reklama

Varovné signály, že nastal čas ukončit vztah

Nefunguje vám vztah nebo manželství a vy si kladete otázku, zda ho má smysl zachránit? Poradíme vám.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Partnerství bychom se vždy nejprve měli pokusit zachránit. Někdy to ale není možné a v žádném případě nemá smysl trápit se v nefungujícím vztahu. Jak ale poznáme, že už to opravdu nemá cenu?

Podle zkušené terapeutky Marie Novákové takový okamžik nastává v momentě, kdy kompromis, který děláme, je na hranici naší osobnosti. "Sebeobětování může být cestou do pekla, protože partnerství by nemělo být založeno jen na tomto faktu. Jestliže má vztah fungovat, musí být vyrovnaný a oba partneři musí být sami sebou. Zodpovědnost máme nejen za svůj protějšek, ale i za sebe a své hodnoty," upřesňuje vztahová odbornice.

Varovných signálů, které naznačují, že nám to s partnerem nefunguje, samozřejmě existuje mnohem víc. Britský online deník The Independent z diskusí fóra Ouarum vybral šest nejčastěji zmiňovaných:

1) Dokážete si představit život bez partnera

Pokud jste došli přesně k takovým pocitům, zřejmě už není šance na návrat, tedy na vyřešení partnerských problémů. Zapomeňte na to, že svým rozhodnutím někomu ublížíte a raději se zaměřte na to, že váš život bude po rozchodu šťastnější a hodnotnější.

2) Bez partnera budete lepší člověk
Každý vztah, tedy ten fungující, by z nás měl dělat lepšího člověka. Vhodný partner v nás totiž dokáže probudit to nejlepší. V případě, že to máte přesně naopak, nastal čas na změnu.

3) Nevěnuje vám dostatek času

V případě, že většinu svého volného času trávíte s přáteli a partner vás i tak trochu ignoruje, neodpovídá ani na zprávy, nezavolá a dokonce ani nezvedne telefon, nastal čas se nad vztahem zamyslet. Pokud nedojde ke zlepšení, nemá smysl dál pokračovat.

4) Cítíte se lépe sami

Ve vztahu se cítíte svázání a každý den vám připomíná doživotní celu? Fungující partnerství by mělo poskytnout nejenom potřebnou oporu, ale i dostatečný prostor pro vlastní zájmy a jejích rozvíjení. Nezaměňujte 'já' za 'my' a nepřizpůsobujte svoji osobnost víc než je nutno. Nechceme tím samozřejmě říct, že kompromis je špatně. Spíš to, že bychom se s tím druhým měli cítit stejně dobře jako když jste osamotě.

5) Pokládáte si otázku, zda byste měli vztah ukončit

Přistihli jste se při tom, že přemýšlíte o konci? Pak jste možná už na půl cesty to udělat. 

6) Partnerovi nevěříte

Důvěra je jedním ze základních kamenů každého zdravého vztahu. Když partnerovi nevěříte, daleko spolu nedojdete.

A co jo tedy podle odborníků základem fungujícího a také šťastného vztahu? Komunikace. A ještě jednou komunikace. Tím ale nejsou myšlena jen slova, ale i gesta a doteky. Alfou a omegou šťastného páru je ale nepochybně i dostatek společně stráveného času, ideálně při společném zájmu.

"Hodně věřím na maličkosti, které symbolizují vzájemnou lásku. My ženy potřebujeme cítit, že jsme milovány. Muži naopak chtějí vnímat úctu," upřesnila terapeutka Marie Nováková.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama