reklama

Proč je pro děti důležité, aby si s nimi hráli tatínkové: Nepodceňujte otcovskou roli

Je jasné, že hry a aktivity, které pro děti vymýšlejí muži, jsou obvykle úplně jiné než ty, které budou dětem nabízet ve společně stráveném čase maminky. Paradoxně si často maminky s dětmi vlastně ani nehrají, protože věnují pozornost zajištění jejich potřeb - jídlo, pocit bezpečí, čistota. Na dětském pískovišti uvidíte hrající si děti a maminky spíš sedí opodál a pozorují je nebo se spolu baví. Bude-li přítomný táta, možná do toho pískoviště vleze a začne taky něco stavět.

Foto: Žena.cz

Výchova kluků v Čechách

V sobotu 16. března 2019 (9:30 - 16:30) v Divadle Metro v Praze se bude konat konference na téma Výchova kluků. Hlavní snahou konference je upozornit na to, co je v dnešní době tak důležité - kultivovat v sobě mužskou i ženskou stránku. Chceme podpořit muže, aby byli součástí dětství a dospívání kluků. Aby muži předávali klukům mužské hodnoty, vzorce chování, učili a ovlivňovali kluky svým příkladem. Aby kluci dospěli v plnohodnotné muže, stojící na vlastních nohách, se zdravým sebevědomím a jednou byli i oni "správným" tátou. A maminky pak tato konference nechá víc nahlédnout do chlapeckého a mužského světa, kdy maminky budou moci lépe porozumět svým klukům, možná i svým mužům.

Z her s tatínky si děti do života odnášejí něco zcela unikátního. Beze sporu jde o samá pozitiva. O čem je vlastně řeč?

První a zcela zásadní je pozornost, kterou jim táta věnuje. Je to prosté - dítě je fascinované tím, že ten obr, který se kolem něj vyskytuje, se k němu dokáže sklonit, všimnout si ho, vzít ho do náruče a věnovat se mu. Z muže dítě cítí jiný druh energie, učí se tak důvěřovat i větší variabilitě toho, co se kolem něj děje.

Druhá věc, kterou dítě z tátovy přítomnosti těží, je rovnováha mužské a ženské energie v rodině. I když táta s dítětem čas netráví, už jen fakt, že se v rodině vyskytuje a poskytuje jí oporu, je velmi důležitý do budoucna. Dítě se na jedné straně musí dělit o matčinu pozornost právě s otcem a zvykat si tak na to, že není středem vesmíru.

Třetí podstatná věc je, že se dítě od táty učí spousty věcí. V dnešní době, kdy se často domácím povinnostem věnují oba rodiče a stejně tak třeba oba rodiče chodí do práce, by se mohlo zdát, že mezi nimi zase tak velký rozdíl není. Ten rozdíl je ale daleko větší v chování než v dělání. V konkrétním páru je mezi mužem a ženou rozdíl zejména v komunikačních vzorcích, v životních preferencích, ve způsobu řešení problémů, v přístupu k práci. Dítě tak dostává mnohem větší výbavu do života, protože vidí větší škálu příkladů, vzorů, postupů, a tedy možností, jak životní úskalí zvládnout.  

A to, co je z toho nejdůležitější - vidí oba rodiče přes různé množství konfliktů nacházet shodu a vůli pokračovat spolu dále. A i pokud se rodina rozpadne, vztahy nekončí. Pokud jsou oba rodiče uvědomělí a chápou, že oni své potřeby nasytit dokážou, ale dítě samotné ne, tak se o něj budou starat oba dále, byť odděleně. Dítě potřebuje lásku, péči a podporu obou rodičů, jinak si nebude připadat celé. V tento okamžik může význam táty naopak ještě narůst. Pokud si k dítěti udrží dobrý vztah, to jest, bude se mu věnovat a trávit s ním čas, tak dítě dostane to, co ke svému vývoji potřebuje.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama