reklama

Módní značka Esprit nabízí svým zákazníkům velice vkusné a barevné oblečení, které je vyrobeno z přírodního kvalitního materiálu. Kolekce jsou určeny pro ženy, muže a také děti zejména na běžné nošení do města, do přírody či do kanceláře. K oblečení dodává také doplňky.

Historie

Firma byla založena v roce 1968 v americkém San Franciscu v Kalifornii a v současné době nese název Esprit Holdings Limited.
Firmu založili Susie a Doug Tompkinsovi, kteří prodávali oblečení nejprve z autobusu a následně ve svém bytě v San Franciscu. Susie byla spíše kreativní částí týmu a navrhovala oblečení a Doug byl přes finance a business. Své logo firma získala v roce 1979, kdy bylo nakresleno Johnem Casadem.
V osmdesátých letech ve spolupráci s fotografem Olivero Toscanim udělala společnost kampaň s názvem Real People. Na tuto akci pozval Toscani architekty a designéry, kteří celou promo akci započali v Itálii v Ettore Sottsass. Následně bylo v Evropě založeno jedno z center společnosti, které bylo umístěno do Düsseldorfu. V roce 1998 byla společností Espirt založena speciální kolekce pro mladé, která nese název EDC a zaměřuje se na městský styl, který je jednoduchý a snaží se jít s dobovými představami mládeže.
V roce 2012 Esprit ohlásil, že bude nucen uzavřít veškeré obchody v Severní Americe, jelikož nejsou konkurenceschopné.
Sídla společnosti jsou situována v Kowloonu, Hong Kongu a Ratingenu, který leží nedaleko Düsseldorfu. Na celém světě za dobu svého působení otevřela společnost více než 770 obchodů ve více než čtyřiceti zemích světa.
V České republice naleznete pobočky ve velkých městech nebo v obchodních centrech na frekventovaných dopravních uzlech.

O značce

Na vývoji značky a kolekcí pracovali Oliviero Toscani, Antonio Citterio či Norman Foster. Esprit se zaměřuje na oblečení na běžné nošení, ale svým zákazníkům poskytuje také kolekce šatů do zaměstnání, na společenské události a to zejména jednoduché kostýmky, obleky, košile a kravaty. Z běžného oblečení, které je označeno jako casual, jsou k dispozici suně, kalhoty, šortky, kraťasy, trička, tílka, mikiny, svetry, bundy, spodní prádlo, plavky a doplňky. Také se zaměřuje na sezónní zboží a to jak na léto, tak na zimu. Dostupné jsou kvalitní zimní bundy, kabáty, šály, čepice a rukavice. Nechybí ani boty, sluneční brýle, tašky, šátky či deštníky. Esprit rozšířil svůj sortiment také o šperky - korále, náramky a náušnice, které se hodí k jednotlivým kusům oděvu.
Charakteristickými rysy pro značku Esprit je ležérní styl, městské oblečení, lehce sportovní oblečení a konečně také business oblečení, které s sebou nese velice strohé prvky městského stylu.

Kolekce

Zákazníci mohou jednotlivé prvky kombinovat dle barevného výběru či v závislosti na jednotlivých kolekcích. Zpravidla není příliš možné jednotlivé kolekce doplňovat mezi sebou, jelikož se značka snaží zacílit na více věkových skupin, a tak jim jsou kolekce uzpůsobeny střihem, barevným provedením a vzory.
Společnost se snažila od svého rozvoje a expanze pojmout co nejširší spektrum zákazníků, a proto je v současné době na trhu k dispozici několik druhů kolekcí, které se diametrálně odlišují ve stylu, střihu a barevném provedení. Nejvíce kolekcí a oblečení je v sekci pro ženy, následuje oddělení pro muže a poté dětské barevné oblečení.
Streetwear je oblečení, které je určeno pro obyčejné nošení do města a to pro veškeré věkové kategorie. Městské ležérní oblečení pro mladé ženy nese název de.corp, EDC je značka oblečení pro mládež a mladé ženy či muže do třiceti let. Od roku 1990 nabízí Esprit také vůně pro muže a ženy pod názvem Coty. Od stejné doby se zaměřuje také na punčochy, ponožky, spodní prádlo, plavky a plážové oblečení, které je nejvíce k dostání v sezóně.
Kolekce s názvem Esprit Timewear v sobě skrývá hodinky a klenoty. Nově také nabízí v kolekci Esprit Home nábytek, koberce, tapety, osvětlení do domácnosti, doplňky do domu, bytový textil a doplňky do koupelny. Později vznikl Svět Espritu, kde jsou k dostání také hračky, kočárky a těhotenské oblečení.
Esprit se zaměřuje na rodiny s dětmi, na lidi, kteří mají rádi kvalitní oblečení a chtějí vše nakoupit v jednom obchodě. Snaží se rozšiřovat svůj sortiment a stávat se konkurenceschopným ve světě módy a bytových doplňků. Zákazníci musí počítat s tím, že oblečení a doplňky jsou ve vyšší cenové kategorii, ovšem jejich provedení je kvalitní, a Esprit se, zejména v Evropě, stal velice oblíbenou značkou.

Související články

reklama
reklama
reklama