reklama

Jak snášet Vánoce, když jste single

To, co je pro jedny naplňující období v kruhu rodinném, může být pro druhé největší depka z celého roku…

Foto: iStock

Rodinná soudržnost už dnes tolik "nefrčí" a hodně lidí tráví svátky a Štědrý den sami. I já mám kolem sebe dost nezadaných lidí, a tak jsem se jich poptala, jestli jsou pro ně Vánoce opravdu taková zničující deprese, nebo je berou spíš jako pohodu, kterou prožijí v polospánku u televize.

"Nemám je ráda"

Řekla mi kamarádka Kamila a myslela samozřejmě Vánoce. "Nemám nic proti tomu prožít třeba víkend zalezlá doma s knížkou, ale na Štědrý den na mě padá deprese. Vyzkoušela jsem svátky ignorovat, nebo je oslavit tradičně, jen prostě sama. Nebudu ti lhát, čtyřiadvacátý prosinec je pro mě nejprobrečenější den roku." A já na své hezké, milé a hlavně pohodové kamarádce, která si z ničeho nedělá hlavu, viděla, že jí blížící se konec roku radost vážně nedělá.

"Radši se vydám všanc mé matce"

Vyprávěl mi pro změnu kamarád Roman, který coby úspěšný a nezadaný muž ve středních letech rozhodně nevypadá na nějakého vánočního depkaře. "Už když se na Štědrý den ráno probudím, mám divný pocit, který bych rád zaplašil - televizí, jídlem, alkoholem - ovšem nic nepomáhá. A tak se přistihnu, jak kolem oběda pakuju věci a táhnu se 20 kilometrů za mou matkou, se kterou se jinak celý rok nevidíme. Vím, co mě čeká, vím, že se zase pohádáme, ale pořád lepší než být sám doma a užírat se, aniž je mi vlastně jasné proč."

"Utíkám, co nejdál to jde"

Vysvětlovala mi spokojeně Eva. "Depresivní Štědrý den s rodiči byl zhruba na stejné úrovni jako depresivní Štědrý den o samotě. Jednou mě kamarádi zlanařili, abych se k nim přidala a na konec roku, dvacátým prosincem počínaje, s nimi odjela do Thajska. Bylo to geniální. Sluníčko, pohoda, a i když jsem věděla, že jsou Vánoce, bylo mi krásně. Na Štědrý den jsem seděla na břehu moře a dívala se do dáli s nostalgií. Nikoli ovšem s depresí. Už tuhle příjemnou tradici opakujeme pět let a super. Až budu mít rodinu, bude to něco jiného. Ale teď jsem spokojená," nadšeně vyprávěla Eva.

"Já Vánoce miluju, i o samotě"

Hrdě prohlásila kamarádka Pavlína a já vím, že nelže. I když je rozvedená a bezdětná a slaví si sama doma, má to ráda. Miluje tradice, takže si ozdobí vánoční stromeček, usmaží rybu a připraví salát a jen tak "si lebedí" - jak s oblibou říká. "Žádné deprese nemám, vždycky jsem měla Vánoce ráda a nemám na ně žádné špatné vzpomínky, takže není důvod je neslavit nebo ignorovat. Je jasné, že s manželem a dětmi by to byla větší sranda, ale to také jednou bude…"

Deprese i pro zadané?

Je ale omyl, že by snad Vánoce mohly za všechny naše deprese. Konec roku je prostě bilanční období. Na jednu stranu očekáváme to nové, co přijde v novém roce, a na straně druhé podvědomě i vědomě bilancujeme, jak dopadl rok minulý. Možná na někoho padají chmury, že je zase o rok starší nebo se mu nedařilo tak, jak si představoval. To ale s Vánoci až tak nesouvisí. Všichni toužíme po lásce a po blízkých lidech. A když jsme sami, tak nám je smutno pořád, nejen na Vánoce. Ale především jde o to, jestli máme k Vánocům dobrý vztah a nemáme je spojené třeba se špatnými vzpomínkami. 

V počtu je síla

Co říct na závěr… Pokud na vás padají chmury, jakmile se na Staromáku vztyčí vánoční strom, asi se jich jen tak nezbavíte. Chce to ale najít si na téhle části roku něco hezkého. Já jsem se Vánoce naučila mít ráda kvůli světlům. Zní to divně, ale já prostě miluju světýlka, svíčky a vůně. A tak už na začátku adventu ozdobím okna žárovičkami, celý byt je jedna svíčková pochodeň a aromalampa s příjemnou vůní "jede" skoro nonstop. A je mi dobře.

Taky je dobře se družit. Běžně k nám zveme na Štědrý den nezadané kamarády a vždycky je pohoda. Dobře se najíme, děti si užijí dárky, my si dáme dobré víno, povídáme si a občas se pustíme do společenských her. A to radím i vám, i když si na velké radění nepotrpím. I když jste sami, určitě je ve vašem okolí dost lidí, kteří jsou na tom stejně. Překonejte ostych a zeptejte se, jestli by s vámi nepovečeřeli na Štědrý den, nebo s nimi klidně vyrazte na večeři někam do restaurace - dobré jídlo, příjemná procházka. Bude vám lépe, uvidíte…

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama