reklama

Všímavost vede k životu bez stresu: Naučte se ji vnímat

Všímavost jsem si vždy spojovala s jistým druhým empatie a pozorností k druhému člověku. Věci mohou být ale i trochu jinak. Co ještě si tedy pod tímto slovem můžeme představit?

Foto: Shutterstock

Lucie Mucalová, psychoterapeutka pro děti a dorost, mě upozornila i na jiný význam a podstatu tohoto slova. Vnímat všímavost (anglicky také mindfulness) jako zvýšenou pozornost přítomného okamžiku – toho, co sám prožívám, co se mně teď a tady děje, mi přišlo jako zajímavá, jednoduchá a dobrá metoda, jak se postupně zbavit dlouhodobého stresu, který nás všechny okupuje.

Všímavost nás může naučit, jak uvědoměle pracovat s přítomností a neřešit v hlavě stále dokola minulost, anebo vize a plány do budoucna. Jak vlastně dělat opravdu a vědomě to, co opravdu děláme, bez zbytečných myšlenkových toků? I když považuji za poněkud absurdní skutečnost, že se věci, které by měly být samozřejmé, musíme v dospělosti učit znovu, je evidentní, že se "vyzenovat" potřebujeme téměř všichni. Jak na to?

Osvojte si meditační techniky

Co všechno nabízí všímavost? "Je to cesta ke zklidnění mysli, nabízí jednoduchá cvičení, která pomáhají zvládat stres, úzkost, smutek a vyčerpání. Všímavost rozvíjíme za pomocí jednoduchých meditačních cvičení, která zaberou například pár minut denně, nemusíme si složitě plánovat diář, hledat prostor, jde opravdu o pár chvil denně. Mnohdy začlenění všímavosti do každodennosti opravdu velmi brzy přináší ovoce, dokážeme se díky jednoduchým a časově nenáročným technikám cítit lépe a hlavně si naplno užívat života. Může to znít nemožně, nadpřirozeně, ale je tomu tak. Je ovšem potřeba všímavost vnést do svého života pravidelně, ne jednou do roka, to pak nemůžeme očekávat změny k lepšímu," říká Lucie Mucalová.

Jen tak si povšimnout

Jak na to v každodenní praxi? Pokaždé když si během dne na všímavost vzpomenete, zkuste si všímat toho, co se právě teď děje, co cítíte, co vidíte, co zažíváte, jak reaguje vaše tělo, jak vaše hlava i srdce. Díky neustálému opakování drobných denních povšimnutí si všímavost vycvičíte a rozvinete ji. Jako u všech tréninků, i tenhle od vás vyžaduje jistou dávku trpělivosti a vytrvalosti. Nemusíte měnit svůj režim, své návyky, prostě nic. Jde pouze o to, včlenit do svého nabitého programu tuhle maličkost, která vám po čase do života přinese velké věci.

Vnoření do života

"Chcete-li ovšem všímavost praktikovat, musíte vyvinout cílenou snahu, je to vlastně jakýsi trénink, který se časem zautomatizuje. Může velmi zlepšit kvalitu našeho zaneprázdněného života. Jestli ovšem věříte či nevěříte, zda jí energii dáte či nedáte, je vaše svobodné rozhodnutí. Nedejte se ovšem odradit od škodlivých a nepravdivých 'mýtů', které mohou mezi některými lidmi panovat. Nejdříve zkuste, vnořte se do života a poté si udělejte svůj vlastní názor," vysvětluje Lucie Mucalová.

Přínosy všímavosti

Co může všímavost přinést člověku do života? V prvé řadě klid, vyrovnanost. Pokud dokážete meditovat pravidelně, ustupuje únava, podrážděnost i úzkosti. Zlepší se vám paměť, fyzická i mentální odolnost. Celosvětové studie ukázaly, že meditace snižuje klíčové projevy chronického stresu, včetně vysokého krevního tlaku. Další studie prokázaly, že meditace posiluje imunitní systém.

Všímavá káva

Připravte si svou kávu nebo čaj tak, jak si ji obvykle připravujete, a v čase, na který jste zvyklí. Pro její vypití si však udělejte čas pouze na pití kávy. Netelefonujte, nemailujte ani nekláboste s kolegy. Je těžké to ze začátku vydržet, že? Věnujte se pouze své kávě. Všímejte si toho, jak berete svůj šálek kávy do ruky, jak jej přibližujete k ústům, všimněte si pocitů, které máte těsně před tím, než si dáte první lok. Nechce kávu chvíli v ústech a zkoumejte chutě. Můžete si nyní všimnout svých myšlenek. Jak se při pití kávy cítíte? Nic nehodnoťte ani neposuzujte, jen pozorujte. Užijte si svou všímavou kávu.

reklama
Doporučené recepty
    reklama