reklama

Módní návrháři

Módní návrhář je pojem, bez kterého by spousta celebrit a vůbec horních deset tisíc nemohlo existovat. Za kolekcemi hýřícími barvami, tvary a formami, za šokujícími či naopak velmi decentními až minimalistickými návrhy oblečení se skrývá mnoho práce, talentu, štěstí a ostrých loktů lidí, kteří zastávají profesy "módní návrhář / návrhářka".

Slavná jména

Yves Saint-Laurent, Louis Vuitton, Miuccia Prada, Beata Rajská, Blanka Matragi, Josef Klír, John Galliano, Valentino Garavani, Giorgio Armani, Jean Paul Gaultier, Karl Lagefeld, Osmany Laffita, Ralf Simons, Coco Chanel, Christian Dior, Domenico Dolce, Stefano Gabbana, Guccio Gucci, Donatela Versace aj.

Historie a pojem módní návrhář

Do devatenáctého století neexistovaly žádné modelky. V dřívějších dobách si lidé doma šili 70 procent veškerého oblečení. Dnes jsou ručně vyráběné modely velice cenné a exkluzivní. Proto kusy z rukou slavných návrhářů jsou téměř nevyčíslitelné. Samotné povolání spočívá v navrhování a tvorbě oděvů. Každý fashion designer ovládá kresbu lidského těla v reálu a v stylizaci, ovládá rychlou lineární kresbu základních a složitějších oděvů. Při práci kombinuje materiály, střihy, funkčnost a pracuje s ekonomickým hlediskem. Stojí při tvorbě základního střihu. Mezi další vlastnost patří ovládání šicího stroje a umění sestavit kalkulaci nákladů. Kvalifikací pro něj jsou středoškolské studijní obory oděvního směru a umělecko-výtvarné studijní obory zaměřené na oděvní návrhářství. Mezi nějpotřebnější vlastnost návrháře patří bezpochyby fantazie a kreativita.

Coco Chanel průkopnice módy a návrhářství

Módní návrhářka, která patří mezi klíčovou osobnost v oblasti tvorby šatníku moderní ženy ve 20. století. Původem prostá dívka z venkova, která se velmi chytře dostala na výsluní pomocí vlivných můžů. Její tvořivý duch z ní učinil módní návrhářku a nezávislou ženu. ve dvacátých letech přepracovala pánské střihy na dámské sportovní oblečení. Přes účes, kabelky, svetry se propracovala až do roku 1954, kdy se jí podařil vytvořit kostým typu Chanel, který se stal nesmrtelným. Krátké sako bez límce a sukně pod kolena jsou významným prvkem, který nosí ženy po celém světě. V roce 2009 se na plátna dostává životopisný film Coco Chanel.

"Není ošklivých žen, jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými." (Coco Chanel)

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama