Stydím se před svým synem: jak nazývat jeho pindíka?
„Narodil se mi krásný, zdravý chlapeček. Manžel se může zbláznit radostí, ale já jsem strašně na rozpacích: už teď mě stresuje představa, jak budu říkat jeho přirození," prozradila nám naše čtenářka, mladá maminka Lucie. Dokážete jí poradit?
„Narodil se mi krásný, zdravý chlapeček. Manžel se může zbláznit radostí, ale já jsem jsem strašně na rozpacích: už teď mě stresuje představa, jak budu říkat jeho přirození," prozradila nám naše čtenářka, mladá maminka Lucie. Dokážete jí poradit?
Zatím jde o obavu poněkud předčasnou, měsíce ovšem utečou jako voda a někdy ve věku tří let se prcek začne vyptávat, "co to je" s pohledem upřeným na maminčina prsa. A bude toho chtít vědět daleko víc: Proč on má pindíka a máma ne? Uřízl jí ho snad někdo? Jak tedy vlastně holčičky čůrají? Jak to, co mají úplně jiné, nazývat? A jak vlastně nazývat to svoje?
Penis, ne lulánek
Tříleté dítě se velmi zajímá o tělo a pro sexuální rozdíly projevuje zvláštní zaujetí. Tento zájem demonstruje různými způsoby: hrou na doktora, sledováním maminky a tatínka v koupelně, hraním si s genitáliemi, porovnáváním částí těla s kamarády nebo sourozenci.
Jak se s ním podělit o informace o lidské sexualitě, na to existuje spousta možností. Potřebujete k nim ovšem používat správné termíny. Zkoumání lidské sexuality je u dětí ve věku 3 až 5 let naprosto přirozené a běžné, jde o přirozenou součást rozvíjejícího se sebeuvědomění a sexuálního ztotožnění. Nabídněte proto smysluplnou a jasnou odpověď.
„Ucho je ucho. Penis je penis, nikoliv lulánek," komentuje odborné názvosloví MUDr. Ondřej Trojan ve své knize O čápech, vránách a dětech. „Pokud rodiče užívají nepřesné názvy sexuálních částí těla, vysílají signál, že jsou tyto partie nějak divné nebo že je s nimi něco v nepořádku, popřípadě že by se o nich nemělo mluvit. Děti jsou pak často v rozpacích a za své genitálie se stydí."
Tam dole...
Dítě pak často obchází precizní výrazy opatrným „tam dole", případně nazývá sexuální části těla slovy, která slyší od kamarádů. „Je úplně v pořádku, když v tu chvíli řeknete: Někdo říká lulánek, ale je to trochu hloupé slovo. Správně se říká penis a bude lepší, když to budeš říkat také tak. Nám připadá tak prostá faktická odpověď triviální, ale pro dítě je to užitečná lekce, vzbuzuje vážnost a zdravý přístup k vlastnímu tělu a k sexualitě všeobecně," radí MUDr. Ondřej Trojan.
Jestliže se vám zejména u malého dítěte nechce užívat spisovnou terminologii, dohodněte se na jasném slovníku. V češtině existuje spousta synonym, která nejsou vysloveně vulgární a přece jsou přesnější než „tam dole". Nicméně staršímu dítěti byste stejně časem měli názvy korigovat.
Není to úplně jednoduché, spousta dospělých trpí rozpaky, když mají na intimní téma hovořit s jiným dospělým, natož s dítětem. Pokuste se ale překonat ostych. Dítě v tomto věku vyžaduje informace a zaslouží si jednoduché, ale přesné odpovědi. Důležité je ho neodradit. Ostatně rozhovor s tříletým špuntem je skvělá příležitost, jak získat trochu praxe. Využijte snadné otázky, pomůže vám to vyrovnat se o pár let později s těmi těžšími…
Jak „tomu"doma říkáte vy?
- Vyhýbáte se jakékoli zmínce o intimních partiích jako čert kříži?
- Dokážete překonat rozpaky a vysvětlit dítěti, jak to s lidskou sexualitou vlastně je?
- Nebo vám to naopak nedělá vůbec žádný problém?
- Nazýváte intimní místa před dětmi správnými termíny, nebo dáváte přednost nespisovným opisům?
- A jak do této oblasti života zasvětili vaši rodiče vás?
Zapojte se do diskuze pod článkem a podělte se o svůj názor a své zkušenosti s ostatními!
Tento a další podobné soukromé problémy bude už ve čtvrtek řešit Dámský klub na rádiu Frekvence 1. Váš názor tak možná zazní i na vlnách tohoto rádia.
zdroj: Ondřej Trojan - O čápech, vránách a dětech, sexualne.cz, ulekare.cz