reklama

Anglický toy teriér je živý, energický pes, který v sobě nezapře teriéra. I přes svůj malý vzrůst není přehnaně nervózní, podrážděný nebo bojácný. Svého pána miluje a je mu bezmezně oddán.

Povaha plemene

I když se jedná o malé plemeno, není to žádný "křehký" pes. Anglický toy rád doprovází svého pána všude, kde jen může (jak na výletech do přírody, tak i na delších procházkách po městě). S dětmi má velmi přátelský vztah, domácí mazlíčky snáší dobře, ale je dobré ho s nimi seznámit již ve štěněčím věku (pozor však na hlodavce, které loví s velkou odhodlaností a láskou). Docela dobře vychází i s jinými psy, ale nesmí si na něj dovolovat, pokud se tak stane, i přes svoji výšku si to s nimi bude chtít "vyříkat" po svém.

Toto plemeno miluje pohyb, proto je důležité dopřát mu denně možnost k proběhnutí, neznamená to však, že s ním musíte denně absolvovat několika kilometrové túry, stačí mu i menší prostor k dostatečnému vybití přebytečné energie.

Popis plemene

Toy je sice malý vzrůstem, ale zato v sobě ukrývá velkého lovce. Ideální výška plemene v kohoutku je 25 cm až 30 cm a jeho váha je od 2,7 kg do 3,6 kg. Anglický toy teriér se dožívá vysokého věku, v průměru okolo 15 až 16 let.

Hlava je dlouhá a úzká. Mozkovna má klínovitý tvar a lebka je plochá s mírným stopem. Nosní houba je černá. Chrup je pravidelný, kompletní s nůžkovým skusem (horní řezáky překrývají dolní řezáky a jsou do čelisti zasezeny kolmo). Oči jsou velmi tmavé až téměř černé, poměrně malé a šikmo nasazené, jejich tvar je mandlový. Uši jsou nasazené vysoko a dosti blízko u sebe. Správně velké ucho je to, které se ohne dopředu a nedosáhne k oku. Ve věku 9 měsíců musí mít štěňata uši již vztyčené. Krk je dlouhý a jemně klenutý. Hrudník má dobře klenutá žebra, je úzký a hluboký. Bedra jsou zaoblená. Ocas je nasazen nízko a ke špičce ocasu se zužuje.

Srst je krátká, hustá a lesklá. Zbarvení je ebenově černé a tmavě tříslové. Barvy jsou zřetelně oddělené a nesplývají v jednu. Jejich přesné umístění je popsáno ve standardu tohoto plemene. Bílé skvrny jsou nežádoucí.

Charakteristické rysy

- živý
- temperamentní
- ostražitý
- přátelský
- citlivý
- inteligentní

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří anglický toy teriér do skupiny III. Teriéři, sekce 4 - toy teriéři, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka anglického toy teriéra ATT. Více informací se můžete dočíst na zahraničních klubových stránkách tohoto plemene například na http://www.english-toy-terrier-club.co.uk/ nebo na domácích www.kcht.cz.

Výchova a péče o psa

Anglický toy není nijak náročné plemeno, jeho srst stačí pár krát do týdne vykartáčovat a pár krát za rok vykoupat. V zimě je dobré dávat psovi obleček, aby neprochladl. Tento drobný neposeda potřebuje malé množství stravy, zato by však měla být kvalitní.

Štěně je nutno vychovávat pevnou rukou, ale s láskou. Anglickému toy teriérovi je nutno již ve štěněčím věku vymezit určité hranice toho co se smí či nesmí, přeci je to jen teriér, který si občas postaví hlavu.

Pokud uvažujete o pořízení štěněte anglického toy teriéra počítejte s tím, že cena za psa s průkazem původu může být až kolem 10 000 Kč (s kvalitami rodičů cena roste). Původní majitelé dávají raději přednost osobní domluvě.

Historie plemene

Toto plemeno má své kořeny ve Velké Británii. Původně byl irský teriér využíván v 19. století k lovení krys a jiných hlodavců, což se stalo i "zábavnou hrou" v krčmách, kdy psi v umělých norách lovili různé hlodavce. I přes zákaz těchto her jejich oblíbenost neskončila, ale jejich chov byl velmi omezen. V roce 1962 bylo plemeno oficiálně uznáno Anglickým klubem chovatelů.

Podobná plemena

Pražský krysařík
Německý pinč
Trpasličí pinč

Související články

reklama
reklama
reklama