reklama

Přestaňte házet vinu na druhé. Budete šťastnější

Když přijde na problémy, lidská fantazie nezná hranice. Dokážeme vymyslet tolik důvodů, proč se něco nepovedlo. Na jednu věc ale často zapomínáme - totiž na sebe.

Foto: Shutterstock

Někdy to asi děláme všichni. Politici nevyhráli volby, protože jejich voliči nešli volit. Termín jsme nedodrželi kvůli nemoci nebo kolegům, kteří nás zdržovali. Na schůzky chodíme pozdě, protože nejela tramvaj. A za to, že tramvaj přijela pozdě, může sníh. Nebo déšť, to je jedno.

"Mantrou dnešní společnosti je, že 'všude kolem je spousta lidí a věcí, které můžeme obvinit'. Život je plný nástrah, které nás podporují v tom, abychom se vyhýbali vlastní zodpovědnosti. Je snadné vytvářet výmluvy, hrát oběť, odůvodňovat si svoji prokrastinaci," píše v americkém magazínu Time John G. Miller, zakladatel společnosti QBQ, která se stará o zdravý vývoj firem.

Přitom kdybychom sebrali odvahu, zjistíme, že za všechny tyhle věci může každý z nás osobně. Když vidím, že sněží, počítám s tím a vyrazím dřív. Když jsem ten, kdo rozhoduje, kdy do ulic poslat silničáře, sleduji předpověď počasí. Když jsem politik, udělám kampaň, která lidem vysvětlí, proč jít volit. 

A když tyto věci neudělám, což se může lehce stát, protože nikdo není neomylný, je fajn si to přiznat. Jednak proto, že nikomu se nechce poslouchat průhledné výmluvy, a co víc, bude prý lépe i nám samotným.

"Když se rozhodneme dát zodpovědnost sami sobě, pravděpodobně budeme šťastnější a úspěšnější v práci i ve vztazích," píše John G. Miller. "Přitom pokud si přiznáte, že právě vy jste strůjcem mnoha akcí a reakcí, vyhnete se tak vzteku, cynismu, závisti a frustrace, a místo toho se můžete soustředit na pozitivní emoce a udržovat se v psychické pohodě."

Miller dále vysvětluje, že příděl naší denní energie je omezený, proto bychom jí neměli plýtvat na vymýšlení výmluv, ale spíš ji věnovat produktivním a užitečným věcem.

Kromě toho existují výzkumy, podle nichž lidé, kterým jejich šéfové svěří nějakou zodpovědnost, mají mnohem lepší výsledky, snadněji řeší problémy a samozřejmě je práce i víc baví. Podle Millera to tak funguje i v osobních vztazích. Nesmyslné obviňování je totiž celkem zásadně ničí.

Univerzita v USA otevřela obor jen pro něj: Musel jsem je přemluvit a sehnat milion | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama