reklama

Společnost Marks & Spencer (známá pod zkratkou M&S) se zaměřuje na prodej konfekčního oblečení, potravin a doplňků do domácnosti.
Ve Velké Británii je společnost v současné době největším prodejcem konfekčního oblečení a neustále expanduje. V České republice, která představuje velice malý trh, má v současné době již 19 prodejen a je rozšířena do více než čtyřiceti zemí světa. Specializuje se také na obchod s vybraným jídlem, chutnými polotovary a čerstvým masem, zeleninou, čokoládou, čajem. Prodává také květiny, doplňky do bytu a kosmetiku. V oblasti prodeje jídla drží na světové příčce třetí místo. Stálým zákazníkům poskytuje věrnostní program, díky kterému mohou nakupovat oblečení, jídlo a další sortiment, který Marks & Spencer nabízí levněji nebo s množstevní slevou.

Historie

Kořeny společnosti Marks & Spencer sahají do konce konec 19. století, přesněji do roku 1884. Tehdy si běloruský židovský imigrant Michael Marks otevřel stánek na tržišti v Leedsu. Na otevření si musel půjčit, tedy ještě před tím se musel naučit základní fráze angličtiny. O deset let později ke svému podnikání přizval Toma Spencera, který pracoval jako pokladní u firmy I. J. Dewhirst. V roce 1901 Marks se Spencerem začali podnikat společně ve dvou stáncích na tržnici v Leedsu pod čísly 11 a 12. Roku 1903 ze svého podnikání vytvořili akciovou společnost. Na počátku 20. století společnost prodávala pouze zboží, které bylo vyrobeno ve Velké Británii, ovšem tuto strategii na počátku 21. století společnost zrušila.
V roce 1928 byla založena značka St. Michael, pod kterou se prodávalo veškeré pánské oblečení a potraviny. Prakticky veškeré zboží, které bylo dostupné v obchodě, bylo prodáváno pod touto značkou, a to až do roku 1950. Dámské a dívčí oblečení neslo značku St. Margaret.
Od padesátých let se společnost snažila zkvalitňovat a zlepšovat nejen konfekci, ale také zvyšovat jakost potravin a rozšiřovat sortiment. Její premisou vždy bylo a je, že zákazník dostane za utracené peníze skutečně kvalitní zboží. V roce 1974 byly v obchodě poprvé zavedeny také asijské potraviny a společnost začala otevírat pobočky v kontinentální Evropě, po které zavítaly do Kanady.
První pobočku otevřela společnost M&S v České republice v roce 1996 v nákupní galerii Myslbek.

O značce

V konfekčním oblečení se britský prodejce specializuje na svou módu pro celou rodinu a pro každou příležitost. Naleznete zde dětské oblečení pro chlapce a dívky, které je určeno do školky, školy nebo na hraní si s dětmi venku. U pánské kolekce nabízí veškerý komfort v oblékání, a to od spodního prádla, přes casual (tedy běžný oděv - džíny, manšestrové kalhoty, plátěné kalhoty, svetry a mikiny) až po obleky a společenské oblečení (kravaty, pásky a módní doplňky). Stejně tak tomu je u dámské kolekce, která je u Marks&Spencer hojně zastoupena prvotřídními značkami. Dámy si mohou nakoupit veškeré oblečení do svého šatníku od letních šatů či kalhot až přes zimní svetry a bundy. Zastoupena je též kolekce pro volnočasové aktivity a sport. K dokonalosti a úplnosti šatníku nabízí župany, noční košile a pyžama, a to pro děti, muže i ženy. Obchodní strategie se zaměřuje na oblečení celé rodiny. Velikosti oblečení naleznete v anglickém číslování (4,6,8, atd.) s evropským označením (S, M, L, atd.). V případě, že je vám zakoupený oděv dlouhý, můžete využít i krejčovských služeb a nechat si jej přímo v prodejně zkrátit.
Potraviny, které jsou dostupné v sítích prodejny, jsou prvotřídní kvality, pečlivě vybírané a společnost dbá na to, aby byl ve všech pobočkách stejný sortiment, co se do značek a kvality týče.

Kolekce

Módních značek pro ženy nabízí Marks & Spencer hned několik. Kolekce pro mladší zákaznice Per Una prosazuje pestrobarevné oblečení, které je určeno zejména pro mladé ženy, které mají rády uvolněný, ale vkusný styl. Značka pochází z Itálie, na trh byla uvedena v roce 2001 a jejím symbolem jsou tři růžová srdce. Značka je velice úspěšná a neustále expanduje.
Indigo kolekce představuje oblečení po ženy podnikatelky mezi 30-45 rokem. Nabízí veškeré společenské oblečení pro ženy, které se pohybují v business prostředí. Nabízí též džíny Denim, jenž je možné použít pro formálnější vystupování. Do kolekce byly také přidány výrobky Fair trade z Bangladéše, Indie a Pákistánu. V lednu 2011 byla kolekce rozšířena o dětské oblečení.
Muži si mohou vybrat ze značek North Coast, Autograph, Classics či Blue Harbour, která představuje před deset let pohodlné oblečení pro všední dny.

Související články

reklama
reklama
reklama