reklama

Édith Piaf (19. prosince 1915 – 11. října 1963), vlastním jménem Édith Giovanna Gassion, byla francouzská šansoniérka.

Dětství v nevěstinci

O životě světoznámé zpěvačky byla napsána spousta biografií, a přesto jsou detaily jejího života stále zahaleny rouškou tajemství. Údajně se narodila na ulici, ale v jejím rodném listě je uvedena jako místo narození nemocnice Tenon v pařížské čtvrti Belleville. Po matce byla marocká Berberka, po otci italsko-francouzského původu.

Její matka Annetta Giovanna Maillard zpívala po kavárnách, otec byl pouliční akrobat. Oba dva svou dceru velmi brzy opustili, a ona tak žila nejprve s babičkou z matčiny strany a někdy v roce 1916 ji otec vzal ke své matce do Normandie, kde vedla nevěstinec. Nejbližšími lidmi se tenkrát pro Edith staly tamní prostitutky, které ji údajně vyléčily i ze slepoty.

V 16 letech se zamilovala do Louise Duponta a o rok později s ním měla svoje jediné dítě, dceru Marcelle, která zemřela na meningitidu.

Začátky na ulici

Na veřejnosti začala poprvé zpívat v roce 1929, když se přidala k pouličnímu vystoupení svého otce. Zanedlouho si šla vlastní cestou a na pařížském předměstí začala zpívat spolu se svojí přítelkyní Simone Berteaut (Mômone).

Kariéra zpěvačky

V roce 1935 si Edith na ulici všiml majitel vyhlášeného nočního klubu poblíž Avenue des Champs-Élysées, Louis Leplée. On byl také tím, kdo ji poprvé pojmenoval jako Môme Piaf (Opušťený Vrabčák), inspirován jejím malým vzrůstem (měřila pouhých 142 centimetrů). Naučil ji vystupovat na jevišti a seznámil ji se spoustou velmi významných lidí. Po vraždě Lepléeho si najala Raymonda Assa, který jí začal říkat Édith Piaf.

Světový ohlas

Po tom, co si vydobyla slávu a věhlas v Paříži, stala se i mezinárodní hvězdou. Newyorčané na ni pohlíželi zprvu dost odtažitě, stačila ale jedna pozitivní kritika a všechno bylo jinak. Edith si dobyla jejich srdce a dvakrát vystoupila i ve slavné Carnegie Hall (1956, 1957).

Mezi její nejznámější písně patří "La vie en rose", "L’hymne à l’amour", "Milord" a "Non, je ne regrette rien".

Náš tip: TEST: Znáte dobře ženy, které změnily svět?

Osudoví muži

Édith Piaf prošla náručím mnoha slavných i neznámých mužů. Jedním z nich byl ve čtyřicátých letech Ives Montand, Charlese Aznavoure, zpěvák Jacques Pills (1952-1956) nebo řecký kadeřník Théo Sarapa, kterého si vzala rok před svou smrtí, v roce 1962. Její životní láskou byl však boxer Marcel Cerdan, který zemřel při letecké nehodě v roce 1949.

Související články

reklama
reklama
reklama