reklama
 

Jak neškodit sobě ani okolí: Přestaňte být toxickou osobou

Člověka, v jehož přítomnosti se necítíme pohodlně, dokážeme často vycítit na míle daleko. Ale co když jsme to my sami, kdo sobě ani druhým neprospívá?

Foto: Shutterstock

Každý se někdy potýká s těžkostmi, které k životu patří. Může to být rozchod, vyhazov z práce, nemoc, ať už vlastní nebo někoho blízkého. V takových momentech by nikdo neměl očekávat, že se budeme usmívat, sršet pozitivní náladou a podporovat ostatní

Ale někdo je sobecký, negativní, nepřející či kousavý celou dobu, co ho znáte. Nejhorší na tom je, že si často neuvědomujeme, pokud se tak projevujeme my sami.

Jak poznáte, že jste toxičtí?

Poznáte se v následujících řádcích? Uznáváme, že to není nic příjemného, podívat se na sebe bez příkras a málokdy to ostatně dovedeme. Když se tak ale stane, můžeme z bolestivého poznání jen získat důležitou lekci.

Jste pasivně agresivní

Něco vám vadí, ale nikdy to nedokážete dotyčnému říct. Místo toho o něm špatně mluvíte za zády nebo trousíte uštěpačné poznámky. "Chytrému napověz…" si možná říkáte, ale stavíte tím mezi sebe a objekt své kritiky nepropustnou zeď.

Závidíte

Vnímáte úspěch ostatních jako nezasloužený. Nedokážete se radovat ze štěstí ostatních, protože vy se zrovna dobře nemáte. Nezabývejte se tím, v čem osud přál kamarádům, kolegům či sourozencům. Zkuste zanalyzovat v jakých aspektech svého života se cítíte nejistí a snažte se na nich pracovat. Tím proměníte škodlivou vlastnost do něčeho pozitivního.

Viníte ostatní ze svých problémů

Rodiče vás nikdy nepochválili, partner si vás dostatečně nevšímá a šéf neocení. Instruktorka jógy je neschopná, kvůli ní se vám na hodině nedaří. A tak dále- za špatné situace může kdokoliv jiný, jen ne vy sami. Přestaňte si stěžovat a pochopte, že coby dospělí lidé jste to pouze vy, a nikdo jiný, kdo je zodpovědný za vaše štěstí.

Vyžíváte se v dramatech

Baví vás drbat ostatní, a když se dlouho nic napínavého neděje, prostě náročnou situaci vytvoříte. Klidně se pohádáte s obsluhou v kavárně nebo s prodavačkou v obchodě. Jedno přísloví říká, že buď můžete žít ve vichřici konfliktů, nebo se posunout do závětří a mít klid. Co si vyberete?

Vyvoláváte žárlivost

Druhá polovička si vás nevšímá dostatečně? Pěkně mu to osolíte a začnete na večírku flirtovat s kamarádem. Myslíte si, že partnera tak vyděsíte a on se bude chovat podle vašich představ. Takové chování je velmi dětinské a zraňující. Naučte se pojmenovat své potřeby a klidně je adresovat.

reklama

Komerční tip

reklama