reklama

Největší strašák 21. století má jméno: Samota

Každý má v sobě ukrytý nějaký ten strach - z budoucnosti, krachu partnerství a mnoha dalších věcí. Nejvíc nás ale, podle koučů a psychologů, terorizuje strašák jménem samota.

Foto: iStock

Australská koučka a psychoterapeutka Linett Harder tvrdí, že většina dnešní populace neumí být sama. Málokdo si dokáže život zařídit tak, aby mu v něm bylo dobře, i když ho s nikým nesdílí.

"Děsí mě, jak moc lidé své životy zakládají na jiných. Všichni chceme mít někoho, s kým prožijeme pár let, můžeme s ním sdílet své pocity a názory, někoho, kdo se o nás postará. Jenže ne vždy se tak život vyvine a každý z nás by měl být schopen prožít spokojený život i bez partnera," píše koučka na svém blogu. Pravda je, že samota je téma mnoha příspěvků, které mi posíláte.

Vdaná a přesto sama

Možná je ale opravdu cesta spíše naučit se se samotou "soužít", než se jí chtít za každou cenu zbavit… "Bylo mi už přes čtyřicet a na partnery jsem neměla štěstí. Děti, po kterých jsem vždycky toužila, byly v nedohlednu, prostě tragický osud staré panny. Kdykoli jsem byla sama víc než na pár hodin, padala na mě neskutečná tíha, raději jsem volný čas prospala. Nakonec jsem si dala inzerát, po čase našla muže, který byl docela ok. Žádná láska to nebyla, ale já nechtěla být sama a tak jsem přehlédla, že Tobiáš pije alkohol více než je zdrávo a nejraději tráví čas s kamarády. Dnes jsme už pár let manželé, ale šťastná nejsem, jenže než být sama, tak raději vdaná za alkoholika," napsala mi Alena. Která podle všeho přesně spadá do škatulky těch, kteří jsou ochotni prožít život, který je nenaplňuje, protože hlavní kritérium je nebýt sama.

Začarovaný kruh

"Pokud ke vztahům začnete přistupovat jako k obchodu, naprosto se ztratí jakákoli citová hodnota. Všichni dnes pějí ódy na romantické lásky, ale pokud hledáte partnera, jen abyste nebyli sami, romantika nemá šanci. Hodně lidí se dnes směje systému, který panoval v minulosti, rodiče si najali dohazovače, aby našel vhodnou partii. Jenže ono horečné hledání jakéhokoli partnera, jen abychom nebyli sami, je de facto to samé, vlastně horší, protože dříve byl vztah založený na rozumu ne na strachu," dodává Linett Harder.

Podle ní, ale i podle ostatních lidí, kteří se tématem samoty zabývají je jediná možnost smířit se sám se sebou, nikoli si do hlavy vložit vzorec, že budete sami, ale být dostatečně sebevědomí, abyste případnou samotu ustáli.

Co na to říkají muži

Podle výzkumů jsou ženy více ve stresu, že nenajdou toho pravého, protože jejich biologické hodiny jsou neúprosné a i když dnes není nic neobvyklého rodit po čtyřicítce, většina žen na mateřství pomýšlí už kolem třicátého roku.

"Když žena propadne pocitu, že zůstane sama, je to z ní cítit. Muž vycítí, že je na lovu a začne se bát. Zatímco, když se sebou žena pracuje, věří si, tenhle ochromující strach ze samoty se neobjeví. Získat pak partnera, který se nám opravdu líbí a do kterého se zamilujeme je výrazně snazší," říká vztahová koučka Kateřina Lebedová.

Zajímalo mě, co na její názor říkají muži a několik jsem jich oslovila s otázkou, jestli opravdu cítí, když je žena "zoufalá" a rozhodnutá muže "ulovit" za každou cenu? "A víš že ano, z žen je opravdu cítit jakési zoufalství, když mají pocit, že jim ujíždí vlak. Nevím, jak bych to vysvětlil, ale několikrát v životě jsem podobnou ženu potkal a měl jsem pocit, že by pro mě udělala naprosto všechno. I kdyby se mi líbila, tohle působí tak děsivě, že jsem šel od toho," vypráví kamarád Petr.

"I muži jsou zoufalí, nezáleží na pohlaví, jakmile je člověk zoufalý, je ochoten udělat pro potenciálního partnera bez rozmyslu všechno, a to je hrozné. Zažil jsem v takové situaci některé ženy a jednou jsem se v ní ocitl i já. Sice nešlo o samotu, ale byl jsem do své tehdejší přítelkyně šíleně zamilovaný a ona mě chtěla opustit. Škemral jsem jak malé děcko, dnes se za to stydím, ale tehdy jsem byl tak zoufalý…" napsal mi Martin.

Strach, zoufalství, to všechno jsou ve vašich mailech slova, spojená se samotou. Odborníci radí, když se propadáte do samoty a zoufalství a nevíte, jak z toho ven, zajděte radši třeba za psychologem, který s vámi celou situaci rozebere. Kořeny strachu ze samoty mohou být hluboko v dětství, je třeba celou situaci pochopit a pak je šance na změnu.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama