Co potřebuje teenager od svého táty: Proč je důležité, aby se otec zapojil do výchovy
Jaké jsou dnes vztahy tátů a starších dětí, respektive mládeže? Máme si je představit jen jako žádosti o peníze na kino, telefon a počítač výměnou za dostatečný výkon ve škole? Mohou ještě tátové svoje starší potomky inspirovat něčím jiným než vyděláváním peněz?
Výchova kluků v Čechách
V sobotu 16. března 2019 (9:30 - 16:30) v Divadle Metro v Praze se bude konat konference na téma Výchova kluků. Hlavní snahou konference je upozornit na to, co je v dnešní době tak důležité - kultivovat v sobě mužskou i ženskou stránku. Chceme podpořit muže, aby byli součástí dětství a dospívání kluků. Aby muži předávali klukům mužské hodnoty, vzorce chování, učili a ovlivňovali kluky svým příkladem. Aby kluci dospěli v plnohodnotné muže, stojící na vlastních nohách, se zdravým sebevědomím a jednou byli i oni "správným" tátou. A maminky pak tato konference nechá víc nahlédnout do chlapeckého a mužského světa, kdy maminky budou moci lépe porozumět svým klukům, možná i svým mužům.
Pro děti je důležité, aby se na jejich výchově podíleli oba rodiče. Role matky je celkem jasná, ale jak se projevuje role otce?
Obvykle se role otce projevuje ve dvou aspektech.
Orientace na výkon, kdy tátové požadují po dětech nějaké výsledky - není se čemu divit, protože muži tíhnou k výkonu - ať už v práci, sportu, nebo při kutění. Pro muže je podstatné, aby výsledek jejich činění měl nějaký význam či užitek. A tak to samé přenášejí do vztahu ke svým dětem.
Nastavování hranic. Často se stává, že děti začínají v tomto věku překračovat hranice. Je to přirozené, jejich cesta k samostatnosti začíná právě tím, že si uvědomují samy sebe, svoje preference a zkoušejí je prosadit. Ale někdy to přeženou, a pak je potřeba jim říct stop. A to muži umějí lépe než ženy, protože nejsou s dětmi spojeni pomyslnou pupeční šňůrou. Pozdní příchody domů, sprostá mluva, emoční výlevy, odmítání domácích povinností - tomu všemu dokáže muž učinit rázně přítrž.
Oba aspekty se tak spojují do jedné zásadní funkce - usměrňovat dítě k určitému pohybu vpřed, k rozvoji.
Jak uvést oba aspekty do běžného života?
Ukazuje se, že přílišná strohost a ostré hranice vedou k demotivaci. Lepší způsob je vysvětlení důsledků a případných sankcí. Je potřeba, aby se děti naučily přemýšlet o možných důsledcích a činily tak samostatnou volbu.
I tak se ale může diskuse vyhrotit v konflikt. Tátové pak používají postupy, které odkoukali od svého otce. Kurzy komunikace, vyjednávání atd., které se používají ve firmách, jsou lepší než nic, bohužel však předpokládají, že účastníci komunikace mají podobné cíle, což v tomto případě často neplatí. Navíc vstupují do hry navyklé vzory z doby, kdy byly děti mladší a víc "poslouchaly". Najednou je tu změna a tátové nevědí, co s tím. Často se pak uchylují k motivaci pomocí peněz nebo jiných odměn.
Lepší je inspirace vlastním příkladem
Otec, kterému dojde, že mu jen děti nastavují zrcadlo, je na dobré cestě proměnit společný vztah. Dobré je trávit i v tomto věku s dětmi víc času smysluplným způsobem. Pomoc s učením, společné koukání na film a následná diskuse, co se jim na tom líbilo, společné sportování, doprovázení na tréninky, zápasy atp. To vše v dítěti posiluje pocit, že tátovi na něm záleží, a roste tak jeho motivace s ním být.