reklama

Americký stafordšírský teriér je plemeno pocházející z USA. V jeho krvi pulzuje zápasnická krev. Při správné výchově je to ovšem přátelský, hravý, učenlivý, pes, vhodný k dětem. Navíc přirozený ochranář, který ohlídá celou rodinu před případným vetřelcem. Je to pes fixovaný na svého majitele, a proto se hodí do bytu. Z hlediska využití patří mezi společenská plemena. Využíván je také pro canisterapii.

Vzhled plemene

Svou velikostí se řadí mezi středně velká plemena. Pes dorůstá výšky v kohoutku 46-49cm a fena mezi 43-46cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 18-23kg. Je to pes se sníženým prahem bolestivosti a silnými kostmi. Tělo je svalnaté a podsadité. Hlava je široká se silnou tlamou. AST má jedny z nejsilnějších psích čelistí. Oči jsou kulaté a tmavě zbarvené. Uši jsou krátké a vysoce nasazené. Zákonem ČR je zakázáno uši kupírovat, proto jsou polovztyčené. Tlapky jsou středně velké a dobře klenuté. Ocas je nekupírovaný, krátký a nízko nasazený. Srst nekrátká a lesklá. Barva srsti u tohoto plemene není nijak specializována.
Toto plemeno se dožívá v průměru 12 let.

Povaha

AST je odvážný a učenlivý pes. Nic z okolního dění mu neujde. Jeho silnou stránkou je rychlost a správnost rozhodování v situacích, kdy je jeho rodina ohrožena. Autoritu vzbuzuje svým vzhledem. Přesto je to rodinný společník, který se rychle učí, klidný a mírný společník. Miluje děti a rozhodně by jim neublížil. Jeho tvrdohlavost zvládne majitel, který je důsledný ne však agresivní.

ATS - charakteristické rysy

- učenlivý
- ochranář
- dominantní
- rychlé reakce
- přátelský

Výchova a péče o psa

ATS vyžaduje disciplínu a důslednost. V opačném případě z něj může vyrůst agresivní pes, který je nebezpečný pro své okolí. Může agresivně reagovat na cizí psi a také neznámé lidi.Takového jednání ovšem nejde za povahou psa, ale za povahou majitele! Toto plemeno není vhodné pro začínající chovatele. Vyžaduje tedy důslednou výchovu se zodpovědným přístupem. Svou energii potřebuje jednorázově vybít. Postačí proto vzít kolo a jet se proběhnout nebo se přetahovat, házet míček. Tento pes je zkrátka nejraději tam, kde je jeho majitel.
Péče o jeho srst zahrnuje pravidelné kartáčování. Vzhledem k jemné srsti hrozí její poranění třeba o keř. Tyto rány se hůře hojí. V některých případech pomůže s léčbou až veterinář. Velká námaha a vysoké teploty způsobují tomuto psovi problémy s dýcháním.
Štěně s PP pořídíte za cenu od 9 000,-Kč. Bez papírů za cenu od 3 000,-Kč.

Chov

Klasifikace F.C.I. skupina 3 - teriéři, sekce teriéři typu bull, bez pracovní zkoušky. Informace ohledně chovu naleznete na www.klubast.cz.

Historie plemene

Toho plemeno je poměrně nové. Vzniklo v USA na počátku 20. století. Vyšlechtěn byl z amerického pitbulteriéra. Předkové toho plemene byli využíváni pro zápasy s medvědy nebo býky. Toto plemeno je vyšlechtěno jako společník.

Podobná plemena

- Americký pitbulteriér
- Kanárská doga
- Boxer něměcký

Související články

reklama
reklama
reklama