reklama

Rozvodoví experti radí: Co je dobré vědět před svatbou

Kdo jiný než rozvodoví právníci ví o důvodech rozpadu manželství nejvíc. Před čím varují?

Foto: Thinkstock

Kdo jiný než rozvodoví právníci ví o důvodech rozpadu manželství nejvíc. Jejich rady a zkušenosti tedy možná mohou zábranit tomu, abyste byli další položkou ve statistice, podle níž v Česku nevydrží každé druhé manželství.

Mimochodem, nejčastěji se lidé u nás rozvádějí po třech až pěti společných letech, a v průměru spolu vydrží třináct let. To jen pro představu, kolik času teoreticky ještě máte, nebo jestli jste naopak už za vodou a rozvod vás dost možná mine.

Pokud ne, přečtěte si, co radí rozvodoví experti o vztazích a o tom, co je dobré zjistit ještě předtím, než se doopravdy vezmete.

1) Jak moc utrácí?

Často před tím zavíráme oči, ale naopak bychom je měli mít doširoka otevřené. Vztah k penězům je totiž jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé rozvádí. 

"Člověk se samozřejmě může změnit, ale nemůžete vstupovat do manželství pouze s nadějí. Ta změna musí reálně probíhat. Jestli věříte, že se změní hned, jak se vrátíte ze svatební cesty, pak se dost možná nezmění," upozorňuje v americké Marie Claire Joslyn Davis, prezidentka American Academy of Matrimonial Lawyers.

Nejde přitom jen o to, že váš partner utrácí moc, málo vydělá, má dluhy, nebo neumí šetřit. Spory může zapřičinit klidně i to, za co utrácí, a za co naopak utrácet nechce.

2) Má stejné cíle?

I druhý bod se tak trochu týká peněz. Někdy se páry neshodnou, zda už mít děti, či ne, ale většinou se společné cíle točí kolem finanční situace. Jeden chce šetřit na dům, druhý by radši cestoval po světě. Jeden by si radši nechal předělat byt, druhý si raději koupí drahé auto. Nebo drahou kabelku.

Joslyn Davis radí, že od samého začátku vztahu by se partneři měli snažit mít otevřenou komunikaci, ať už se týká čehokoli. Řekněte mu všechno, po čem toužíte otevřeně, a to samé očekávejte od něj. Jedině tak rychle zjistíte, zda jste naladěni na stejnou vlnu, nebo vás možná čekají neshody.

3) Máte podporu?

Manželství není opuštěný ostrov. Neměli byste se do něj proto zahrabat a ukrýt před okolním světem. Naopak byste se měli soustředit na to, zda kolem sebe stále máte dostatek přátel, kteří pomohou, když je potřeba. Kteří vás vyslechnou, poradí, pobaví, když vám náhodou bude smutno. 

Nějakou dobu se bez nich možná objedete, ale za nějakou dobu může absence takové podpory být fatální. Nezapomeňte tedy kromě manželství žít i svůj vlastní život. V ideálním případě by se pak obojí mělo prolínat.

4) Jste samostatná?

A jsme zase u financí. "Jedno z nejdůležitějších doporučení, které dávám svým klientům, je, aby se především pokusili zůstat finančně nezávislí," říká sňatkový a rozvodový právník Andrew Samalin. 

Její slova jsou velmi logická, a to hned ze dvou důvodů. Pokud budete vědět, že byste přežila i bez partnera, nepropadnete depresi a pocitům bezcennosti, neztratíte sebevědomí, nebudete nikomu zavázaná. A v druhé řadě - když budete chtít odejít, nebude vám v cestě stát finanční závislost, jak se to často stává.

5) Jste připravená?

Samozřejmě neexistuje správná doba, kdy uzavřít manželství. Někdy přijde hned, jindy až za pár let, nebo třeba nikdy. V každém případě byste se měla připravit na to, že svatba toho na vztahu moc nezmění. Možná si změníte jméno, možná si budete vztahem jistější. Ale to je vše.

Nikdy proto nevstupujte do manželství s nadějí, že se po svatbě váš muž konečně změní. Zároveň mějte na paměti, že ani manželství nemusí trvat věčně. Každé druhé končí rozvodem, takže to, že to nevydrží, je vlastně vcelku normální. Je to padesát na padesát. Buď to vyjde, nebo ne.

Vždycky je fajn s tím počítat, a k manželství se příliš neupínat - tím byste ho koneckonců mohla pokazit. Užívejte si přítomnosti a nechte se překvapit. Pokud dorazí krize, která podle vás už nejde napravit, nezůstávejte v nespokojeném vztahu jen proto, abyste pro své okolí nebyla "ta, co se rozvádí". Vážně to není nic divného, ani prašivého.

reklama
Doporučené recepty
    reklama