reklama

Beyoncé

Beyoncé, celým jménem Beyoncé Giselle Knowles-Carter, je americká
R&B/soulová zpěvačka, textařka a producentka. Věnuje se ale také herectví a módnímu návrhářství.

Ceny Grammy

Na výsluní se dostala jako členka úspěšné dívčí kapely Destiny's Child, v roce 2003 vydala svou první sólovou studiovou desku Dangerously in Love s hity jako Baby Boy, Naughty Girl nebo Crazy in Love a o rok později za toto album posbírala celkem pět cen Grammy. Do roku 2013 má na kontě již sedmnáct takových cen s více než 75 miliony prodaných nosičů. V roce 2013 si odnesla zlatý gramofonek za nejlepší R&B zpěvačku.

Životopis

Narodila se 4. září 1981. Její mladší sestra Solange, která také zpívá, vydala již dvě sólová alba. Beyoncé se věnuje hudbě od dětství, kdy zpívala ve sboru a chodila do taneční školy. Za tu dobu již zvítězila celkem asi ve třiceti tanečních či pěveckých soutěžích. Od roku 2002 je vdaná za rapera Jay-Z, se kterým má dceru Blue Ivy.

Tvorba

V roce 2006, tři roky po debutovém albu Dangerously in Love, následovalo album B-Day, které vyšlo příznačně v den jejích narozenin.
I Am... Sasha Fierce je název její třetí desky (2008), která záhy vystoupala na první příčky hitparád ve 32 zemích světa.
Její čtvrté album nese jednoduchý název 4.

Beyoncé si také zahrála ve filmu. Debutovala v roce 2002 v komedii Austin Powers: Goldmember, v Růžovém panterovi se představila jako zpěvačka Xania, uznání však získala až za postavu Deeny Jones, v americkém filmovém muzikálu Dreamgirls z roku 2006, za nějž získala dvě nominace na Zlatý Globus.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama