reklama

Bojíte se zklamání? Odnaučte se cokoli očekávat

Očekávání, že něco dopadne podle našich představ, má většina z nás. Většina z nás ale také zažila to zklamání, které plyne z úplně jiných scénářů, než jaké jsme si vytvořili v hlavě.

Foto: iStock

Proč je lepší příliš neočekávat? A jak se to odnaučit? "Nejlepší je v tomto ohledu negativní zkušenost," říká koučka Lenka Černá. Očekávat je podle ní dobré jedině tehdy, když si u toho udržujeme pozitivní energii a nevytváříme tlak.

Je očekávání naší přirozenou součástí?

Očekávání je určitý mentální návyk, který je zcela přirozený. V určitých momentech je pozitivní, protože nás může vést k tomu, abychom na sobě i na vztazích s druhými pracovali. V mnoha případech však může očekávání vztahy kazit, protože vytváří na toho druhého nepříjemný tlak. A také se velice často očekávání mění ve zklamání, protože se nenaplnila představa, kterou jsme si v hlavě vytvořili.

Může být i k něčemu, nebo přináší samá negativa?

Očekávání je určitý druh vizualizace, která pro nás může být i prospěšná. Když jsme naladěni na pozitivní vlnu, očekáváme například v náročných momentech, že vše dobře dopadne. Nebo k lidem přistupujeme s pozitivní energií, protože očekáváme, že se tak budou chovat i oni k nám. Dá se tedy říci, že pokud jsou naše očekávání pozitivní, neomezující a nevytváří v těch druhých tlak, jsou pro náš život přínosná.

Lenka Černá

Lenka Černá

Čtrnáct  let se věnuje osobnímu růstu, koučinku a zdravému životnímu stylu. Je majitelkou privátní kliniky PURE CLINIC v Praze. 

Moderuje vlastní pořad RESTART ŽIVOTA na TV Stream, jehož cílem je snižovat spotřebu antidepresiv a dalších léků pomocí praktických koučinkových rad a tipů. 

Specializuje se na koučink při řešení depresí, životní nerovnováhy a psychosomatických obtížích. Pomáhám lidem v oblasti partnerských vztahů, při hubnutí a změně životního stylu. 

Založila Školu pro Ženy, která se specializuje na pomoc ženám v důležitých životních oblastech.

Lenku můžete potkat osobně na akci Žena ženám, která se koná v neděli 23.9. od 11,00 hodin v Holešovické tržnici v prostorách Jatka 78. Těšit se můžete na její přednášku na téma osobního rozvoje.

Očekávání však uplatňujeme nejčastěji v partnerských vztazích, kde nám spíše způsobují zklamání a nepříjemné hádky. Jdou také ruku v ruce s určitou nekomunikací, což znamená, že od druhého něco čekáme, ale vůbec se s ním o dané záležitosti nepobavíme. A to může být ve vztahu skutečnou pohromou.

Lze se odnaučit něco očekávat?

Určitě jde. Nejlepší je v tomto ohledu opakovaná negativní zkušenost. Pokud se mi několikrát potvrdilo, že není dobré od toho druhého očekávat konkrétní formu chování (a přitom s ním nekomunikovat), musím změnit způsob chování. Více mluvit a méně očekávat. A dávat tomu druhému více svobody, přijmout, že má na situaci jiný náhled než já. Funkční je v tomto ohledu také žití v přítomnosti. Orientovat se tedy na to, co je tady a teď. Každý den prožívat emoci vděčnosti za to, co máme, protože právě tato emoce nás do přítomnosti navrací.

Jak pracovat s následky v okamžiku, kdy naše očekávání nebudou naplněna?

To nejlepší, co můžete udělat, je poučit se z toho. Uvědomit si, že každý z nás má jiný náhled na život i způsob chování. A každý z nás přemýšlí v konkrétní moment zcela jinak. Je zapotřebí přijmout, že mezilidské vztahy jsou o komunikaci a vyjasňování si představ, o určitém slaďování se. Ať už se jedná o partnerství, nebo o vztahy s rodiči, lidmi v práci a kamarády.

reklama
Doporučené recepty
    reklama