reklama

Trpělivý, klidný a zároveň veselý a přátelský, takový je baset. Duší je však stále lovcem, který se po zachycení stopy vydává na lov.

Vzhled plemene

Svou velikostí se řadí mezi malá plemena. Pes dosahuje výšky v kohoutku od 30 do 38cm, fena od 28 - 36cm. Hmotnost se pohybuje u psů v rozmezí 23 - 29kg, u fen 20 - 27kg.
Tělo je dlouhé a hluboké. Hlava je středně široká, pokryta malým množstvím vrásek. Oči mají kosočtvercový tvar, barva tmavá až středně hnědá. Uši má baset dlouhé, nízko nasazené, hebké a jemné. Čelisti jsou silné. Tlapky jsou velké, se silnými polštářky. Končetiny jsou krátké, se silnými kostmi. Ocas je dosti dlouhý, silný u kořene a zužující se ke konci. Srst je hladká a krátká. Barva srsti je tříbarevná (černo-bílo-hnědá) nebo dvoubarevná (citrónovo-bílá).
Toto plemeno se dožívá v průměru 10 -12 let.

Povaha

Klidný až flegmatický baset miluje lidi, včetně dětí a neznámých osob. Doma jej najdete nejčastěji na klidném místě, ze kterého má dobrý přehled o okolním dění. Venku se v něm probouzí lovecké pudy a s čenichem u země nasává okolní pachy. Přátelská povaha se projeví také při setkání s ostatními psy, nevyhledává konflikty a miluje společnost. Na pohyb není nijak náročný. Může být celoročně umístěn venku.

Baset - charakteristické rysy

- přátelský
- veselý
- tvrdohlavý
- samostatný

Výchova a péče o psa

Baset není typ psa, který poslechne svého majitele na slovo. Byl vyšlechtěn k samostatnosti, kterou využíval při lovu. Majitel tedy musí být velmi trpělivý, důsledný, motivující a odměňující. Baset je smečkový pes a potřebuje kolem sebe lidi nebo dalšího psa. Věnovat se společně můžete loveckému výcviku. Pro baseta nejsou vhodné příliš dlouhé procházky.
Toto plemeno je nenáročné na péči o srst. Jednou za týden stačí srst vykartáčovat gumovou rukavicí. Zvýšená pozornost je věnována péči o uši a oči. Pravidelně se také zastřihují drápky. Kvalitní stravou a správným dávkováním předejdete nadváze, ke které mají baseti sklon. Toto plemeno nejčastěji trpí kloubními dědičnými chorobami a záněty uší. Od štěněte je potřeba podávat kvalitní krmivo a malého svěřence nepřetěžovat. Ani v dospělosti není vhodné nechat baseta běhat po schodech, vzhledem k jeho dlouhé páteři a krátkým nožkám.
Štěně s PP pořídíte za cenu okolo 20 000,-Kč.

Chov

Klasifikace FCI skupina VI. - honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1.3 malí honiči s pracovní zkouškou. Informace ohledně chovu naleznete na www.bassetklub.cz.

Historie plemene

Předkové baseta byli dovezeni z Francie. V Anglii jim chovatelé dali dnešní povahové vlastnosti a podobu. Šlechtěni byli pro lov ve smečkách a to drobné, černé zvěře, jelenů a dokonce i vlků. Velmi oblíbenými byli u šlechty.

Podobná plemena

- Modrý gaskoňský baset
- Holandský pinč
- Beagle

Související články

reklama
reklama
reklama