reklama
 

Randíte se sociopatem? 6 varovných signálů

Sociopatů mezi námi chodí relativně dost, uvádí se, že sociopatií trpí něco okolo čtyř procent populace. Jak je poznáte a co s nimi?

Foto: iStock

Na prvním rande vás okouzlil svým charismatem a sebevědomím, ale po dalších setkáních ze sebe nemůžete setřást pocit, že je něco špatně? Je dost možné, že jste se právě setkala se sociopatem. Jaké jsou varovné signály?

Uvádí se, že sociopatů je něco okolo čtyř procent populace, což už není tak zanedbatelné číslo. Jedná se o lidi, kteří jsou silně manipulativní, nemají zrovna dvakrát soucit a postrádají svědomí. Bohužel pro nás jsou taky často zajímaví, inteligentní a umí okouzlit, je tak těžké je rozpoznat.

Často střídá práci

Potkala jste někoho, kdo neustále mění zaměstnání a chybu vidí v okolnostech a druhých? Sociopati mají problém s dlouhodobými závazky. Jeho chyba to samozřejmě nikdy není, na vině jsou kolegové nebo neschopný manažer.

Mluví v extrémech

Sociopati jsou kompulzivní lháři a často toho hodně naslibují. Jsou buď extrémně pozitivní, nebo negativní a umí v rámci těchto dvou extrémů dobře přepínat. Komplimenty, které vám někdo takový složí, jsou jen v rámci jeho vlastní agendy.

Nikdy se neomluví

Měli jste domluvenou večeři, ale partner se nedostaví, a když mu voláte, tak vám ještě vynadá, že jste mu to nepřipomněla? Sociopati mají tendenci shazovat vinu na okolí a vy budete nakonec ta, která se ještě kvůli tomu celému bude cítit špatně. 

Rád hodně pije

Sociopati často hodně pijí, užívají drogy, rádi gamblují nebo jdou za hranu zákona. Svědomí jim z toho nijak netrpí. 

Litujete ho

Konečně si chcete promluvit o jeho zvláštním chování, ale on svede řeč na další eskapádu v práci, takže ho nakonec ještě začnete litovat? Sociopati si umí získat sympatie a naprosto přetočit konverzaci. Jsou tak manipulativní, že umí donutit ostatní, aby kvůli nim lhali nebo naplňovali jejich potřeby.

Ponižují vás a ostatní

Sociopati fungují na principu cukru a biče, často ostatní ponižují a poté jim skládají komplimenty. Narušují tak vaši sebedůvěru a vyvolávají ve vás pocity viny, jste tak snazší oběť.

Co s tím?

Zjistila jste, že randíte se sociopatem? Pak rychle pryč. Snažit se mu jeho chování vymluvit nebo mu vysvětlit, že něco dělá špatně, nepomůže. Možná je váš partner zajímavý a inteligentní, ale dlouhodobý vztah tady určitě nenajdete. Hlavně pokud jste empatický citlivý typ, takové sociopati nejraději využívají ve svůj prospěch. 

Božská Taylor a vyzývavá Selena. Jinak byly ceny AMA přehlídkou divnosti | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama