Slavní tátové: milující, opilí, vraždící...
Táta. Otec. Fotřík... Pro dítě prostě ten nejdůležitější muž pod sluncem. Aspoň by měl být. Někdy se povede úplně úžasně, jindy vůbec. Sestavili jsme pro vás top 10 těch nejzajímavějších...
Táta. Otec. Fotřík... Pro dítě prostě ten nejdůležitější muž pod sluncem. Aspoň by měl být. Někdy se povede úplně úžasně, jindy vůbec. Sestavili jsme pro vás top 10 těch nejzajímavějších...
Homer Simpson: prostě nejlepší!
Líný, nenasytný, hloupý - takový je Homer Simpson, kreslená postavička, kterou vymyslel americký scénárista Matt Groening v osmdesátých letech "Pes uvězněný v mužském těle", charakterizoval ji tehdy. Jenže... když jde do tuhého (opravdu do tuhého!), stojí tu náhle místo zbabělce hrdina, místo sobce altruista a místo tupého nechuťáka citlivý a moudrý muž. Vyhrává otcovské žebříčky, kudy chodí. Je tedy vcelku pochopitelné, že přestože občas zapomene, že existuje jeho nejmladší dcerka Maggie (na Barta se prostě zapomenout nedá...), její první slovo bylo "táta".
Král Lear: ubližující i trpící
Mytologická postava britských dějin vešla v pojetí Williama Shakespeara do dějin. Marnivý, bláznivý, nespravedlivý, pomstychtivý muž a otec, který za své chyby zaplatí víc než krutě, dojímá čtenáře a diváky už více než 400 let. Podle Sigmunda Freud byly příčinou všech tragédií, jež neúmyslně rozpoutal, "incestní touhy po jeho dcerách". Nezapomenutelně ho ztvárnili Laurence Olivier (1983) a Jan Tříska (cena Alfréda Radoka 2002)
Daniel Hillard alias Mrs. Doubtfire
Dokud byl Daniel Hillard manželem a otcem, moc se nevytáhl. Jenže teď je to rozvedený muž se spoustou času, špatným svědomím a omezenými možnostmi vídat vlastní děti. A tak udělá zoufalý krok: jakmile se dozví, že jeho bývalka potřebuje hospodyni, nasadí paruku, dodá make-up, obleče upjaté šaty - a je tu madam Doubtfire, loajální chůva snů jako vystřižená z dámského časopisu. Díky fantastickému, vtipnému a často i dojemnému Robinu Williamsovi v hlavní roli se film Mrs. Doubtfire - táta v sukni stal kasovním trhákem, na který se dá dívat zas a znova.
Horolezec Luboš: Manželka ho pohřbila zaživa
"Všichni kluci mají tátu, jenom já nemám ani psa!" fňuká školák Vašek. A když se maminka nemá k tomu mu nějakého šikovného mužského domů pořídit, dá se čilý a podnikavý Vašek do hledání sám. Na zimní rekreaci přitom narazí na sympatického záchranáře Luboše... V úspěšné rodinné komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku a v jejím pokračování Jak dostat tatínka do polepšovny si Luboše zahrál František Němec. V roli neodolatelného rošťáka, který touží po tátovi, exceloval Tomáš Holý. Z filmu:
Luboš: Proč se směješ?
Vašek: Já jsem ještě nikdy žádnýmu chlapovi pusu nedal.
Luboš: Nepovídej. Copak ty jsi neměl tátu rád?
Vašek: Měl, jenže já jsem ho ještě neznal.
Darth Vader: Krev není voda
Tenhle táta opravdu není ideální, a idealista Luke Skywalker to v šermířském souboji na život a na smrt zjišťuje na vlastní kůži. Ani ten, kdo se dal na temnou stranu moci, síly a zla však nedokáže nakonec odolat volání rodné krve...
V původní sérii Hvězdných válek si Temného Lorda zahrál David Prowse, v Pomstě Sithů ho nahradil Hayden Christensen. V bojových scénách herce zastoupil kaskadér Bob Anderson. Zatímco "těla" měl tedy Darth Vader hned tři, hlas mu propůjčil jediný muž: herec James Earl Jones.
Saturn: Kdo s čím zachází...
Kronos, v římské mytologii Saturn, byl uctíván jako bůh žní a zemědělství. Zobrazovali ho se srpem, kterým sklízel plodiny, a kterým také vykastroval svého otce... Podle mýtu o stvoření světa byl Kronos nejmladším synem řeckých bohů Urana a Gaie. Na naléhání matky zbavil syn otce ve spánku mužnosti a sám se prohlásil za vládce světa. Za manželku pojal vlastní sestru Rheiu. Z obavy, aby jej vlastní potomci nezbavili vlády, tak jak to on udělal otci, je raději hned všechny po narození spolykal. Tomuto údělu unikl díky Rheině lsti pouze nejmladší syn Zeus. Matka totiž dítě tajně porodila na ostrově Kréta a Kronovi místo novorozence podvrhla kámen zabalený v plenách. Zeus se v dospělosti stal Kronovým číšníkem a Kronovi přimíchal do nápoje dávidlo, díky kterému bůh všechny Diovy bratry a sestry vyvrhnul. Sourozenci pak otce společně přemohli a nastolili vládu nejvyššího boha Dia. Nejznámější zobrazení Saturna - Krona je dílem malíře Francisca Goyi a jmenuje se Saturn požírá své vlastní děti.
Guido Orefice: Smích i pod šibenicí
Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby malého chlapce uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci čeká velká odměna...
Do roku 1997 znali italského herce a režiséra Roberta Benigniho hlavně doma. Pak získal jeho film Život je krásný Oscara a on coby scénárista, režisér a představitel hlavní role v jednom světovou proslulost. Aby ne - jen úžasný táta dokáže vymyslet tragikomickou zápletku, která udělá pro dítě místo k žití i z vyhlazovacího lágru...
Král Láios, otec Oidipův
Láios, král Théb, byl za své zločiny proklet: zahyne rukou vlastního syna! Když jeho manželka Iokasté porodila, poručil z obavy před věštbou, aby miminku svázali nohy, probodli chodidla a pohodili ho v lese. Chlapeček však osudu unikl. Nakonec jej přijal za vlastního korintský králi Polybos a dal mu jméno Oidipús. Když mladík dospěl a pátral po svém původu, nedokázali mu říct pravdu ani jasnovidci v Delfách. Dostal jen děsivou předpověď: zavraždí svého otce a ožení se s vlastní matkou! Aby neuškodil milovaným rodičům, opustil Korinthii a vydal se do Théb. A tam naplnil proroctví: zabil neznámého starce, aniž by tušil, že to byl král Láios, jeho otec, a později si vzal za ženu královu vdovu, svou vlastní matku Iokasté.
Larry Daley: hází kosti tyrannosaurovi
Larry Daley Larry vždycky věřil, že je předurčen k velkým činům. Nakonec skončil jako zkrachovalý snílek a rozvedený manžel, který pod tlakem nepříznivých okolností hledá obyčejné zaměstnání a cestu k vlastnímu synovi. Obojí, a ještě mnohem víc, najde v posvátných síních přírodovědného muzea... A herec Ben Stiller v komedii Noc v muzeu dodá svým komediálním talentem jeho hledání velmi lidský a zároveň dynamický náboj.
Alfred P. Doolittle: věčně pod parou
I holčičky potřebují vzor. Taťka Alfred ho své dceři Líze však moc neposkytuje: drobný podvodníček a povaleč z přesvědčení je věčně pod parou. Naštěstí po něm jeho dcera zdědila vyřídilku, díky níž se pouliční prodavačky květin stane skutečnou dámou. Stačí jen "kapička pokakanýho štěstíčka" a setkání s namyšleným profesorem angličtiny Higginsem, aby se věci daly do pohybu... V muzikálu My Fair Lady si pana Doolittla zahrál Stanley Holloway. Jeho šikovnou, hubatou, temperamentní a půvabnou dceru pak nezapomenutelně ztvárnila Audrey Hepburnová.
zdroj: www.telegraph.co.uk, www.csfd.cz