reklama

Zvítězí na životní křižovatce srdce, rozum nebo intuice?

Zažíváte životní zkoušku. Vydáte se rovně, vpravo či vlevo nebo-li dáte na srdce, rozum nebo intuici? A vnímáte vůbec, že intuici máte? Pokud ne, jak ji znovu uslyšet?

Foto: iStock

"Lidé mají strach uvěřit své intuici, ale ta má sílu uvést do pořádku všechno, co se dotýká našeho života," říká psychoterapeutka pro děti a dospělé Lucie Mucalová. Jak ji rozeznat od rozumu?

Mají lidé často problém rozeznat intuici?

Ano mají. Intuice je něco zcela přirozeného, co každá z nás dostane do vínku. Ovšem společnost, systémy, výchova nás vlastně nutí a učí žít ve škatulkách a mnohdy se zcela odpoutáváme od toho, co nám vnitřní - a správný - hlas našeptává. Odpoutáváme se od sebe, od svého vnitřního kompasu. Proto mnoho lidí tápe v tom, co je intuice a co rozum. Intuice má však sílu uvést do pořádku všechno, co se dotýká našeho života. Proto je důležité se s ní opět spojit a ne ji zabíjet.  

Proč si ji tak často lidé pletou s rozumem?

Lide mají strach uvěřit své intuici, tedy sobě. Jak jsem již zmínila, výchova a společnost nás vede tak, jak vnímá, že by se věci měly dít. Lidé se bojí uvěřit. Co když mě intuice zavede špatně? Uvěřit intuici s sebou nese mnohé scénáře a na nás je, zda se pak ke každé následně vzniklé situaci dokážeme postavit čelem nebo raději uděláme zcela rozumový krok, který se v nás pere, ale výsledek je jistý. 

Naše intuitivní závěry jsou často správné, někdy jsou ovšem vedle jak ta jedle.  
Rozum žije svůj vlastní příběh, kterým zdůvodňuje, proč to či ono jde a nejde, proč je zrovna toto tak obtížné a tenhle příběh vypráví pořád dokola, což nám bere možnosti.

Podle čeho intuici poznáme?

Jde o vnitřní hlas. Malý našeptávač, který přichází mnohdy nečekaně a hlavně bez přemýšlení a analyzování. Hlas, který je tu zničeno nic.

Kde ve chvíli, kdy člověk komunikuje s rozumem a intuicí, stojí srdce?

Srdce je prostě srdce a to stojí vždy tam, kde je kus nás. Srdce je tam, kde naše rozhodnutí je naše. Srdce je radost a krásná emoce, které nepochybují. 

Podle čeho se na životních křižovatkách lidé nejčastěji rozhodují?

Právě mnohdy podle rozumu. Což neříkám, že je špatně, ale na křižovatkách lidé často velmi analyzují a samozřejmě se chrání. Snaží se mít všechno pod kontrolou. K tomu nás vede rozum, ale moc dobře víme, že rozumové pochody a rozhodnutí jsou nám někdy k ničemu.  Proto říkám, dělejme věci a žijme srdcem, ale nikdy nezapomeňme do batohu přibalit rozum. Tvoří skvělý tým.  

Co se nejčastěji stane, když lidé dají na rozum, na intuici a na srdce?

Do terapií mi často chodí lidé s tím, že jejich život je jen o škatulkách, rozumových věcech a život jim protéká mezi prsty. Žít jen s rozumem je peklo na zemi. Pouze rozumové věci dříe či později přestanou fungovat, nebo spadnou. Člověk spíše přežívá, než žije. Je tam samé MUSÍM.....žádné chci, přeji si. Rozum nás může dovést do neštěstí. Jsme jako roboti bez srdce....

Každy extrém škodí: stejně tak jako skákat do věcí pouze srdcem, bezhlavě. Čas od času je to výborné, ale jsou situace, kdy je dobré zvolit obojí. Rozum a srdce, které pro danou oblast bijí. Rozum pomůže zvážit různé situace a člověk, i když do něčeho srdcem jde, tak ví, ze může nastat varianta jiná, ale nesníží ho to pak k zemi....

Co se týká intuice, je fajn ji využívat, ale člověk musí být velmi trénovaný a hlavně odpoutaný od strachu. Jinak bude intuice nečistá, strachem postižená a pak nás může nasměrovat zcela opačné.  

Lucie Mucalová

Lucie Mucalová

Terapeutka, koučka pro rodiny, děti a mezilidské vztahy. Vystudovala Pedagogickou fakultu UP v Olomouci, je absolventkou ročního koučovacího výcviku a frekventantkou dlouhodobého výcviku v komunikační a strategické psychoterapii a hypnoterapii. Přednáší a publikuje témata z oblasti partnerských vztahů, výchovy dětí a osobnostního rozvoje. Více na  www.koucink-vzdelavani.cz.

Proč jsou situace,kdy intuice mlčí?

Protože je tam obrovský strach, svázanost, panika. Člověk je odpoután sám od sebe a nedokáže vnímat vnitřní hlas.  

Jaký typ lidí se nejčastěji rozhoduje podle rozumu, jaký podle srdce?

Rozum - racionální lidé nebo i lidé, kteří v životě prožili mnoho náročných a bolestných chvil. Tito lidé využívají rozum jako jakousi kontrolu, mají pocit, ze mají věci z větší části ve svých rukou. 
Srdce - lidé s velmi rozvinutou emoční inteligenci, lidé, kteří se nebojí rozhodnutí a nejsou tak urputně zaměřeni na život s kontrolou.  

Kde mezi tím vším stojí "znamení shůry"?

Znamení shůry je v mnoha případech pravě ona intuice. Žádné nadpřirozené síly, ale to moudro, ochranu, nosíme každý v sobě, jen ji méně a méně využíváme. 

Dá se naslouchání intuice naučit?

Dá. Existují knihy a různá cvičení, jak intuici rozvíjet.  

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama