reklama

Vinobraní

Konec léta a začátek podzimu, kdy už v kádích kvasí první sklizené hrozny vinné révy, je spojen se svátky vína, ať už se jedná o vinobraní či komornější akce, jako jsou "otevřené sklepy" a podobně.

Na Moravě se většina velkých vinobraní (jako jsou například ta v Mikulově nebo Znojmě) odehrává v první polovině září, v Čechách (Praha, Mělník a další) pak až kolem konce září a přelomu října.

Burčák

Kromě vína samotného je vinobraní neoddělitelně spojeno také s burčákem, zkvašeným moštem z vinné révy, jehož obsah alkoholu, sladkost a kyselost se průběžně mění. Na počátku není přítomen prakticky žádný alkohol a nápoj je velmi sladký, postupně je však cukr zpracováván na alkohol a začínají se objevovat i kyseliny. Ideální je vyčkat do chvíle, kdy nastane "správný" poměr kyselosti / sladkosti. Od této chvíle je však burčák už jenom
horší.

Na výrobu burčáku se obvykle využívá méně kvalitních hroznů - zejména v našich podmínkách hojně pěstovaného Muelleru Thurgau. Smí se vyrábět pouze z letošních a českých hroznů a prodávat ho lze od začátku srpna do konce listopadu.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama