reklama

Společnost Zara poskytuje svým zákazníkům módní oblečení, šperky, doplňky a obuv ležérního městského stylu či business stylu. Zara nabízí vkusné kolekce pro muže a ženy, a v oddělení Zara Kids také oblečení pro děti.

Historie

Společnost založili Španělé Amancio Ortega a Rosalia Mera v roce 1975 v městečku Arteixo v Galícii. První obchod se objevil v centru města na rušné ulici La Coruña. V této době se mladý návrhář snažil prodat levné oblečení, které by šlo dobře na odbyt.
Původně se obchod jmenoval Zobra. Toto označení dostal po filmu Zobra the Greek, ovšem na neštěstí, o dva bloky dále od obchodu, byl již situován bar, který také nesl název Zobra. Majitel baru byl znepokojen a sešel se s Ortegou, kterého upozornil, že mít dvě Zobry, to se bude lidem plést. Tak tedy, aby si Ortega ušetřil co nejvíce práce s předěláváním názvu, pojmenoval obchod Zara.
V osmdesátých letech začal měnit design oblečení, snažil se snižovat dodací lhůty oblečení od návrhářského stolu do obchodu a rychle reagovat na poptávku. Této rychlé reakci sám dal pojmenování „instantní móda“. Brzy začal otevírat více a více poboček a společnost začala expandovat i za hranice Španělska. První zemí, kam společnost expandovala, bylo samozřejmě Portugalsko. V roce 1980 byla otevřena první pobočka v Portu, v roce 1989 ve Spojených státech a v roce 1990 v sousední Francii. Následovalo Mexiko, Řecko, Belgie, Švédsko a další evropské státy.
V současné době má přibližně 1800 obchodů v 73 zemích světa. Mezi mladými ženami a mezi ženami ve středním věku patří mezi velice oblíbený a často navštěvovaný obchod s módním zbožím. Zakladatel, i když na něj doléhá pokročilý věk, se snaží navrhovat některé modely sám nebo alespoň se na navrhování podílet.
Značka dbá na ekologii a mimo jiné využívá recyklované papírové tašky, do kterých svým zákaznicím zabalí zakoupený produkt.

O značce

Společnost je unikání v rychlém uvedení produktu na trh. Díky skutečně flexibilnímu postupu a urychlení procesu mezi navrhnutím oblečení, jeho realizací, zanesením do systému a distribucí, potřebuje firma velice krátký čas k tomu, aby se výrobek dostal ke klíčovému zákazníkovi. Proto je schopna držet aktuální módní trendy a včas reagovat na poptávku zákaznic. Zakladatel Ortega uvedl, že je potřeba dvou týdnů, nikoli šesti měsíců, které potřebují jiné společnosti k tomu, aby se produkt dostal ke koncovému zákazníkovi. Ve skutečnosti celý proces trvá asi pět týdnů, což je velice krátká doba.
Druhou raritou je téměř nulová reklama. Zakladatelé a provozovatelé věří, že určité procento reklamy je třeba, ale vyhýbají se masové propagaci a raději peníze, které by vynaložili na reklamu, investují do otevření nové prodejny.

Kolekce

Zara nabízí módní oblečení pro muže, ženy a děti a to v různých cenových kategoriích. Naleznete zde sezónní oblečení – letní i zimní. Dále jsou k zakoupení kalhoty, sukně, společenské šaty, kabáty, saka, kostýmy, košile a halenky, tílka, pásky, brýle, boty, doplňky a plavky. V sekci Zara Kids si mohou vybrat své oblečení děti, a to do školky, školy, na běžné nošení nebo společenské šaty. Společenské šaty pro dámy jsou většinou jednoduchého a decentního střihu.
V kolekci Zara Basic nabízí Zara základní módu, která by měla být cenově dostupná všem. Používá sezónní barvy, vzory a střihy, které jsou pro mladé dívky či pro ženy středního věku. Kolekce Basic nabízí oblečení také pro muže, a to v základní cenové kategorii. V této kolekci jsou k dostání i kabelky, spodní prádlo či boty.
Oblečení je proměnlivé a sezónní. Barevné provedení se velice často střídají a reagují na aktuální situaci, která se na trhu módy odehrává.
Jako doplněk Zara zákazníkům poskytuje k zakoupení též parfémy, sluneční brýle, pásky a šperky.
Zara nabízí kvalitní módu za slušnou cenu, která je z velké části vyráběna v Evropě, což v dnešní době není zcela běžným výrobním zvykem. Návrhy oblečení jsou vkusně řešeny a uspokojí i náročného zákazníka. Jednotlivé díly je možné mezi sebou kombinovat bez velkých potíží a celý model doplní kabelka, boty, šátek a šperky.

Související články

reklama
reklama
reklama