reklama

Každá žena je krásná. Když tvrdí, že ne, je to vina rodičů

Míra sebevědomí souvisí s tím, jak se k vám chovali rodiče. Pokud si nevěříte a chcete to změnit, je třeba na to zapomenout a hledat své silné stránky.

Foto: Thinkstock

Každá žena je krásná. Pokud některá tvrdí, že ne, pak za to s největší pravděpodobností může její nejbližší okolí. Se vším se dá ale pracovat, i se sebevědomím. 

"Sebevědomí je pocit produkovaný hlavou, a to na základě informací, které jste získali od svých rodičů. Záleží na tom, jaké vám vštěpovali. Pokud vás vychovávali v tom, že jste hezcí a žádaní, budete takoví po celý život," říká kouč Aleš Kalina. A stejně tomu bude naopak.

"Ženy často řeší svůj vzhled. Nejsou spokojeny s tím, jak vypadají, a zpravidla to opravdu nemají zapotřebí. Problém netkví v tom, že by se nelíbily svému okolí, ale v tom, že nepřijaly samy sebe," dodává Kalina.

Vybudovat si sebevědomí je běh na dlouhou trať. Pokud se na ni vydáte, je důležité setrvat, podívat se do vlastní minulosti, začít se mít ráda a také rozvíjet to, v čem jste dobrá. Jak na to?

1) Poznejte sama sebe

Začít musíte tím, že se vrátíte do své minulosti a zjistíte, z čeho vaše nejistota pramení. Mohou to být rodiče, ale i bolestivý rozchod v mládí. 

2) Vymažte negativní myšlenky

Negativní a nesprávné informace je třeba "vymazat". Existuje spousta možností a technik, jak to udělat. Na terapeutech je určit, která na koho zabírá. 

3) Mějte se ráda

Pokud se nelíbíte sama sobě, nemůžete to čekat od svého okolí. Buďte tedy pozitivní. Nehledejte na sobě jenom chyby, naopak snažte se najít alespoň jednu věc, která se vám na sobě líbí. A postupně je přidávejte. Máte problémy s postavou? Začněte třeba běhat. Za pár měsíců budete nejenom hubenější, ale i odpočatější. Pohyb se totiž stal běžnou součástí mnoha psychoterapeutů.

4) Rozvíjejte se

Vždycky jste toužila po tom, mluvit plynně francouzsky? Nikdy jste se tomu ale pořádně nevěnovala? Omlouváte sama sebe tím, že na to nemáte čas, nebo jste to vzdala ještě před začátkem, protože na jazyky prostě nemáte talent? Nevzdávejte to ještě před začátkem. Snažte se prostě najít něco, co budete mít ráda, a nakonec v tom určitě budete dobrá.

5) Obklopte se pozitivními lidmi

Stejně jako je nakažlivá rýma, můžete se nakazit i negativitou. Pokud budete většinu času trávit s lidmi, kteří se nemají rádi a permanentně se podceňují, chytnete to od nich. Snažte se proto obklopit lidmi, kteří jsou pozitivní a úspěšní. 

6) Představujte si 

Zkuste jednou za den zavřít oči a představit si, že jste úspěšná ve vztazích nebo v práci, zkrátka v tom, po čem zrovna toužíte. Přeprogramujte svůj mozek a podvědomí, tak začne budovat vaši sebejistotu.

7) Buďte důslední

Přestaňte věci odkládat na pozdější dobu a dodržte, co jste si sami slíbili. Vyřešte problémy z minulosti a neodkládejte to na dobu, kdy se rozvinou. Tím, že je necháte plynout, utápíte svoji energii a brzdíte se.

8) Usmívejte se

Říká se, že s úsměvem jde všechno líp. A platí to i pro budování vašeho lepšího já. Usmívejte se, pozitivní lidé budí respekt a pozornost.

To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama