roce 1835 byly zvířecí zápasy zakázány a skupina milovníků buldoka se rozhodla vyšlechtit společenského psa.

Podobná plemena

- Mops
- Boloňský psík
- Bišonek
- Bostonský teriér

Související články

reklama
reklama
reklama