reklama

Vztah na dálku: Lásku často zabije nízké sebevědomí

Jak spolusdílet společné zážitky, když jsme každý na opačné straně zeměkoule? Je vůbec reálné udržet vztah? A za jakých podmínek?

Foto: iStock

Jaké specifika mají vztahy na dálku? Co pro to, abychom spolu zůstali, musíme oba udělat? Ptala jsem se Lucie Mucalové, psychoterapeutky pro děti a dospělé.

Jaké jsou specifika vztahu na dálku?

Dálka. Odloučení. Komunikace skrze skype, telefon, Facebook. Komunikace skrze slova a skrze nějakou technologii. Absence blízkosti. Vztah na základě slov. Tímto by se dal pouze krátce definovat vztah na dálku. Vztah na dálku vyžaduje obrovskou, opravdu obrovskou důvěru a hlavně dvě silné a sebevědomé osobnosti, které si s sebou nenesou šílené boly z předešlých vztahů. Žárlivost je přímo zabiják vztahů na dálku a nízké sebevědomí taktéž. 

Jak dlouho se dá taková forma vztahu (vy)držet?

Je to individuální. Znám páry, které to odloučilo po měsíci vztahu na dálku, někteří v tom fungují mnoho let. Ale bohužel, vytvořili si z toho něco pro ně funkčního a vlastně výhodného. Někde "oficiální" vztah je, ale žijí si každý za sebe svůj život. Práce, kariéra, volný čas, přátelé. "Jsem ve vztahu bez omezení," často říkají. Ale když pracuji s těmito klienty ve své praxi a dostáváme se pod pokličku toho všeho, šťastní nejsou. Jen to sami sobě definovali, aby se vlastně nezbláznili. Raději si ze vztahu na dálku vytvořili pozitivum, než aby přiznali, že takto už dál nechtějí jít.

Vztah na dálku může vydržet, když je někde pomyslný konec takového dálkového vztahu. Například práce v zahraničí na půl roku. Dají se nastavit pravidla, dá se uchopit a pochopit, proč tomu tak je. Ale průšvih mnohdy přichází tehdy, když žena je z jednoho města, muž z druhého a ani jeden nechce opustit svůj domov a svou práci. Přišla sice láska, ale ani jeden není ochoten udělat tento krok. Pak je vztah často o víkendových setkáních. To si myslím, je málo. Tedy opět závisí na tom, jak si to kdo postavíme a jak si hlavně definujeme pojem vztah. Jsou zde velké rozdílnosti. Ale jsem přesvědčena o tom, že pokud se vztahu nedává dostatek pozornosti, umře, i když na začátku byla láska jako trám.

Cítit blízkost a mít u sebe partnera v hezkých i těžkých chvílích je přirozené a zdravé. Řešit vše přes telefon působí mnohdy velmi mrtvě. Jsou to jen slova a nejsme v té vzácné blízkosti, která tvoří pevné vztahy. Slova snesou vše, ale co činy? Takže ano, jsou případy, kdy vztah na dálku může vydržet, a to většinou z pracovních důvodů, které ale mají někde jasný konec a návrat domů. Ale pokud je to vztah na dálku jen z důvodů nedělání kompromisů a udržování si vlastního pohodlí, tak z příběhů klientů vím, že to přineslo spíše trápení, smutek a bolest než radost a štěstí. Ale je to každého volba. Je to jen o tom, co sami sobě a druhému dovolíme, jak a co ve vztahu potřebujeme.

Co když jedna strana mnohem hůř snáší odloučení než ta druhá?

Mluvit, mluvit, mluvit. A i tohle nestačí. Když jeden strádá, je pravděpodobné, že bude tyto pocity posílat druhé straně, i když ta je spokojená. Aby vztah na dálku mohl zdravě fungovat, musí se pracovat na přijetí obou stran. V opačném případě není moc šancí na přežití; nebo je, ale má hluboké šrámy. Vztah na dálku vydrží, ale jakmile se dva opět spojí, vztah stejně nevydrží. Proto opravdové přijetí z obou stran je důležité a zásadní.

Čím vším si takový vztah dá udržet?

Otevřenost. Upřímnost. Čitelnost. Komunikace a hlavně bavení se také o smutku a nepříjemných pocitech. I když vztah na dálku relativně dobře zvládám, i přesto mohu mít náročný den, kdy cítím zmar, stesk a jiné emoce. Je potřeba se o všem s drahou polovičkou bavit. I o strachu, který mám, nejen o tom, jak je vše v pohodě. Jakmile přestaneme být ve vztahu na dálku upřímní a budeme sdělovat jen něco, může to vést k ukončení. Je zcela normální sdílet i boly, bez toho to nejde. Je potřeba si také nastavit pravidla, která budeme společně ctít, říci si, co je pro každého z nás důležité, jak často si budeme volat, psát. Prostě se zamyslet nad tím, co pro nás dva bude přijatelné a důležité. A také si definovat své obavy a jak jim předcházet. Říci si také, kdy a jak se budeme scházet, Aby to nebylo jako na rozbouřeném moři, jednou tak, pak zase jinak. Ve chvíli, kdy si některé nevyřčené věci budeme vyčítat, tak to není cesta k posílení vztahu, ale ke zničení vztahu.

Většinou pouze v komunikaci tváří v tvář nevzniknou domněnky a nepochopení… Jak toho docílit u vztahu na dálku?

Jak jsem již výše popisovala. Je to o trpělivosti a maximální otevřenosti. Ve chvíli, kdy tomu druhému nevěřím, kdy přetáčím slova, která slyším nebo čtu, tak je to jen informace, že je potřeba dělat něco jinak, jinak vztah na dálku nevydrží. A ano, i lidé, kteří nemají vztah na dálku, se někdy dostávají do nedorozumění, jelikož jeden nebo druhý nepochopil význam slova od partnera a vkládá tam to své. To, jak to chápe on. Zde je potřeba si věci vykomunikovat, vysvětlit. Jedno slovo, ale tisíce významů od tisíce lidí. To, co pro jednoho znamená láska, pro někoho může být nepochopitelné, protože lásku vnímá zcela jinak.

Jak často by lidé měli být v kontaktu?

Je to na každém páru. Intenzita by měla být taková, aby se jeden a druhý cítil být v pohodě. Nemělo by se dít, že jednomu stačí kontakt jednou týdně a druhý se chce slyšet denně. Je to o nastavení si vzájemných hranic, je to také o kompromisech, bez toho to prostě nepůjde. Jakmile se jeden začne přizpůsobovat ze strachu, aby toho druhého neztratil, stejně tento vztah na dálku nebude mít dost šancí. Jakékoli upozaďování, přizpůsobování a mlčení je cestou k zániku. Vztah na dálku je opravdové prověrka vztahu a ne každý pár ji ustojí. Je i v pořádku si říci, že na tohle prostě nemám. Je v pořádku, že si chci budovat vztah s "reálnou" a ne "virtuální" osobou. Ano, jsou situace, kdy to nejde jinak, ale všeho do času, vše má své hranice a meze.

Co sex?

Jsem přesvědčena o tom, že pro fungování zdravého vztahu je důležitá i sexualita. Opět zde záleží o jaký vztah "na dálku" se jedná. Jestli partner přijíždí jednou za 14 dní, jednou za měsíc nebo zda se vidíme jednou do roka na dovolené a říkáme tomu "vztah na dálku". Z praxe vím, že tato dlouhodobá odloučení s označením vztah na dálku je opravdu jen o označení. Ale rozhodně bych to nenazývala vztahem. Ale rozumím, že někdo bude nesouhlasit a oponovat mi. Opravdu vztah vnímám jako balíček, a když něco chybí, tak se časem začne hledat, kompenzovat jinde. Nejsem zastáncem toho, že když není sex, vynahradím to více prací. Jak říkám, všeho do času. Jde to, ale ne navždy, má to svá omezení.

Existuje vůbec nějaká výhoda takového vztahu?

Myslím, že se zde může opravdu ukázat síla vztahu. Je to prověrka, která ukáže pozitiva a negativa a hlavně odhalí dvě osobnosti, odhalí pravdu, kdo vlastně jsme. Myslím si, že vztahy, které si prošly i vztahem na dálku, a i přesto jsou spolu, mají velkou šanci mít harmonický vztah, který mnohé vydrží a překoná. Dva lidi, kteří se nevzdávají a na vztahu jim opravdově záleží.

Naplněný vztah je o sdílení zážitků, jak toho docílit v tomto případě?

I před vzdálenost se setkávat. Alespoň jednou za čas. A i na dálku se dají vytvářet radosti a překvapení. Chce to kreativitu a stále mít na paměti, že o lásku se musí pečovat jako o květinu. Stačí minuta nepozornosti, nelásky či nepéče a může vše umřít.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama